StopFake та «Детектор медіа» найвідоміші серед українців фактчекерські організації, — дослідження

StopFake та «Детектор медіа» найвідоміші серед українців фактчекерські організації, — дослідження

16:00,
7 Листопада 2024
416

StopFake та «Детектор медіа» найвідоміші серед українців фактчекерські організації, — дослідження

16:00,
7 Листопада 2024
416
StopFake та «Детектор медіа» найвідоміші серед українців фактчекерські організації, — дослідження
StopFake та «Детектор медіа» найвідоміші серед українців фактчекерські організації, — дослідження
Третина респондентів, обізнаних про сервіси для перевірки медіаматеріалів на достовірність і точність, мають досвід користування ними.

В Україні 36% опитаних вважають себе обізнаними про сервіси для перевірки матеріалів у медіа на точність і правдивість. Серед фактчекерських організацій, які найкраще знають, проєкт StopFake та ГО «Детектор медіа», їх сервісами користувалися 18% та 14% респондентів. Про це сьогодні, 7 листопада, під час презентації підсумків щорічного дослідження USAID-Internews «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році» розповіла заступниця директорки Internews Network Оксана Майдан.

Частка респодентів, які не поінформовані про фактчекерські проєкти, зменшилася за рік на 8% до 58%.

Обізнаність про StopFake та «Детектор медіа» зросла за рік з 9 до 11% та з 5 до 9%. На відсоток збільшилася поінформованість про проєкти «Без Брехні», VoxCheck, Тексти.org.

«З числа обізнаних на практиці користуються такими сервісами 34% опитаних», — прокоментувала Оксана Майдан.

Фахівчиня зазначила, що рівень користування фактчекінгом пояснюється також і тим, що йдеться про вузькоспеціалізовану, глибоку обізнаність.

Зазначимо, 83% респондентів дослідження поінформовані про поширення дезінформації, і 47% вважають її актуальною проблемою у суспільстві.

На думку учасників опитування, у 2024 році найбільш поширеними та правдоподібними були наступні наративи дезінформації: «Територіальні центри комплектування порушують права людини» та «Гроші, які міжнародні партнери виділяють на зброю та боєприпаси, влада розкрадає». Понад 80% респондентів стикалися з ними.

Дослідження «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році» було виконано дослідницькою компанією InMind на замовлення міжнародної неприбуткової організації Internews Network, що реалізує «Медійну програму в Україні» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Основна мета дослідження — вивчити звички українців щодо споживання медіа, виміряти їх довіру до медіа та вразливість до іноземних інформаційних маніпуляцій і втручань.

Під час дослідження було опитано 3 000 респондентів у містах України з населенням 50 000+ у Київській, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях. Похибка вибірки не перевищує 2,5%.

Були проведені очні інтерв'ю, а також фокус-групи та інтерв'ю з такими групами українців: мешканці невеликих населених пунктів, розташованих поблизу бойових дій; внутрішньо переміщені особи; військовослужбовці Збройних сил України; українці, переміщені до Польщі, Німеччини, Чехії, Італії, Іспанії, Литви, Латвії, Естонії, Великої Британії, Ірландії, Нідерландів, Румунії та Болгарії; мешканці тимчасово окупованих територій та/або територій, де точаться активні бойові дії (Луганська, Донецька, Запорізька та Херсонська області).

Інтерв'ю та фокус-групи проводилися з травня до липня 2024 року.

Детально ознайомитися із дослідженням «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році» можна за посиланням.

Читайте також: 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду