Медійна ініціатива за права людини створила мапу місць незаконного утримання українських полонених
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Медійна ініціатива за права людини створила мапу місць незаконного утримання українських полонених
Медійна ініціатива за права людини представила інтерактивну мапу місць, де російські військові утримували або досі утримують цивільних заручників та військовополонених. Мапа містить систематизовані дані про понад 100 пунктів утримання: в Росії, Білорусі і на тимчасово окупованих територіях України.
Створення мапи стало результатом праці МІПЛ з документування міжнародних злочинів російських військових. Інформацію для неї збирали, опитуючи свідків: цивільних, які були у заручниках, та військовослужбовців, які повернулися з полону.
На початок квітня 2023 року МІПЛ ідентифікували 948 цивільних заручників, яких утримують в РФ і на окупованих територіях. Як пояснила координаторка МІПЛ Тетяна Катриченко, такі дії представників Росії є воєнним злочином, адже норми міжнародного права забороняють свавільне затримання та взяття у заручники цивільного населення під час збройного конфлікту.
Цивільних заручників весь час переміщують, в тому числі вглиб РФ. Також МІПЛ зафіксувала випадки, коли людей утримували на території Білорусі, йдеться у аналітичному звіті МІПЛ.
«Умови утримання цивільних заручників неналежні. Їх часто утримують разом із військовополоненими, в антисанітарних умовах, без достатньої кількості їжі, за відсутності питної води, не надають медичної допомоги. — зазначено у звіті. — Майже до всіх затриманих застосовують моральне насильство, до багатьох — фізичне. Також є чимало випадків катування заручників. До цивільних застосовують і методи залякувань. Одним із найпоширеніших є імітація розстрілу».
За яким принципом Росія звільняє цивільних заручників, невідомо, зазначили активісти.
«Деяких із них перевдягають у військову форму та обмінюють, ніби українських військовополонених на російських військовополонених. Інших цивільних просто обмінюють разом із військовими. Декого відпускають так само без пояснення причини, як і затримують. Багатьом цивільним, які перебувають на окупованих територіях, після звільнення наказують виїхати з рідних населених пунктів, аргументуючи це тим, що ці люди заважають російському порядку на окупованих територіях», — йдеться у звіті МІПЛ.
МІПЛ продовжуватиме роботу з документування міжнародних злочинів Росії, та підтримуватиме функціонування створеної інтерактивної мапи.
Нагадаємо, з березня 2022 року діє національний портал для документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які коїть Росія в Україні, — WarCrimes.gov.ua.
Також Мінцифри запустило сайт «Доказ» для документування воєнних злочинів Росії в Україні