Ухвалення законопроєкту про СБУ негативно вплине на розвиток інтернету в Україні — дослідження

Ухвалення законопроєкту про СБУ негативно вплине на розвиток інтернету в Україні — дослідження

12:37,
17 Серпня 2021
2109

Ухвалення законопроєкту про СБУ негативно вплине на розвиток інтернету в Україні — дослідження

12:37,
17 Серпня 2021
2109
Ухвалення законопроєкту про СБУ негативно вплине на розвиток інтернету в Україні — дослідження
Ухвалення законопроєкту про СБУ негативно вплине на розвиток інтернету в Україні — дослідження
Автори:
Натомість законопроєкт №5628 «Про захист персональних даних» медіаюристи оцінили позитивно.

ГО «Інтерньюз-Україна» провела дослідження, яке показало, що ухвалення законопроєкту №3196-д «Про внесення змін до закону України "Про Службу безпеки України"» негативно вплине на розвиток вільного інтернету в Україні.

«Законопроєкт №3196-д “Про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України” отримав -0,48 балів за зведеним показником. Експерти дослідження у межах Індексу регулювання онлайн-простору оцінили законопроєкт як такий, що загрожує розвиткові вільного інтернету в Україні та може мати негативний вплив на суспільні відносини», — йдеться в повідомленні.

Ключові рекомендації щодо змін в законопроєкті про СБУ:

  • прибрати процедуру блокування ресурсів без рішення суду й передбачити процедуру швидкого розгляду справ у судах в екстрених випадках;
  • передбачити судовий дозвіл щодо процедури позбавлення теле- та радіомовників ліцензій;
  • передбачити чіткі процедури та систему запобіжників проти можливих зловживань щодо отримання, зберігання і поширення інформації, яку отримує СБУ;
  • передбачити гарантії для збереження і захисту права на повагу до приватного та сімейного життя від можливих зловживань з боку посадовців.

Експерти також оцінили вплив на розвиток інтернету законопроєкту №5628 «Про захист персональних даних». Його медіаюристи оцінили позитивно — загальна оцінка +0,87 у межах шкали від -5 до +5.

Ключові рекомендації щодо законопроєкту про захист персональних даних:

  • прописати в окремому законі порядок створення контролюючого органу (регулятора), відповідального за операції з персональними даними;
  • скоротити строк розгляду (10 днів) з боку контролера звернень суб’єктів із вимогами щодо реалізації їхніх прав;
  • передбачити чіткі запобіжники щодо витоків персональних даних громадян України з боку контролерів (Facebook, Google тощо);
  • передбачити критерії передавання в окремих випадках персональних даних іноземним державам та міжнародним організаціям.

«Оцінки експертів показують, що обидва проєкти потребують доопрацювання, проте, якщо законопроєкт про захист персональних даних має стримано позитивну оцінку, що може свідчити про можливість досить швидкого поліпшення тексту за умов конструктивної дискусії та реагування на критичні зауваження, то законопроєкт про СБУ потребує більш серйозної переробки», — зазначається в повідомленні.

Повний текст дослідження законопроєкту №3196-д про СБУ. Повний текст дослідження законопроєкту №5628 про захист персональних даних.

Експертне дослідження законопроєктів у межах методології Індексу регулювання онлайн-простору здійснювалося ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки «Медійної програми в Україні, спрямованої на розвиток медійного сектору, зміцнення медійних інституцій, а також поліпшення практики цифрової безпеки серед журналістів та медійних організацій», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) через американську неурядову організацію «Internews».

Законопроєкт №3196-д «Про внесення змін до закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України» Верховна Рада ухвалила в першому читанні 28 січня 2021 року. Документ розкритикувала низка антикорупційних ГО. Вони переконані, що законопроєкт про СБУ містить ризики для прав і свобод людини. Інтернет-асоціація України закликала парламент доопрацювати цей документ.

У жовтні 2020 року Міжнародна неурядова організація Freedom House представила звіт щодо свободи доступу та використання інтернету за 2020 рік. Рівень інтернет-свободи в Україні оцінили у 61 бал балів зі 100. Це на 5 балів більше, ніж було у 2019 році.

Фото: УП

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду