Козаки, секретні документи КДБ та борщ Шевченка. 10 українських ютуб-каналів про історію

Козаки, секретні документи КДБ та борщ Шевченка. 10 українських ютуб-каналів про історію

12:41,
23 Березня 2021
6925

Козаки, секретні документи КДБ та борщ Шевченка. 10 українських ютуб-каналів про історію

12:41,
23 Березня 2021
6925
Козаки, секретні документи КДБ та борщ Шевченка. 10 українських ютуб-каналів про історію
Козаки, секретні документи КДБ та борщ Шевченка. 10 українських ютуб-каналів про історію
Як українські науковці перетворюються на відеоблогерів та одягають історію на себе.

Скільки заробляли українські козаки, як кохалися наші предки, що насправді трапилося під час бою під Крутами та чи вкрали росіяни історію української Київської Русі? На всі ці питання у своїх відеоблогах намагаються дати відповіді українські історики. Одні розповідають глядачам знайдені в архівних теках факти, аби спростувати радянські міфи та фейки, інші — запрошують на екскурсію історичними місцинами. MediaSapiens переглянув у ютубі канали, які пропонують історичний контент, та створив власну добірку з десяти відеоблогів, які можуть вас зацікавити.

1.  Імені Тараса Григоровича Шевченка

(411 тисяч підписників)

Це канал братів Дмитра та Віталія Капранових. Саме він серед українських історичних ютуб-каналів має найбільше підписників. На каналі є відео про козаків, УПА, ОУН та вагомі постаті української історії. Канал створили майже два роки тому — у вересні 2019 року. Відтоді там розміщують відео про таємниці Богдана Хмельницького, намагаються розповісти історію Білорусі, дослідити так звані таємні факти із життя Ярослава Мудрого. Капранови хочуть розповісти українцям «таємниці» багатьох відомих постатей. Принаймні, таке враження складається завдяки назвам відеороликів: «Таємниця князя Святослава Хороброго», «Таємна історія княгині Ольги», «Таємниця Нестора Махна» тощо. Тривалість відеороликів на каналі — переважно від 10 до 30 хвилин. У кадрі з’являється один із братів Капранових, а його розповідь супроводжується анімацією, ілюстраціями тощо. Варто врахувати, що брати називають себе публіцистами і письменниками, а не істориками, тож відповідність того, що вони розповідають, академічній науці — під питанням. 

2. Історія без міфів

(125 тисяч підписників)

Це канал, де публікують відео про історію України та світу з коментарями фахових істориків. «Тематика випусків охоплює всі періоди та висвітлює широкий спектр питань: політичну, військову, економічну історію, історію міжнародних відносин, історію культури, мистецтв і спорту, біографії видатних особистостей», — йдеться в описі каналу. Зокрема, проєкт має на меті спростувати антинаукові міфи та фейки про Україну. Створили канал у квітні 2020 року. Відео згруповані у списки відтворення за рубриками: десять запитань історику, українська революція 1917‒1921, Друга світова війна, історія без прикрас, історичні постаті, українське козацтво. Тут можна знайти відео про Карпатську Україну, походження української мови, Волинську трагедію, битву під Вінницею та ще на десятки інших тем.

Один із творців каналу, кандидат історичних наук Владлен Мараєв, розповідає, що для блогу відбирають актуальні та популярні теми з історії України. Також запропонувати теми можуть і самі підписники — у коментарях під відео або на Patreon. «За моїми спостереженнями, найбільше людей цікавлять теми з історії України, але періодично ми торкаємося й тем всесвітньої історії проводячи паралелі з Україною. Щотижня ми проводимо випуски з істориками — запрошуємо фахівця задля розкриття якоїсь конкретної теми», — розповів Владлен Мараєв.

Перш ніж відео опублікують на каналі, всі озвучені в ньому факти ретельно перевіряють за допомогою кількох джерел, аби не припуститися помилок в іменах чи датах. «Як правило, у кожному випадку ми подаємо цитати з історичних документів та вказуємо, звідки інформація. Ми намагаємося ніколи не робити необґрунтованих тверджень», — каже Владлен Мараєв.

Також канал співпрацює з іншими україномовними каналами гуманітарного спрямування. На думку творців «Історії без міфів», співпраця робить контент різноманітним. До прикладу, на каналі вийшло відео про походження української мови з Остапом Українцем — одним із авторів каналу «Твоя підпільна гуманітарка». 

3. Історична правда в деталях із Вахтангом Кіпіані

(23,6 тисяч підписників)

«Історична правда» — авторський канал українського історика та публіциста, автора книги «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані. В описі до каналу йдеться, що Кіпіані разом із відомими дослідниками перенесуть глядача через деталі побуту, їжу, одяг до епохи Івана Котляревського та Івана Франка, дадуть зазирнути за ґрати радянського табору чи в тарілку партійного чиновника. Канал створили в серпні 2020 року. Тут можна знайти відео з дослідженнями про те, як Росія привласнила собі історію Київської Русі, про те, як відбулася Революція на граніті, як жили українські козаки тощо.

Програма Вахтанга Кіпіані «Історична правда» з 2013 року до серпня 2019-го виходила на телеканалі ZIK, поки канал не купив Медведчук, а з вересня 2019 до березня 2020-го — на каналі «Еспресо». Випуски «Історичної правди», які виходили на ZIKу та «Еспресо», можна знайти на їхніх каналах.

«Коли ми починали вести цей ютуб-канал, ми поставили собі амбітну мету зробити програми, які сподобаються молодшій аудиторії, ніж телевізійна версія “Історичної правди”, тому обирали гострі та резонансні теми, які могли б зачепити глядача. Наприклад, про українсько-російські стосунки», — розповідає продюсерка ютуб-каналу Ольга Мовчан.

Також на каналі з’являються відео з інформацією про Михайла Котляревського, Івана Франка та інших. «Ми розкриваємо біографію історичних постатей інакше, ніж це роблять зазвичай. Намагаємося зробити цих людей простішими, наблизити їх до глядачів. У нас є випуск про Котляревського, в якому ми розповіли, що він був першим стендапером України, адже любив оголошувати тости», — каже Ольга. За її словами, просувати канал непросто, адже «Історична правда» — це давній бренд, тому, шукаючи програму в пошуковику, люди радше потрапляють на інші канали чи на сайт із такою ж назвою (ним також керує Вахтанг Кіпіані), а не на ютуб-канал. 

4. WildFox

(18,2 тисяч підписників)

Wild Fox Film  — канал українських істориків Євгена Синиці, Андрія Оленича, Сергія Тараненка та Кирила Галушки, покликаний популяризувати достовірну інформацію з історії України. Канал існує з липня 2014 року й за цей час набрав 1,2 мільйони переглядів. Як розповів комунікаційник проєкту Віктор Кузнєцов, усі лектори, відео яких публікують на каналі, — історики та викладачі вишів, кандидати історичних наук. «Ми намагаємося пояснювати складні теми простими словами. Так з'явився формат "пивні історії", де з жартами та під келих пива підіймаються спірні та важкі історичні теми. Наприклад, ми говорили про алкоголь у добу козаччини. Розповідав про це доцент КНУ Олексій Сокирко», — каже Віктор Кузнєцов.

Обираючи теми для відео, автори каналу орієнтуються на думку підписників, а також охоче приділяють увагу маловідомим речам. «У нас виходить цикл програм про невідому для широкого загалу Києво-Печерську Лавру. У нас з'явилася можливість показати глядачам місцини, закриті для "звичайних смертних". Наприклад, надбрамні церкви та оборонні башти», — розповідає Віктор. Також на каналі можна знайти відео про Різдво на Гетьманщині, античний театр тощо. 

5. Локальна історія

(10,6 тисяч підписників)

Це ютуб-канал науково-популярного журналу «Локальна історія», який виходить із 2018 року. Все починалося з того, що львівські історики й етнологи вирушили в експедицію «Ініціатива. Локальна історія», аби записати спогади літніх людей у селах Галичини. «Первинно нашою метою було дослідження минулого крізь призму окремих місцевостей: аудіо- та відеофіксація спогадів старожилів — очевидців важливих історичних подій ХХ століття, та “оцифровування” давніх світлин і документів. Прагнемо руйнувати міфи та стереотипи, породжені не лише окупаційними владами, а й окупованим суспільством. Бачимо українську історію яскравою та живою, яка надихає на успішне майбутнє», — йдеться в описі до каналу «Локальна історія».

Спершу на ютуб-каналі проекту з’являлися відео, відзняті в експедиціях, —зібрані в регіонах країни записи літніх людей, їхні історії, старовинні пісні тощо. Однак коли автори проєкту побачили, що друкований журнал «Локальна історія» є затребуваним, вирішили, що відео — це ще один спосіб донести інформацію, на яку є запит. «Запитали себе — чи можемо ми робити це якісно? Нам здалося, що так. Спершу це були півгодинні розмови з фахівцями, які виходили раз у два тижні. Тепер програма Без брому з Віталієм Ляскою на нашому каналі виходить щотижня у годинному форматі», — розповіла у коментарі MediaSapiens редакторка сайту «Локальна історія» Аліна Брода.

В ефірі програми Віталій Ляска, який є головним редактором журналу, ведучий спілкується з істориками, громадськими діячами на пов’язані з історією теми. Наприклад, про гетьмана Мазепу і польсько-українські історичні гріхи; в одному з випусків спростовують міфи про сало, гречку й козаків

6. Канал Олександра Альфьорова

(7,54 тисяч підписників)

«Історія. Це те, що я люблю!» — написав в описі до свого каналу науковий співробітник Інституту історії України Олександр Альфьоров. У кожному відеоролику історик сам з’являється у кадрі та намагається пояснити тему простими словами. Декотрі відео Олександра — це своєрідні мандрівки, адже він вирушає в місце, про яке хоче розповісти. Наприклад, показує пам'ятки Білої Церкви, Михайлівський Золотоверхий собор, Лису гору, Золочівський та Старосільський замки тощо. Канал існує з листопада 2019 року, і за цей час там з’являлися відео про фальсифікації історії та джерела інформації, про українські пам’ятники та церкви, про історичні місця Києва та навіть про борщ Тараса Шевченка.

7. Kozak Media

(3,87 тисяч підписників)

«Одягни історію на себе», — слоган Kozak Media, який його автори позиціонують як канал про прикладну історію України. Канал створили у квітні 2020 року Віктор Соколов, Артем Лохматов (Черкас), Олександр Харченко, Тарас Тимчак, Дмитро Каднічанський і Всеволод Буравченко. «Факти, які ми озвучуємо в наших відео, звісно, не беруться з повітря”. Ми як займаємося самостійним дослідженням історичних джерел (археологічних матеріалів із музеїв, збережених артефактів, письмових джерел), так і співпрацюємо із фахівцями в певних галузях, таких як історія костюму, історія холодної та вогнепальної зброї», — йдеться в описі каналу.

Артем Черкас розповідає, що канал створюють для всіх, кому цікава реальна історія та все, що стосується матеріального світу предків: одяг, озброєння, спорядження, посуд, побутові речі, які носили в гаманцях. «Наша мета — це не показувати та розказувати про історію, як це робить шкільний підручник або книга, бо там акцент саме на політичному, соціальному, релігійному житті наших пращурів. Ми хочемо правдиво це все візуалізувати, показати як насправді вони виглядали, як жили, якими речами користувалися», — говорить Артем.

На каналі можна знайти відео про козацьку зброю, кулелійки, скільки заробляли козаки тощо. У кадрі історики розповідають про зброю, одяг чи інші атрибути, якими користувалися люди в минулому, демонструючи їх глядачам. Розповіді супроводжується ілюстраціями — історичними світлинами зброї тощо. Інколи на каналі з’являються відео з походів та фестивалів реконструкторів. 

8. KGB Files

(3,55 тисяч підписників)

Це канал історика та журналіста Едуарда Андрющенка, який працює з розсекреченими документами з архівів радянських спецслужб. Канал KGB Files англомовний, адже автор хоче відкрити архівні історії, які донедавна були засекречені, не лише українцям, а й людям з усього світу. Також Едуард має телеграм-канали українською та російською мовами. Як розповів MediaSapiens Едуард Андрющенко, цільова аудиторія ютуб-каналу — люди з усього світу, які цікавляться темами спецслужб, холодної війни й радянської історії. «Перші відео найбільше дивилися в Україні, Росії та інших пострадянських країнах. Пізніше стало більше глядачів із Західної Європи та Південної Америки. Зараз канал найбільше переглядають в Україні, США, Росії та Фінляндії», — каже Едуард.

Теми сюжетів для відео мають бути зрозумілі не лише українському глядачу, тому автор ретельно відбирає сюжети. «Варто підбирати історії, які б спростовували або підтверджували популярні стереотипи чи меми про Радянський Союз. Також деякі історії пов’язані сюжетно з іншими країнами», — розповідає Едуард Андрющенко.

Канал існує із березня 2020 року. Архівні історії глядачам розповідають ведучі — автор розвідок Едуард Андрющенко і Павло Морковкін. У кадрі з’являються архівні світлини, скани документів, які допомагають ведучому розкрити темі повністю. На каналі опублікували вже 14 історій. 

9. Likбез. Історичний фронт

(2,81 тисяч підписників)

Це офіційний канал однойменного проєкту, в якому представники ГО «Наукове гуманітарне товариство» намагаються протидіяти російській історичній пропаганді та популяризувати достовірну історію України. У проєкті задіяні історики з Інституту історії НАН України, Українського інституту національної пам’яті, історичного факультету Київського національного університету тощо. Серед них Кирило Галушко, Максим Майоров, Геннадій Єфіменко, Євген Синиця, Яна Примаченко та інші. Канал створили у квітні 2016 року. Відтоді там і з’являються так звані уроки історії та просвітницькі відео. Тут можна знайти ролики про жіночі головні убори, Бабин Яр, Другу світову війну, велике розселення слов’ян тощо. Більшість записані у форматі лекцій. 

10. Haiduk Kamieniec

(2,2 тисяч підписників)

Це канал Олександра Заремби на прізвисько Гайдук із Кам’янця-Подільського. Чоловік захоплюється історичною реконструкцією, працює в музеї та веде історичний відеоблог. Спершу на каналі з’являлися відео з фестивалів та мандрівок, а згодом автор почав розміщувати контент на історичні теми, говорити зі своїми підписниками про рух історичної реконструкції, розповідати про стереотипи, які з ним пов’язані Зокрема, є відео про кавалерію Речі Посполитої, угорську піхоту, жінок у військовому середовищі XVII століття тощо. Найчастіше у відео на каналі з’являється сам Олександр. Переважно автор розповідає історії та демонструє глядачам ілюстрації, історичні макети, а інколи запрошує разом із ним у веломандрівки селами.

Раніше ми публікували добірку корисних джерел у телеграмі, де можна дізнатися про політику, економіку, суспільство, а також найгарячіші точки планети, та розповідали про українських медичних блогерів, яких варто читати, щоб дізнаватися перевірену та науково доведену інформацію про здоров'я.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Щоб додавати коментарі потрібно Авторизуватись.
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду