У всьому знову винні масові гуляння. Маніпуляції та фейки про коронавірус в українських медіа 17–23 січня 2022 року

У всьому знову винні масові гуляння. Маніпуляції та фейки про коронавірус в українських медіа 17–23 січня 2022 року

12:38,
31 Січня 2022
3061

У всьому знову винні масові гуляння. Маніпуляції та фейки про коронавірус в українських медіа 17–23 січня 2022 року

12:38,
31 Січня 2022
3061
У всьому знову винні масові гуляння. Маніпуляції та фейки про коронавірус в українських медіа 17–23 січня 2022 року
У всьому знову винні масові гуляння. Маніпуляції та фейки про коронавірус в українських медіа 17–23 січня 2022 року
Теленовини перекладають відповідальність за спалах епідемії на необачних українців, які святкували зимові свята, а творці фейків фантазують про вірусний наповнювач, який розкидають з літаків.

Що нового за 17–23 січня 2022 року:

  • станом на 17 січня в Україні діагностували 3 мільйони 759 тисячі 530 хворих на коронавірусну хворобу. 98 тисяч 361 людина померла;
  • від початку кампанії вакцинації щеплені 14 мільйонів 993 тисячі 75 людей першою дозою та 14 мільйонів 267 тисяч 616 людей другою дозою. Додаткову дозу отримали 9 тисяч 617 людей, бустерну – 99 тисяч 165 людей. Загалом зробили 29 мільйонів 369 тисяч 473 щеплення;
  • Міністерство охорони здоров’я назвало головні симптоми штаму «омікрон»: нежить, головний біль, втома та біль у горлі;
  • ізраїльські медики виявили, що «омікрон» пробиває захист навіть чотирьох доз вакцини;
  • Pfizer пропонує робити щеплення від коронавірусу щороку;
  • Міністерство охорони здоров’я полегшило щеплення від коронавірусу для підлітків: тепер їм не обов’язково мати всі інші щеплення, щоб отримати це;
  • Всесвітня організація охорони здоров’я вже не сподівається, що після штаму «омікрон» епідемія коронавірусної хвороби в Європі припиниться: організація попередила, що будуть нові штами;
  • міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко каже, що нинішня хвиля епідемії досягне піку в середині лютого;
  • Кабінет Міністрів скоротив термін дії ковід-сертифікатів до дев’яти місяців;
  • Міністерство охорони здоров’я каже, що нинішній спалах коронавірусної хвороби зосереджений у західних областях;
  • Чернівецька область першою відправила школярів на два тижні на дистанційне навчання 21 січня; 24 січня долучилися Львів і Суми;
  • 24 січня Івано-Франківська область перейшла в червону зону;
  • 20 січня вперше за два місяці кількість діагностованих за добу хворих перевищила 20 тисяч;
  • Київська міська державна адміністрація порадила роботодавцям перевести працівників на дистанційну роботу;
  • Пекін посилив карантинні заходи перед початком Олімпіади;
  • станом на 24 січня в Україні діагностували 3 мільйони 889 тисяч 488 хворих на коронавірусну хворобу. 99 тисяч 443 людини померли;
  • від початку кампанії вакцинації щеплені 15 мільйонів 164 тисячі 116 людей першою дозою та 14 мільйонів 466 тисяч 84 людини другою дозою. Додаткову дозу отримали 13 тисяч 108 людей, бустерну – 208 тисяч 784 людини. Загалом  зробили 29 мільйонів 852 тисячі 92 щеплення.

Телеканали зберігають відносний спокій. Розповідають про статистику захворюваності в Україні, окремо зупиняючись на регіонах із порівняно гіршою ситуацією — Києві, Харкові, Івано-Франківську, Львові, Чернівцях, Вінниці, Дніпрі, Рівному тощо. Зокрема, говорили про перехід Івано-Франківської області до червоної зони. У чому причина? «Лікарі звинувачують в цьому масові гуляння на новорічні свята. Науковці ж кажуть про початок нової хвилі епідемії», «Нині в Карпатах у розпалі лижний сезон. Швидкий сплеск захворюваності фахівці пов'язують із масовими гуляннями» (ICTV про спалах на Львівщині та Прикарпатті), «Хворих дітей більшає через те, що вірус мутує, а також поширенню коронавірусної хвовроби посприяли новорічно-різдвяні свята, коли заробітчани повертались додому, рідні збиралися гуртом, а про соціальну дистанцію забували» («1+1» про причини спалаху), «Діти не вакциновані, вони контактні дуже між собою. Всі садочки, школи — діти ж бавляться. Дуже мало хто з дітей носить маску»(«1+1» про те, чому діти активно передають вірус), «Як і прогнозували, після свят по всьому світу зростає захворюваність на ковід» (СТБ про спалах), , «Діти не одягають масок, їх не вакцинують. І це головні причини спалаху ковіду серед неповнолітніх, пояснюють медики» («Інтер» про поширення хвороби у дітей).

«Омікрону», природно, приділяють особливу увагу. ICTV повідомив, що кожен другий на Харківщині має саме «омікрон», а «Інтер» розповів, що новий штам виявили вже у третині регіонів, і пояснив різницю між штамами: «Альфа, Бета, Гамма, Дельта, Омікрон. Мутував коронавірус за усіма літерами грецької абетки. І відверто кажучи, навряд чи хтось з інфікованих знав, який саме в нього штам. Як відрізнити звичайний коронавірус від "омікрону" чи "дельти"? Симптоми майже однакові. А от наслідки та перебіг хвороби, кажуть медики, відрізняються». «Україна» розповіла про хронічну форму коронавірусної хвороби (long COVID).

Перший незалежний і 5 канал спрогнозували, що в лютому діагностуватимуть 60 тисяч нових хворих щодня; «Україна» — що нового локдауну не буде. Стежили й за статистикою вакцинації, спрощення умов вакцинації для підлітків, а «Інтер» розповів про вакцину, яка має захищати від коронавірусу й грипу водночас, і про нові ліки проти коронавірусної хвороби — дієві, але, мовляв, дуже дорогі.

Відстежували новинарі й переведення дітей у різних регіонах на онлайн-навчання. А ось «1+1» розповів, як на вулиці в Києві помітили Віталія Кличка, який мав би бути на самоізоляції: «За інформацією видання, яке опублікувало відео, Кличко навіть встиг пообідати в ресторані, а вже звідти разом з охоронцями попрямував додому. Сам очільник столиці сказав, що йде не з кафе, а нібито з лікарні, де робив тест. І вже за годину на сторінці в соцмережі оприлюднив результат негативний».

СТБ розповів про протести в Європі проти карантинних обмежень, а Перший незалежний — про лібералізацію вимог щодо вакцинації від коронавірусу в Чехії після зміни влади, а також про скасування більшості карантинних обмежень у Великій Британії.

Тепер до фейків. Поки в новинах переконують, що локдауну не буде, фейкотворці сміливо оголошують, що на Україну насувається аж тритижневий локдаун — нібито з 20 січня. StopFake це спростовує: жодних рішень про локдаун уряд не ухвалював, а типовий вже «адаптивний карантин» продовжений до 31 березня 2022 року.

Про вакцини нарешті щось новеньке: у соцмережах поширюють інформацію, що вакцина від AstraZeneca і російський «Спутник V» — одне й те саме. Як доказ у соцмережах поширювали таблицю нібито з офіційного сайта Міністерства охорони здоров’я Росії, де йдеться, що AstraZeneca проводить дослідження препарату «Спутник лайт». Насправді зображення ніяк не доводить, що «Спутник лайт» і AstraZeneca — однакові вакцини; в таблиці йдеться про сумісність цих двох вакцин, пояснює StopFake. Неправда й те, що в Європі заборонена вакцина від AstraZeneca — вона залишається схваленою Єврокомісією, хоча деякі країни відмовились від неї через імовірні побічні ефекти.

Концтабори — стара добра тема для фейків: цього разу розповідають, що в Сполучених Штатах Америки створили табори для родин невакцинованих від коронавірусу. StopFake повідомляє, що цей фейк уже спростували — ніяких таборів ніхто не створював.

Інша класика — повідомлення про масові протести проти карантинних обмежень і вакцинації, які чомусь супроводжують не справжніми фото, а кадрами з інших масових подій. Цього разу фейк стосується постраждалих від народного гніву представників влади. Наприклад, обурені бразильці нібито побили мера через запровадження паспортів вакцинації та обов’язкових щеплень для дітей; ілюстрували це відео, знятим 2021 року. «Вокс Україна» пояснює, що на відео — побиття адвоката під час протестів проти розширення торгівельного центру. Сам мер бразильського міста писав у соцмережах, що ніхто його не бив.

Ще один політик, який віртуально постраждав від коронавірусу, — президент Європарламенту Давід Сасоллі. Він помер 11 січня 2022 року, й відразу поширились чутки, що причиною його смерті стала дисфункція імунної системи, нібито спричинена вакцинацією від коронавірусу. «Вокс Україна» не знаходить цьому підтверджень: невідомо, чи був Сасоллі щеплений. Торік він мав важкі хвороби, зокрема, ймовірно, рак.

Про розпилювання вірусу з літаків теж давно не було чути — і ось старий фейк відродився. Мовляв, «омікрон» з’явився через легендарні хімтрейли. Творці фейків навіть показали мішки з порошком, який розсипали над містом — їх сфотографували на аеродромі чеського міста Кбелі (там справді є аеродром).

На фото — мішки з невідомим вмістом і напис Omikron, а також адреса сайта — www.omikroncompound.com. StopFake перевірив, що ж воно таке: компанія Omikron займається на півночі Італії виробництвом синтетичного поліпропіленового компаунду — гранульованого наповнювача. Назва штаму пишеться через «с» — Omicron; в лабораторних умовах його виділяти навчилися, але навряд чи в таких масштабах, щоб наповнити цілий мішок. Що робив мішок із компаундом на аеродромі й чи справді його сфотографували саме там — невідомо, але розкидати з літаків як компаунд, так і вірус у будь-якій формі — заняття абсолютно безглузде. І заразити когось навряд чи вийде, і навіть красивими хімтрейлами не помилуєшся. 

Фото: NurPhoto/Getti images

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду