Мемотворчість, скоромовки про чаплю та «порятунок єнота»: як молодь навчалась медіаграмотності

Мемотворчість, скоромовки про чаплю та «порятунок єнота»: як молодь навчалась медіаграмотності

19:00,
8 Листопада 2023
1165

Мемотворчість, скоромовки про чаплю та «порятунок єнота»: як молодь навчалась медіаграмотності

19:00,
8 Листопада 2023
1165
Мемотворчість, скоромовки про чаплю та «порятунок єнота»: як молодь навчалась медіаграмотності
Мемотворчість, скоромовки про чаплю та «порятунок єнота»: як молодь навчалась медіаграмотності
Пройти навчання в освітній програмі «Контрадеза» від «Детектора медіа» отримали змогу 18 учасників, яких обрали з числа 88 заявок.

Були й інші критерії відбору — вік та географія. Учасниками могли бути молоді люди віком 18–25 років родом з або які проживають на території Харківської, Сумської, Дніпропетровської, Донецької, Херсонської, Запорізької, Миколаївської, Луганської та Одеської областей.

«Зацікавила програма, адже для того, щоб на неї потрапити, необхідно виконати практичне завдання, а не просто написати мотивашку. Поки створювала свій контент, уже відчула, що отримую від цього величезне задоволення, та й від навчання маю фантастичні враження. У ньому поєдналося все: корисні практичні кейси, досвідчені та яскраві тренери, вмотивовані учасники-колеги і, звісно, прекрасний Львів», — каже дніпрянка Мішель Бондар, студентка Навчально-наукового інституту журналістики КНУ.

За задумом, після проходження освітньої програми «Контрадеза» учасники мали навчитися розрізняти дезінформацію та меседжі пропаганди, мислити критично, бачити за яскравими заголовками спонукання до деструктивних дій тощо. Це було потрібно для того, щоб надалі ці люди популяризували критичне мислення та медіаграмотність серед молоді своєї громади, створюючи відповідний контент та проводячи просвітницькі заходи.

Саме тому спікерами програми стали експерти з багаторічним стажем у сфері протидії дезінформації, які ще й мають досвід викладання у вищих навчальних закладах — Альона Романюк та Лідія Смола. Порадами про те, де та як читати новини, ділився координатор проєктів із медіаграмотності для молоді ГО «Детектор медіа» Олександр Пирожков.

Альона Романюк (справа) та Лідія Смола долучались до обговорення протягом усіх трьох днів тренінгу

Програма «Контрадеза» не обмежується тренінгом. За задумом організаторів, долучена до програми молодь має провести власні освітні заходи і творити контент, таким чином ділячись з однолітками у власних громадах та рідних містах здобутими знаннями та навичками розпізнавання дезінформації.

«Важливо не лише навчати обране коло людей, але й давати їм інструменти та мотивацію передавати ці знання далі. Адже ворог вкладає шалені кошти в поширення дезінформації і хочеться, аби наша молодь розпізнавала ці меседжі і вміла їм протидіяти. "Без наших спільних зусиль дезінформацію не подолати" – такий слоган "Контрадези". Бо лише разом, лише передаючи одне одному знання, лише докладаючи активних зусиль до протидії агресору, ми зможемо вистояти перед ворожим інформаційним натиском», — каже програмний директор «Детектора медіа» Вадим Міський.

Задля цього під час навчання учасники мали змогу ознайомитися з основами створення контенту й організації подій. Про те, як створити якісний текстовий матеріал, розповідав редактор та медіатренер, голова Незалежної медійної ради Отар Довженко, досвідом створення просвітницького контенту ділився автор та ведучий низки подкастів та відеоблогів із тематики медіаграмотності Вадим Міський, а про подкасти і створення аудіоконтенту розповідала креативна продюсерка радіо «Промінь» Вікторія Польченко.

Вадим Міський розповідає про переваги співпраці з лідерами думок
Вікторія Польченко надихає створювати подкасти

Про що подбати, перш ніж організовувати власні події, радила програмна координаторка Фонду родини Богдана Гаврилишина Анастасія Шимчук, а секретами якісної самопрезентації ділився головний дикторський голос офіційних заходів України Дмитро Хоркін.

Дмитро Хоркін розповідає секрети успішної самопрезентації

Але цих три дні минули не лише в лекціях. Учасники змагалися між собою у грі «Нота Єнота», намагаючись «врятувати єнотика з полону пропаганди», у групах планували заходи для молоді та генерували ідеї для подкасту, декламували скоромовку про чаплю на різний лад, творили власні меми й шукали креативний шлях, як врятувати сире яйце від падіння з триметрової висоти.

Робота в команді — це вміння пояснювати і вміння розуміти колег по команді. Вправа «Намалювати картинку за описом»

«За цих три дні я навчилася більше, ніж поки за весь другий курс навчання», — каже Мішель Бондар.

Інша учасниця в анкеті фідбеку вказує те ж саме: мовляв, «це найкращий досвід за весь 2023 рік», попри те, що вона «цьогоріч була в Діснейленді».

Учасники показують одне одному згенеровані власноруч меми

«Маю безліч вражень! Альона Романюк дала дуже багато практики, що точно запамʼятовується і застосовується одразу на вправах, які нам запропонували. Пані Альона чудова ораторка: вміє тримати нашу увагу й доносити свою думку через приклади зі свого досвіду. І це було дуже весело. Сподобалась дуже Вікторія Польченко, яка чудово володіє голосом, ділилась досвідом та заохочувала до практики. Цінними були поради Анастасії Шимчук після того, як ми зробили практичне завдання. Неможливо не згадати про пані Лідію (Смолу. — Авт.), дуже ерудовану людину, яка чудово структурує інформацію і знаходить влучні приклади, аби її донести до слухачів», — каже Костянтин Павлов, голова Новопокровської молодіжної ради, що на Харківщині.

Костянтин Павлов (посередині) — голова молодіжної ради Новопокровської громади

Наступний крок — освітні заходи, які, користаючись отриманими знаннями та порадами тренерів, проведуть учасники для своїх однолітків. Адже саме таким чином молодь у громадах ставатиме стійкішою до впливу пропаганди і зможе ширити отримані знання далі, формуючи спільноти з протидії дезінформації.

Ініціатива підтримується в межах проєкту ПРООН «Сприяння безпеці людини в Україні через реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною», що реалізовується за фінансової підтримки Уряду Японії. 

Фото: Микола Яцишин, Роман Кулинич

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду