ms.detector.media
Юлія Поліковська
03.04.2024 14:20
Активісти запустили подкаст «Архітаск» про охорону історичних архітектурних пам'яток Києва
Активісти запустили подкаст «Архітаск» про охорону історичних архітектурних пам'яток Києва
У першому епізоді обговорюють ситуацію довкола реконструкції Братських келій на території «Києво-Могилянської академії».

Активісти започаткували подкаст «Архітаск» про охорону історичних та архітектурних пам'яток Києва. Про це повідомив співведучий подкасту Дмитро Перов на своїй сторінці у фейсбуці.

«Архітаск» — це серія активістських розмов від засновників, учасників і друзів спільноти «Спадщина». Серед ведучих — активіст і співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов та урбаніст Анатолій Хорошилов, який опікується садибою Барбана, що на вулиці Обсерваторній.

У першому епізоді обговорюють ситуацію довкола реконструкції Братських келій на території «Києво-Могилянської академії», що є памʼяткою національного значення, й те, чому президент академії не допускає будівельну інспекцію до перевірки обʼєкта, та як зупинити руйнування памʼятки.

Перший випуск уже доступний на платформах YouTube, Spotify і Soundcloud.

Уточнимо, що Братські келії були збудовані у 1823 році за проєктом Андрія Меленського для потреб Київського Братського Богоявленського монастиря та Київської духовної академії. На місці дерев’яних келій була споруджена мурована одноповерхова будівля у стилі пізнього класицизму, яка в 1879 році перебудована у двоповерхову за проєктом Володимира Ніколаєва. Протягом 1950–2010-х років келії використовувала районна лікарня. У 2012 році НаУКМА, залучивши інвесторів, здійснив ремонт першого крила будівлі та його пристосування для навчального процесу.

У 2022-му академія залучила приватні кошти для відновлення реставраційних робіт в іншому крилі келій. Під час реставраційних робіт у листопаді 2023 року відбувся демонтаж перекриттів та покрівлі даху Братських келій, що спричинило гостру реакцію активістів. У грудні 2023 року Київська міська прокуратура почала досудове розслідування щодо умисного пошкодження чи руйнування пам’яток.

4 березня 2024 року інспектори Державної інспекції архітектури й містобудування почали перевіряти об’єкт на запит активістів. Для цього вивчали дозвільні, супровідні документи, а також виїхали на місце будівництва.

Проте 25 березня ДІАМ наклала штраф на замовника реставрації Братського монастиря Києво-Могилянську академію в сумі 90 840 гривень через недопуск інспекторів до перевірки реставрації келій.

Фото: подкаст  «Архітаск» / Дмитро Перов

ms.detector.media