Вадим Міський: «ШІ ставить нас в умови, коли не можна вірити нічому, що ми бачимо і чуємо»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Вадим Міський: «ШІ ставить нас в умови, коли не можна вірити нічому, що ми бачимо і чуємо»
Навчання суспільства медіаграмотності не встигає за викликами, які перед суспільством стоять, вважає програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський. Що більше людей навчилися бодай перевіряти джерело та шукати фото- чи відеопідтвердження інформації, каже він, то більше з’явилося дипфейків, згенерованих штучним інтелектом. І це — новий виклик. Про це Вадим Міський сказав під час панельної дискусії «Медіаграмотність, медіа та навчання протягом усього життя» в межах Міжнародної конференції з медіаграмотності та саморегулювання медіа, яка триває зараз у Києві.
Як показало дослідження «Індекс медіаграмотності», презентоване нещодавно «Детектором медіа», другий рік поспіль третина опитаних українців перевіряють інформацію шляхом пошуку посилання на джерело і ще приблизно стільки ж орієнтуються на фото- й відеопідтвердження. Це непоганий показник, але з’являються нові загрози.
«ШІ дозволяє в лічені хвилини згенерувати фото, в лічені хвилини дипфейк, — каже Вадим Міський. — Це показує величезну загрозу того, що люди, хоч і перевіряють інформацію, але зможуть натрапити на дипфейк. Ми бачимо, скільки в тіктоці відео з відомими ведучими, які начебто рекламують якісь біодобавки. Шахраї також можуть використовувати дипфейки. Тому сьогодні генеративний ШІ ставить нас в умови, коли нічому, що ми бачимо і чуємо, не можна вірити і треба перевіряти».
Тому, переконаний він, фахівці з медіаграмотності та організації, які працюють у цьому напрямку, не повинні фіксуватися на успіхах, коли певна частка населення почала більш критично сприймати інформацію. Вимоги зростають як до авдиторії, так і до медійників, які працюють з інформацією.
«Роль медіа тут дуже велика, тому що медіа, на відміну від учителів, працюють з дорослим населенням. Через щоденне інформування в людини десь щось осідає на підсвідомості. І медіа — це єдиний агент, який може це робити масово — змінювати свідомість дорослої частини суспільства», — каже Міський.
Нагадаємо, сьогодні, 25 квітня, в Києві розпочалася міжнародна конференція з медіаграмотності та саморегулювання медіа, організована Представництвом Європейського Союзу в Україні, Програмою підтримки ОБСЄ для України, Офісом Ради Європи в Україні, Програмою розвитку ООН в Україні, ЮНЕСКО в Україні, International Media Support та Міністерством культури та інформаційної політики України.
Організатори та учасники заходу вважають необхідним продовжувати розвивати медіаграмотність громадян в Україні та зміцнювати механізми саморегулювання медіа, адже це — головні засади стійкості українців до російської дезінформації та пропаганди, що лише зростає в умовах повномасштабного російського військового вторгнення.
Фото: Максим Поліщук