Геббельс, Трамп та Facebook. Наглядова рада Meta не підтримує більше третини рішень про видалення контенту в соцмережах
Геббельс, Трамп та Facebook. Наглядова рада Meta не підтримує більше третини рішень про видалення контенту в соцмережах
За звітний період користувачі відправили наглядовій раді понад 1,1 мільйона запитів на незалежну перевірку рішень Meta щодо модерації контенту у Facebook та Instagram. Про це йдеться у звіті наглядової ради компанії Meta. У середньому з жовтня 2020 року по грудень 2021 року рада отримувала 2649 справ на день.
У 94% звернень були запити користувачів на відновлення контенту у Facebook або Instagram, тоді як у 6% звернень просили про видалення контенту із платформ. Нагадаємо, таку можливість користувачі отримали у квітні 2021 року. Сама компанія Meta також передала наглядовій раді 47 справ, які визнала «значними та складними».
Як повідомляється у звіті, більшість постів (8 із 10) були видалені Meta за порушення правил щодо цькування, мови ворожнечі або закликів до насильства та підбурювання до нього.
З усієї маси звернень Комітет з вибору справ наглядової ради відібрав 278 справ, які відображали найбільш важливі та повторювані проблеми. Справи стосувалися понад 70 країн — «від Фіджі до Чаду, Тринідаду та Тобаго». Контент, щодо якого вели розгляд, був створений 38 мовами. До остаточного списку увійшло 130 справ, з яких у 51 випадку Meta одразу визнала, що її початкове рішення було невірним. «Хоча це лише невелика вибірка і Рада навмисно шукає складні справи, викликає занепокоєння той факт, що трохи менш, ніж у 4 з 10 включених до остаточного списку справ, Meta визнала своє рішення невірним. Така висока частота помилок порушує ширші питання, що стосуються як точності модерації контенту в Meta, так і процесу оскарження, який Meta застосовує до того, як справи потрапляють до Ради», — йдеться у звіті.
Після розгляду справ наглядова рада компанії опублікувала рішення щодо 20 з них (16 — від користувачів і 4 — від Meta). У 14 випадках рішення Meta було скасовано, а у 6 випадках — підтримано. У більшості справ йшлося про контент у Facebook (17 випадків) і лише у 3 випадках — в Instagram.
Серед справ, дії Meta щодо яких були визнані неправомірними, є ситуація, коли було видалено цитату англійською мовою, що приписується Йозефу Геббельсу. Підставою для видалення назвали порушення норми спільноти Facebook, що мають стосунок до небезпечних осіб та організацій. Розглянувши цю справу, наглядова рада встановила, що оскільки цитата не підтримує ідеологію нацистської партії чи акти ненависті та насильства цього режиму, вона не порушує й цю норму спільноти Facebook.
Серед справ, де рада визнала дії Meta правомірними, є, наприклад, факт видалення російськомовної публікації, в якій на адресу азербайджанців використовуються образливі слова, а також стверджується, що у них «немає історії у порівнянні з вірменами». «Видалення публікації в даному контексті відповідало зобов'язанням Meta у сфері прав людини», — заявили у наглядовій раді.
Також рада частково підтримала рішення компанії Meta про блокування облікового запису у Facebook колишнього президента США Дональда Трампа. Рада визнала правомірною таку реакцію компанії у відповідь на пости Трампа про штурм Капітолія у січні 2021 року. Однак закликала скасувати рішення щодо блокування облікових записів Трампа на «невизначений термін». Як йдеться у звіті, Meta відреагувала на рішення ради та скорегувала терміни блокування. Наразі оголошено про нове блокування облікових записів Трампа на два роки, починаючи з 7 січня 2021 року.
Наглядова рада Meta — незалежна організація, юридично та фінансово відокремлена від компанії. Рада здійснює незалежну перевірку модерації контенту Meta та ухвалює обов'язкові до виконання рішення щодо найскладніших питань. Статут організації було опубліковано у вересні 2019 року.
Члени наглядової ради Meta — представники різних етносоціальних груп, які мають досвід роботи з питаннями, пов'язаними з правами людини. Серед них є вчені, керівники громадських організацій, колишні судді, представники ООН та регіональних органів з прав людини. Члени ради жили у 27 країнах, говорять як мінімум 29 мовами, у рівній кількості представлені чоловіки та жінки.
Раніше «MediaSapiens» повідомляв, що колишній президент США Дональд Трамп подав колективні позови проти IT-гігантів Facebook, Twitter і Google, а також їхніх генеральних директорів у зв'язку із блокуванням його акаунтів. Але суд відхилив позов Трампа про заборону Twitter.
Фото: The New York Times