«Русскій фейк, іді на***»! Спростовуємо російську брехню за 24 червня

«Русскій фейк, іді на***»! Спростовуємо російську брехню за 24 червня

10:31,
25 Червня 2022
2277

«Русскій фейк, іді на***»! Спростовуємо російську брехню за 24 червня

10:31,
25 Червня 2022
2277
«Русскій фейк, іді на***»! Спростовуємо російську брехню за 24 червня
«Русскій фейк, іді на***»! Спростовуємо російську брехню за 24 червня
«Українець» на відео «тікає від мобілізації» і не хоче «помирати за режим» Зеленського, влада Запорізької області «дала наказ затопити» робочі шахти, Росія «не краде» українське зерно та «не знищує» сільськогосподарську інфраструктуру, Росія воює «не на повну потужність», заборона «лівих партій» в Україні може «завадити» вступу до ЄС, через санкції проти Росії Австрія повернулася у «вугільне століття», Україні потрібно здатися, адже «почесна капітуляція важлива для збереження життів» та інші фейки.

Незалежно від того, чи тримаємо ми зброю в руках для захисту нашої батьківщини — усі ми є на інформаційному фронті, і тут розгортаються не меш важливі епізоди протистоянь. Своєю інформаційною зброєю Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити у власних силах.

Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Ми в «Детекторі медіа» від початку повномасштабного вторгнення фіксуємо та спростовуємо російську брехню, а тепер ще й розповідаємо про головні фейки слухачам «Українського радіо», яке веде головний радійний інформаційний марафон під час воєнного стану. Ефірні випуски — щодня о 07:50 та 19:50, а увечері вони з’являються на основних подкастингових платформах.

Ми не лише готуємо підбірки готових спростувань, а й розповідаємо про те, як навчитися розрізняти маніпулювання, шахрайство, дезінформацію — самостійно. Запрошуємо слухачів та читачів розбиратися де брехня, а де правда, вчитися розрізняти методи роботи пропагандистів, і нести ці знання далі — тобто, зупиняти поширення кремлівських вигадок і чуток там, де ви їх бачите й чуєте. Ви можете підписатись на подкаст «Русскій фейк, іді на***!» у Apple PodcastsGoogle PodcastsMEGOGO Аудіо, НВ Подкасти, SoundCloud, Kyivstar ТБ, Anchor.fmRadioPublic, Castbox, Amazon Music та Spotify.

Фейк. «Українець» на відео «тікає від мобілізації», бо не хоче «помирати за режим» Зеленського. У соціальних мережах поширили відео з хлопцем, що тікає від поліції на території житлового комплексу. У підписах під відео стверджують, що українці тікають від мобілізації, бо ніхто не хоче помирати за режим Зеленського. Воюють лише нацисти та іноземні найманці. Проте це відео — фейк. Як дослідили журналісти Reuters, воно було зняте в травні 2020 року на території готельного комплексу в російському Сочі. Жодного стосунку до України чи українців це відео не має. Зауважимо, що російські пропагандисти систематично використовують фейкові відео для зображення подій в Україні.

Фейк. Влада Запорізької області «дала наказ затопити» робочі шахти. Проросійські медіа та телеграм-канали поширюють інформацію про те, що українська влада дала наказ затопити на території Запорізької області робочі шахти разом з працівниками. Проте це — неправда. Інформацію спростували у Запорізькій ОВА. «Серед людей на окупованих територіях поширюють неправдиву інформацію, щоби виставити українську владу у негативному світлі», — повідомляє пресслужба. В Запорізькій ОВА вважають, що окупанти поширюють такі фейки сподіваючись на підтримку проросійських настроїв серед шахтарів.

Фейк. Росія «не краде» українське зерно та «не знищує» сільськогосподарську інфраструктуру України. На сайті Міністерства закордонних справ Росії з’явилась публікація під заголовком «Розвінчуємо міфи, що поширюються керівництвом ЄС». У ній Росія намагається виправдати свої злочини на території України. Серед іншого у статті «спростовується фейк» про те, що Росія не краде зерно в України та не руйнує сільськогосподарську і аграрну інфраструктури. Однак, все сказане росіянами – неправда. Цього разу фейк спростували французькі фактчекери у програмі True or False.

За допомогою супутникових знімків, відео від користувачів соціальних мереж та на основі відкритих даних про переміщення кораблів, журналісти довели, що російські кораблі неодноразово вивозили зерно з порту в окупованому Севастополі. Також на відео чітко видно як росіяни навмисно атакують українські сільськогосподарські об’єкти та викрадають сільськогосподарську техніку. Росія неодноразово використовувала питання постачання на світовий ринок українського зерна та сільськогосподарської продукції як інструмент шантажу через можливу продовольчу кризу та голод в країнах Африки й Азії. Детальніше.

Меседж. Росія воює «не на повну потужність».  Така інформація шириться у анонімних проросійських телеграм-каналах. По-перше, завдяки таким меседжам Росія намагається виправдати свої поразки в Україні. Мовляв, російська армія ще не застосовувала всіх своїх сил, методів та зброї, тому Збройним силам України вдається давати їм гідну відсіч. Зокрема, тут ідеться і про відоме «взяти Київ за три дні» й інші невдалі операції російської армії в Україні. По-друге, такі меседжі також виконують функцію залякування. Мовляв, якщо не здатися та не йти на поступки Росії, російська армія воюватиме ще жорстокіше. Однак російські військові й так щодня вчиняють воєнні злочини в Україні: руйнують інфраструктуру, вбивають цивільних. Те, що російська армія несе втрати й поступово на певних локаціях втрачає позиції пов'язано не з тим, що вона воює не в повну силу, а з тим, що Збройні сили України гідно дають їй відсіч.

Маніпуляція. Заборона «лівих партій» в Україні може «завадити» вступу до ЄС. Такі повідомлення поширюють у проросійських телеграм-каналах. Зокрема, про це заявляє Анатолій Шарій, партія якого також заборонена в Україні. Однак це — маніпуляція. Від початку війни в Україні справді заборонили десять проросійських політичних партій. Щодо семи ще триває процес заборони. Але, як пише StopFake, заборонені партії можна назвати лівими лише частково. Більшість з них раніше не визнавали себе лівими й придумали цей аргумент після заборони. Справжньою причиною заборони є їхня антиукраїнська діяльність. «Підставою для обмеження діяльності цих політичних сил є антиукраїнська політична і організаційна діяльність, пропаганда війни, публічні заяви і заклики до зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, загроза порушення територіальної цілісності держави, вчинки, спрямовані на незаконне захоплення влади, демонстрація проявів співпраці з ворогом, поширення інформації щодо виправдання чи визнання правомірними збройної агресії Росії проти України», – повідомляє Служба безпеки України. Тож в Україні заборонили ті партії, які працювали проти України, і заборона жодним чином не вплине на вступ до ЄС.

Маніпуляція. Через санкції проти Росії Австрія повернулася у «вугільне століття». Про це пишуть російські пропагандистські ЗМІ. Наприклад, видання РИА-новости стверджує, що санкції нібито змусили Австрію повернутися у «вугільне століття», й мовляв, зменшити використання газу. У своїх повідомленнях пропагандисти посилаються на видання Bloomberg, у заголовку йдеться про протилежне. Фактчекери зі StopFake з'ясували, що рішення Австрії викликане не санкціями проти Росії, а прагненням мінімізувати ризики, які провокує Росія.
Як пише StopFake, Австрія не «повертається у вугільне століття», а лише диверсифікує свої джерела, щоб перестрахуватися на той випадок, якщо з вини Росії в країні можуть початися перебої з постачанням газу. Причиною такого рішення австрійського уряду є не санкції проти Росії, як про це пишуть пропагандисти, а одностороннє рішення Росії обмежувати постачання природного газу до європейських споживачів з метою шантажу, залякування європейців, щоб змусити Європейський Союз зняти санкції проти Кремля. Детальніше.

Меседж. Україні потрібно здатися, адже «почесна капітуляція важлива для збереження життів». За даними Центру протидії дезінформації, російська пропаганда за допомогою японського парламентаря Мунео Судзукі намагається схилити Україну до перемовин з Росією та капітуляції. Зокрема, Судзукі в коментарі російському «РИА Новости» від 22 червня поклав на Україну провину за те, що Росія розв’язала повномасштабну війну. За його словами, «Київ відповідальний за невиконання Мінських угод». Як повідомляють у Центрі, така заява японського політика є продовженням його риторики про те, що Україні слід терміново капітулювати. «16 червня видання Yahoo News Japan опублікувало статтю Судзукі, в якій політик заявив: якщо Україна не може воювати без допомоги Заходу, "почесна капітуляція важлива для збереження життів"», — стверджують у Центрі.

Проте ця заява отримала шквал критики з боку японського суспільства, яке підтримує територіальну цілісність України. У Центрі додають, що напередодні саміту G7, який відбудеться в Німеччині 26 червня, Росія через лояльних політиків ще активніше намагається схилити Україну до перемовин. 

Це були головні фейки на сьогодні. Нагадуємо, що не потрібно довіряти чуткам і пліткам. Особливо, якщо це якась напівсекретна тривожна інформація, яку переказав знайомим знайомих хтось з адміністрації, або ви прочитали її у невідомої вам особисто людини в мережі. Як правило за такими неконкретними «джерелами» та емоційним, панічним викладом ховаються спеціально вигадані ворогом плітки, які мають нас деморалізувати. Це може бути частиною ворожих інформаційно-психологічних операцій.

Отримали тривожну новину від знайомих, чи у вайбер-чаті або телеграм-каналі, чи хтось у повідомленні вам надіслав — панікувати не потрібно, і переповідати одразу всім навколо не потрібно. Спершу варто перевірити, чи це написало про це Суспільне, чи були відповідні повідомлення від Офісу президента, Міноборони, військової адміністрації чи вашої місцевої ради. Якщо такого у офіційних джерелах немає —  то інформація, швидше за все, не варта вашої довіри. Пам’ятайте, що плітки це потужний інструмент ворожої пропаганди, а наше завдання — не залишити пліткам шансу на виживання.

Бажаємо всім моральної витримки, і нагадуємо, що всі ми тепер боремося на інформаційному фронті, і від наших дій залежить успіх всієї країни в інформаційній війні.

Фейки для цього матеріалу у режимі реального часу збирає команда «Детектора медіа». Щоденно ми ведемо #DisinfoChronicle. Кремлівська дезінформація щодо військового наступу на Україну. Над хронікою працюють Ольга Беца-Білоусенко, Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Анна Єгорова, Ольга Жук та Олександр Крумін. Координаторка — Ксенія Ілюк.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду