54% українців не дотримуються інформаційної гігієни в Facebook — дослідження

54% українців не дотримуються інформаційної гігієни в Facebook — дослідження

16:33,
14 Вересня 2020
3824

54% українців не дотримуються інформаційної гігієни в Facebook — дослідження

16:33,
14 Вересня 2020
3824
54% українців не дотримуються інформаційної гігієни в Facebook — дослідження
54% українців не дотримуються інформаційної гігієни в Facebook — дослідження
Автори:
Одна з основних тем фейків, які публікували українці, — коронавірус.

54% українських користувачів Facebook публікують фейки та маніпуляції. Такими є результати дослідження рівня інформаційної гігієни українців у Facebook, яке у серпні 2020 року провела ініціатива «Як не стати овочем». 

За даними дослідження, протягом літа 13% українських користувачів соцмережі публікували фейки, половина з яких були відмічені фактчекерами. Проте користувачі однаково не видалили ці дописи зі своїх сторінок. 

Одна з основних тем фейків, які публікували українці, — коронавірус. Окрім вже згаданих конспірологічних теорій щодо його походження, популярними є фейки про шкоду носіння масок та відсутність у них захисних властивостей.

Проте фейки — не основна проблема інформаційної гігієни українців. Лідирують публікації маніпулятивної інформації (34%) та посилання на сайти-сміттярки (29%). 

Найбільше фейків та маніпулятивних дописів поширюють на Заході України. На Півдні більше публікують посилань на сміттярки. На Півночі найнижчий рівень порушення базової інформаційної гігієни. Найвищий рівень порушення  інформаційної гігієни на Сході України — там найбільше поширюють маніпуляції. А от найменше фейків публікують у Центрі України.

Згідно з дослідженням, основні теми дописів українців у Facebook — це кулінарні рецепти, картинки природи та квітів, привітання, жарти, цитати про стосунки та життя, фото дітей, заклик до захисту тварин. На цій тематиці сформувався окремий вектор маніпуляцій — тести та ігри, які крадуть дані користувачів в обмін на сумнівні розваги. Так, 10% українців у Facebook опублікували результати таких тестів протягом літа.

Такі платформи для тестів вказують, що збирають дані користувачів: електронні адреси, телефони, фото, тексти, список місць, де побували, та ще багато іншого. 

Вагоме, проте не ключове місце в дописах українців у Facebook, займає політика. З серпня домінує підтримка білорусів. Натомість інформації про місцеві вибори вкрай мало. Не більше і дописів щодо дій діючої влади.

При цьому лідирують у списку ключових джерел інформації для українців у Facebook сайти-сміттярки. Кожен українець в середньому підписаний на 69 публічних сторінок. Проаналізувавши 68 605, волонтерська ініціатива «Як не стати овочем» виділили десять найпопулярніших.  

Волонтерська ініціатива «Як не стати овочем» протягом серпня досліджувала дотримання українцями базової інфогігієни у Facebook. Її порушеннями вважалися:

  • публікація матеріалів з посиланням на сайти-сміттярки — ресурси, які імітують онлайн-медіа. Вони публікують новини, не дотримуючись журналіських стандартів, перекручують та маніпулюють фактами, формулюють спекулятивні заголовки;
  • посилання на тексти, які містять маніпулятивну інформацію;

  • фейки, в тому числі дописи, які були помічені Facebook як фейкові чи маніпулятивні;

  • тести та ігри розважального характеру, проходячи які людина дає доступ до своїх даних.

Для дослідження проаналізували 3 тисячі акаунтів українського сегменту Facebook. Кожен акаунт проходив верифікацію, зокрема відсіювалися боти. Обраховане теоретичне статистичне відхилення для наведених даних без урахування дизайн-ефектів не перевищує 2,2%.

Нагадаємо, 53% співробітників компаній не дотримуються інформаційної гігієни. Такі дані ініціативи «Як не стати овочем», яка з січня по червень 2020 року досліджувала поведінку працівників 20 великих українських компаній у Facebook.

Фото: Pixabay

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду