До 85% українців у 2023 році повністю відмовились від російського медіапродукту, — дослідження «Детектора медіа»

До 85% українців у 2023 році повністю відмовились від російського медіапродукту, — дослідження «Детектора медіа»

08:00,
23 Квітня 2024
1493

До 85% українців у 2023 році повністю відмовились від російського медіапродукту, — дослідження «Детектора медіа»

08:00,
23 Квітня 2024
1493
До 85% українців у 2023 році повністю відмовились від російського медіапродукту, — дослідження «Детектора медіа»
До 85% українців у 2023 році повністю відмовились від російського медіапродукту, — дослідження «Детектора медіа»
Автори:
Водночас інтерес українців до медіаконтенту про українську історію і культуру продовжує зростати.

У медійних уподобаннях українців за останній рік відбулись помітні зміни. Спостерігається суттєве зростання зацікавленості з їхнього боку продуктами українського виробництва, а також тими, що присвячені українській історії та культурі. Про це свідчать дані Індексу медіаграмотності 2023, який дослідила ГО «Детектор медіа», визначивши рівень уміння аудиторії українських медіа критично сприймати інформацію, а також користуватися медіа та знати загальні принципи регуляції. 

Так, медіаконтент українського виробництва у 2023 році стали частіше споживати 50,3% аудиторії. Якщо до цього показника додати 32,7% тих, хто заявив про незмінність своїх уподобань, то вимальовується доволі високий рівень споживання контенту саме вітчизняного виробництва. 

Матеріали, присвячені українській історії і культурі, почали частіше, ніж у 2022 році, дивитися, слухати й читати 39,5% аудиторії (разом з тими, хто робив це й до того, — понад 78%).

Більше українців почало цікавитись також контентом суспільно-політичної тематики (на 27,4%) та матеріалами від військових експертів (на 44,3%).

Разом із цим від 69% до 85% українських споживачів медіаконтенту у 2023 році повністю відмовились від медіапродуктів російського виробництва — як від офіційних, так і від опозиційних російських медіа.

Нагадаємо, Громадська організація «Детектор медіа» провела власне кількісне дослідження «Індекс медіаграмотності українців», яке визначає рівень свідомого сприйняття й критичного ставлення українців до інформації, а також їхнє вміння користуватися медіа. Результати четвертої хвилі дослідження, яка охопила 2023 рік, дають уявлення про те, як на медіаграмотність українців вплинув другий рік повномасштабної війни. Перша та друга хвилі дослідження були проведені у 2020 та 2021 роках, третя — у 2022 — на початку 2023 року. 

В основу моделі індексу медіаграмотності було покладено концепцію Лена Мастермана та результати якісного етапу дослідження «Практики медіаспоживання українців: концептуальна розробка індексу медіаграмотності аудиторії», підготовленого на замовлення ГО «Детектор медіа» (січень 2020 року).

Уточнена модель медіакомпетентності включає чотири категорії та 42 індикатори.

  • Розуміння: роль медіа в суспільстві, глибина впливу медіа на свідомість на рівні фреймів сприйняття оцінки, а також поведінкових патернів; уявлення про роботу медіаіндустрії та сприйняття українського медіаландшафту; обізнаність у питаннях регулювання  медіасередовища та ставлення до суспільного мовлення.
  • Використання: кількість джерел інформації про суспільно-політичні новини за тиждень; тривалість знайомства з новинами на день; мотиви використання інтернету; пристрої, якими респонденти користуються для доступу в інтернет.
  • Цифрова компетентність: інтернет як джерело новин на суспільно-політичну тематику; розуміння особливостей функціонування й термінології нових медіа; практики цифрової безпеки; практики створення власного медіаконтенту.
  • Спотворений медіаконтент: чутливість до дезінформації/фейків, маніпулятивних технік і маніпулятивного медіаконтенту.

Про дослідження: «Індекс медіаграмотності українців» проводилося компанією New Image Marketing Group (польовий етап: 15.01.2024 — 29.01.2024). Мета дослідження — валідизувати концепцію індексу медіаграмотності та прорахувати його для різних категорій української аудиторії.

Методологія: кількісне дослідження; інтерв'ю обличчя-до-обличчя за допомогою планшета за стандартизованим опитувальником (CAPI).

Обсяг вибірки: 1200 респондентів.

Цільова аудиторія: доросле населення України (18+).

Тип вибірки: репрезентативна за віком, статтю, типорозміром населеного пункту та регіоном.

Дослідження не проводилось на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та в АР Крим.

Раніше повідомлялось про те, що згідно з дослідженням «Детектора медіа», кількість українців з високим індексом медіаграмотності знизилася за другий рік війни.

Читайте також: 

Фото: unsplash.com

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду