Активісти запустили подкаст «Архітаск» про охорону історичних архітектурних пам'яток Києва
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Активісти запустили подкаст «Архітаск» про охорону історичних архітектурних пам'яток Києва
Активісти започаткували подкаст «Архітаск» про охорону історичних та архітектурних пам'яток Києва. Про це повідомив співведучий подкасту Дмитро Перов на своїй сторінці у фейсбуці.
«Архітаск» — це серія активістських розмов від засновників, учасників і друзів спільноти «Спадщина». Серед ведучих — активіст і співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов та урбаніст Анатолій Хорошилов, який опікується садибою Барбана, що на вулиці Обсерваторній.
У першому епізоді обговорюють ситуацію довкола реконструкції Братських келій на території «Києво-Могилянської академії», що є памʼяткою національного значення, й те, чому президент академії не допускає будівельну інспекцію до перевірки обʼєкта, та як зупинити руйнування памʼятки.
Перший випуск уже доступний на платформах YouTube, Spotify і Soundcloud.
Уточнимо, що Братські келії були збудовані у 1823 році за проєктом Андрія Меленського для потреб Київського Братського Богоявленського монастиря та Київської духовної академії. На місці дерев’яних келій була споруджена мурована одноповерхова будівля у стилі пізнього класицизму, яка в 1879 році перебудована у двоповерхову за проєктом Володимира Ніколаєва. Протягом 1950–2010-х років келії використовувала районна лікарня. У 2012 році НаУКМА, залучивши інвесторів, здійснив ремонт першого крила будівлі та його пристосування для навчального процесу.
У 2022-му академія залучила приватні кошти для відновлення реставраційних робіт в іншому крилі келій. Під час реставраційних робіт у листопаді 2023 року відбувся демонтаж перекриттів та покрівлі даху Братських келій, що спричинило гостру реакцію активістів. У грудні 2023 року Київська міська прокуратура почала досудове розслідування щодо умисного пошкодження чи руйнування пам’яток.
4 березня 2024 року інспектори Державної інспекції архітектури й містобудування почали перевіряти об’єкт на запит активістів. Для цього вивчали дозвільні, супровідні документи, а також виїхали на місце будівництва.
Проте 25 березня ДІАМ наклала штраф на замовника реставрації Братського монастиря Києво-Могилянську академію в сумі 90 840 гривень через недопуск інспекторів до перевірки реставрації келій.
Фото: подкаст «Архітаск» / Дмитро Перов