Запрацював «Портал викривачів». Як безпечно та легально поскаржитися на корупціонера

Запрацював «Портал викривачів». Як безпечно та легально поскаржитися на корупціонера

14:57,
6 Вересня 2023
2057

Запрацював «Портал викривачів». Як безпечно та легально поскаржитися на корупціонера

14:57,
6 Вересня 2023
2057
Запрацював «Портал викривачів». Як безпечно та легально поскаржитися на корупціонера
Запрацював «Портал викривачів». Як безпечно та легально поскаржитися на корупціонера
В Україні запустили механізм повідомлення про корупцію в роботі будь-якого державного органу, установи, організації чи підприємства з забезпеченням конфіденційності заявника та його правового захисту.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) 6 вересня запустило «Єдиний портал повідомлень викривачів», на якому люди зможуть повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати. Людина, яка набуде офіційного статусу «викривач», може розраховувати на винагороду в розмірі 10% від суми корупційного правопорушення або збитку. Розповідаємо, як це працюватиме.

Як пояснили в НАЗК, «Портал викривачів» — це інструмент антикорупційної політики, і його створення є частиною вимог для початку перемовин про вступ України до Євросоюзу.

У цьому сенсі Україна орієнтується на світовий досвід. Спеціальні державні портали для викривачів корупції діють на постійній основі у багатьох країнах ЄС, у Великій Британії, США, Канаді.


«Портал викривачів» — це спеціалізований ресурс, який забезепечує можливість анонімного надсилання повідомлень працівниками організацій про корупцію в їхніх структурах — інформація викривачів оперативно надсилатиметься її керівникам або уповноваженим підрозділам із питань запобігання та виявлення корупції, а також до спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції: НАЗК, НАБУ, Нацполіції, органів прокуратури.

Упродовж наступних 180 робочих днів до порталу приєднають 92 тисячі організацій в Україні, щоб він працював як зручний уніфікований інструмент: починаючи з антикорупційних органів і міністерств — й аж до сільських та селищних рад.

Портал розміщений за посиланням https://whistleblowers.nazk.gov.ua/. Також посилання на нього є на сайті НАЗК та будуть на офіційних вебресурсах усіх організацій та установ, яких підключили до порталу.

У яких обставинах звертатися на портал

Будь-яка особа, якій стала відома інформація про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, може повідомити про це на порталі. Однак не кожен може набути статусу викривача.

Хто такі викривачі

Людина вважатиметься викривачем за сукупності таких умов:

  • це фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка переконана, що її інформація є достовірною;
  • повідомлення про корупцію містить фактичні дані, що доводять можливе вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, які можна перевірити;
  • ця інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням служби чи навчання.

У разі відсутності хоча б однієї з вищевказаних умов людина вважатиметься заявником, а не викривачем. Детальне роз’яснення НАЗК щодо правового статусу викривача в Україні читайте за посиланням.

Анонімно чи відкрито

Загалом кожен може для себе обрати — подавати повідомлення про корупцію анонімно чи з зазначенням інформації про себе.

Особи, які подаватимуть повідомлення анонімно, не зможуть претендувати на статус викривача. Проте можуть мати впевненість, що їхнє повідомлення буде розглянуте: кожному заявнику надається ідентифікатор. Ввівши його у відповідне поле на порталі, можна дізнатися, на якій стадії перебуває розгляд повідомлення.

Як повідомити про корупцію на порталі

Після натискання кнопки «Подати повідомлення» на головній сторінці порталу на екрані з’являтимуться блоки, які потрібно заповнити, з покроковими підказками. Портал буде автоматично ставити запитання та підказувати наступні дії.

Скільки часу триває розгляд повідомлення

Попередній розгляд повідомлень має відбутися протягом 10 робочих днів із дня внесення інформації до порталу. Повідомлення розглядатимуть, якщо наведена в ньому інформація містить фактичні дані, які можливо перевірити.

Фактичні дані — це інформація про конкретні факти порушення встановлених Законом України «Про запобігання корупції» вимог, заборон та обмежень, яке вчинене особою, зазначеною у статті 3 цього закону. Зокрема, це можуть бути відомості про обставини правопорушення, місце і час його вчинення, особу, яка вчинила правопорушення тощо.

Людині, яка надіслала повідомлення, мають надати детальну інформацію про результати попереднього розгляду в триденний строк із дня завершення розгляду.

Якщо під час попереднього розгляду виявляються ознаки корупційного правопорушення, матеріали передають спеціально уповноваженому суб’єкту у сфері протидії корупції або ДБР. Якщо інформація підтверджується, винних осіб притягують до дисциплінарної відповідальності.

Як отримати грошову винагороду

Розмір винагороди для викривача становить 10% від розміру предмета корупційного правопорушення або завданого державі збитку. Встановили й верхню межу для такої винагороди: вона не може перевищувати 3 тисячі мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення такого правопорушення. На 2023 рік мінімальна заробітна плата — 6,7 тисячі гривень, тож викривач може отримати максимальну суму в розмірі 20,1 мільйона гривень.

Першою умовою для отримання винагороди є статус викривача в кримінальному провадженні. Варто знати, що винагорода виплачується після рішення суду, що набрало законної сили, коштом держбюджету органами державного казначейства.

Небезпека для викривача

У разі виникнення загрози життю, житлу, здоров’ю та майну викривачів і їхніх близьких осіб у зв’язку з тим, що він повідомив про ідентифіковану корупцію, необхідно звернутися до правоохоронних органів про надання захисту від протиправних посягань, що передбачено Законом України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві». Таке звернення може зробити викривач, член його сім’ї або близький родич, а також керівник відповідного державного органу, якому стало відомо про таку небезпеку.

Фото: Єдиний портал викривачів корупції, НАЗК / фейсбук, ГУ НП у Львівській області, Transparency International Ukraine

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду