Колекція інформації: як розпочати роботу з Вікіпедією

Колекція інформації: як розпочати роботу з Вікіпедією

12:26,
10 Липня 2020
5614

Колекція інформації: як розпочати роботу з Вікіпедією

12:26,
10 Липня 2020
5614
Колекція інформації: як розпочати роботу з Вікіпедією
Колекція інформації: як розпочати роботу з Вікіпедією
Поради адміністратора української Вікіпедії Антона Процюка

Вікіпедія — багатомовна, загальнодоступна онлайн-енциклопедія, де зібрана інформація за різними темами й напрямками. Українську версію Вікіпедії щомісяця переглядають близько 60 млн разів. У 2019 році ресурс отримав більше 707,6 млн переглядів за рік, у 2018-му — 190 млн переглядів.

Хто може працювати з Вікіпедією, як редагувати статті, про що можна писати у Вікіпедії, а про що — ні, під час вебінару для журналістів розповів адміністратор української Вікіпедії, менеджер проектів ГО «Вікімедіа Україна» Антон Процюк.

Вебінар відбувся в межах «Місячника журналістики», який проходить за сприяння «Вікімедіа Україна» та «Детектора медіа» з 15 червня до 15 липня 2020 року. Ось кілька порад від Антона Процюка для тих, хто тільки починає працювати з Вікіпедією.

Що таке Вікіпедія

В українському розділі Вікіпедії наразі міститься понад 1 млн 30 тис. 795 статей, діє 120 тис. 460 зареєстрованих дописувачів, більше 2,8 тис. з яких активно дописують та редагують статі у Вікіпедії щомісяця.

Вікіпедію створюють волонтери і волонтерки. Вікіпедію редагують аматори. Робота з Вікіпедією відбувається на добровільних засадах, тобто, безкоштовно. Для тих, хто цим займається, така діяльність — не робота, а хобі, чи, скоріше, захоплення. Вона не оплачується. Також у Вікіпедії немає головного редактора, який стежив би за процесом та керував ним. Немає також офіса, немає і плану наповнення сайту контентом.

За порядком стежать адміністратори, а також так звані «патрульні». Перші мають повноваження заблокувати контент, який не відповідає правилам ресурсу, другі — перевіряють зміни, правки та маркують їх позначкою «перевірено».

Основні принципи роботи Вікіпедії: інформація має бути підкріплена авторитетними й надійними джерелами (як вікіпедистам рекомендують визначати авторитетність джерел — читайте тут) і доступною всім, безкоштовно та без обмежень.

Вікіпедія не є авторитетним джерелом навіть для самої себе — через те, що долучитися до створення та редагування статей на Вікіпедії може будь-хто. А тому не варто використовувати Вікіпедію як серйозне джерело, посилатися на неї в журналістських матеріалах, наукових працях тощо. Вікіпедію слід сприймати як стартовий майданчик для пошуку потрібної вам інформації та для поглиблення власних знань з тієї або іншої теми — не більше.

Відповіді на найпопулярніші запитання про Вікіпедію можна знайти тут.

Якими мають бути статті на Вікіпедії

Основна вимога статті, яку ви хочете розмістити на Вікіпедії, — це енциклопедичність. Вікіпедія не приймає матеріали в будь-яких журналістських жанрах: колонки, інтерв’ю, репортажі чи блоги. Не приймаються також дуже вузькоспеціалізовані статті. Статтю, присвячену дослідженню дуже вузького питання, краще розбити на кілька простіших статей, а потім, коли вони будуть опубліковані, поєднати їх між собою лінками.

Стаття на Вікіпедії має відповідати таким правилам: значимість, перевірність, нейтральність, надійні джерела.

Отже, значимість. Перше, в чому ви маєте переконатися, створюючи нову статтю — чи дійсно тема, яку ви пропонуєте, є суспільно значимою. Чи дійсно це питання цікавить широке коло читачів? Чи достатньо відомою є особистість, про яку ви хочете написати?

Надійні джерела — такі джерела, які є авторитетними та незалежними і публікують різнобічну, точну інформацію про об’єкт, суб’єкт або явище, згадане у вашій публікації. Це можуть бути офіційно зареєстровані ЗМІ — як українські, так й іноземні, сайти громадських організацій, об’єднань, наукові, науково-популярні публікації, цитати з книг тощо.

Перевірність — критерій, під яким розуміємо можливість перевірити подану в статті інформацію у цих самих надійних джерелах. І що більше джерел по темі ви додасте — то краще. У разі, якщо ви працюєте з перекладним текстом, обов'язковим є посилання на першоджерела мовою оригіналу. Вікіпедія ставиться до питання авторських прав дуже серйозно. А тому інформація, яка не є підтвердженою надійними джерелами, може бути видалена під час перевірки.

Нейтральність — принцип, який полягає в тому, що всі різнобічні точки зору мають бути подані збалансовано. Тобто стаття у Вікіпедії не повинна мати емоційне забарвлення, суб’єктивні оцінки тощо. Якщо людину чи явище, яке ви описуєте, публічно критикували й ця інформація висвітлена в надійних джерелах — вам слід вказати це також.

Як працювати з Вікіпедією

Для того, щоб почати працювати з контентом у Вікіпедії, слід зареєструватися на сайті — така кнопка доступна у верхньому правому кутку на головній сторінці української Вікіпедії. При реєстрації варто вказати електронну пошту — це єдиний спосіб, за яким ви зможете відновити пароль у разі, якщо забудете його.

Ви можете долучитися до створення контенту у Вікіпедії дома способами: доповнювати та редагувати вже існуючі статті, а також створювати абсолютно нові. Перед початком роботи слід уважно прочитати інструкції, які відкриються для вас на сторінці вашого профіля після реєстрації. У разі, якщо вам необхідна допомога, ви можете розраховувати на консультацію від досвідчених вікіпедистів — для цього слід натиснути на синю кнопку «Отримати допомогу з редагуванням», яку ви побачите, коли увійдете як зареєстрований користувач.

Зареєстрованим користувачам також доступна опція «Чернетка»: там ви можете створити нову статтю і продовжити роботу над нею пізніше — зміни зберігаються автоматично. Щоб опублікувати статтю із чернетки, коли ви завершите роботу над нею, слід натиснути відповідну кнопку. Нова стаття повинна мати хоча б кілька абзаців та посилання на джерела.

Як створити статтю про себе

Як створити статтю у Вікіпедії про себе — одне з найбільш популярних запитань від тих, хто взагалі цікавиться вільною енциклопедією. Досвідчені вікіпедисти не рекомендують створювати статті про себе та своїх родичів з кількох причин.

Перша причина — це складність у дотриманні принципу нейтральності під час викладення інформації у статті. Складно залишатися нейтральними та об’єктивними, пам’ятати про різнобічність та критику, коли пишете про себе, свого брата, сестру, батька або матір.

Друга причина — наслідки, які чекатимуть на вас після створення статті. Саме через те, що Вікіпедія — вільна енциклопедія, долучатися до створення якої може будь-хто і редагувати яку може будь-хто, навіть перевірена, збалансована та справді нейтральна стаття не є захищеною від правок у майбутньому. Навіть якщо зараз ви маєте кришталево чисту репутацію, у вас немає критиків та хейтерів, це не означає, що так триватиме завжди. Будь-хто і будь-коли зможе дописати у вашу біографію будь-що. Цю ідею можна сформулювати як закон непередбачуваних наслідків.

Третя причина — відсутність права інтелектуальної власності на створений продукт. Навіть якщо ви створили ідеальну статтю про себе самого і вона дійсно відповідає всім критеріям, викладеним вище, це не значить, що за вашим бажанням її автоматично повинні будуть видалити, скоротити або доповнити. Тобто ваше авторство у статті не надає вам ексклюзивних прав на цей матеріал, як і якихось додаткових повноважень для вирішення її подальшої долі.

Отже, ви маєте розуміти і приймати всі ризики, з якими можете стикнутися у процесі створення статті про себе. Також ви маєте відповісти собі на найголовніше запитання: чи є ви достатньо відомою особистістю, аби стаття про вас була справді корисною читачам Вікіпедії? Можливо, вам краще почекати, поки ви зможете досягти потрібного рівня, коли у вашій авторитетності не буде жодних сумнівів. Або ж допоки статтю про вас не створить хтось інший.

Якщо ви уважно ознайомилися з усією інформацією і все-таки вирішили створити статтю у Вікіпедії про себе, будьте готові до того, що вона може не пройти перевірку.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду