Держспецзв'язку: Роботу російських хакерів та військових координують з єдиного воєнного центру
Держспецзв'язку: Роботу російських хакерів та військових координують з єдиного воєнного центру
Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України повідомила, що роботу російських хакерів та військових РФ координують з єдиного воєнного центру.
«Нещодавнім прикладом такої координації стала вказівка кібертерористам атакувати сайт Одеської міської ради під час ракетного обстрілу житлових кварталів Одеси. Таке узгодження цілей доводить, що вони є частиною військового ударного угрупування і повністю координуються з єдиного воєнного центру», — йдеться в повідомленні. Раніше про це повідомляли в Microsoft.
У Держспецзв'язку розповіли, що кібератаки на Україну здійснюють кваліфіковані АРТ-угрупування, які фінансуються урядом Росії, та звичайні кібертерористи
«Також пропагандистська машина РФ намагається дзеркалити рішення України — волонтерський рух, наприклад. "Кіберармія РФ" прагне повторити успіхи "ІТ-армії України" і мімікрувати під "загальноросійський рух". Проте між українськими та проукраїнськими хактивістами, а також російськими хакерами і кібертерористами є ключова відмінність — це вектор їхньої діяльності. Хактивісти демократичних країн мають на меті допомогти Україні оборонятись, атакуючи військову інфраструктуру та створюючи умови для поширення правдивої інформації про війну в Україні. Водночас російська сторона поводиться як терористична організація, атакуючи рятувальників і створюючи загрозу для життя населення України», — сказали в Службі. Там нагадали, що 9 травня російські хакери здійснили DDoS-атаку на сайти провідних українських телеком-операторів, імовірно, для проведення чергової інформаційно-психологічної операції проти українців.
Разом із цим, зазначили в Держспецзв'язку, російська пропаганда намагається звинуватити Україну та демократичні країни світу в кіберагресії. «Російські пропагандисти звинувачують цивілізований світ у створенні так званого "кібер ІГІЛу"», — додали в Службі.
Раніше компанія Microsoft повідомила, що хакерська група Strontium (Fancy Bear або APT28), пов’язана з Головним розвідувальним управлінням Росії, атакувала організації в Україні, Європейському Союзі та США. Компанія також розповіла, що перед початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну щонайменше шість хакерських угруповань, пов'язаних з РФ, здійснили 237 кібератак проти українських підприємств та державних установ. У Microsoft розповіли, що російські кібератаки на українські установи, які мають вирішальне значення для цивільного населення, часто пов’язані з наступом військових РФ.
Нагадаємо, 4 квітня Служба безпеки України повідомила, що спецслужби Росії планували знищити весь кіберзахист України: у ніч на 24 лютого було зафіксовано найбільшу кількість хакерських атак на українські системи. Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA повідомила, що протягом першого місяця повномасштабної війни Росії проти України зафіксувала 198 кібератак на державний сектор України з боку російських та білоруських хакерів. 26 квітня Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України повідомила, що російські хакери здійснюють дедалі більше кібератак проти звичайних українців, також зростає кількість інформаційно-психологічних операцій в соцмережах та месенджерах. Хакери часто спекулюють на патріотичних темах і виплатах від держави. Наприклад, у Facebook зловмисники запустили шахрайську схему: пропонують українцям 8900 гривень «допомоги від ЄС» за проходження опитування. Також шахраї створили фейковий чат-бот державної платформи «Дія», у якому пропонують «отримати 3000 гривень грошової підтримки від держави».