В Україні створили Цифрову бібліотеку книг староукраїнською мовою

В Україні створили Цифрову бібліотеку книг староукраїнською мовою

18:20,
27 Березня 2024
3167

В Україні створили Цифрову бібліотеку книг староукраїнською мовою

18:20,
27 Березня 2024
3167
В Україні створили Цифрову бібліотеку книг староукраїнською мовою
В Україні створили Цифрову бібліотеку книг староукраїнською мовою
У вільний доступ викладають книги 16-18 століть

В Україні створюють «Цифрову бібліотеку українських стародруків». На сьогодні на сайті проєкту «Стародрук» виклали 311 цифрових копій стародруків, у планах — удоступнити всі відомі 4200 книг, виданих з 1574-го по 1800 рік. Про це MediaSapiens розповів керівник проєкту Владислав Захаров.

Команда почала збирати інформацію для проєкту наприкінці 2022 року, каже Владислав Захаров. Сайт для цифрової бібліотеки створили в листопаді 2023 року. Наразі користувачі за умови реєстрації отримують доступ до 311 стародруків та гравюр. До кінця року колекцію бібліотеки планують розширити до 1,5 тисяч цифрових копій.

«Проблема в тому, що дотепер в Україні процес оцифрування старих видань відбувався дуже мляво. Такі проєкти, як я знаю, реалізують у бібліотеці Вернадського, Музеї друкарства і книги, Острозькій бібліотеці. Проте поки що ці колекції невеликі — 50–60 книжок. Однак ми знаємо, що з 1574-го по 1800 рік староукраїнською було видано понад чотири тисячі книг», розповів керівник проєкту.

За його словами, команда поставила собі за ціль завантажити до бібліотеки щонайбільше книг, виданих у той період у Чернігові, Новгород-Сіверську, Києві, Острозі, щоб їх зберегти і зробити доступними, щоб писалися нові дослідницькі роботи.

«Це необхідно, щоб аргументовано показувати тяглість розвитку української мови, книговидавництва і культури і розвінчувати російські міфи. Про те, що українська мова штучно створена і нею нічого не друкувалося в ті часи», пояснив Захаров.

Він додав, що колекція вже привернула увагу науковців з Києва, Харкова, Львова. При цьому з тисячі перших відвідувачів сайту близько третини  користувачі зі США, Канади та країн Європи, тому до травня планують додати англомовну версію. Проєкт є соціальним, доступ до цифрових копій книг на сайті безкоштовний за реєстрацією.

Нагадаємо, дослідники Українського наукового інституту Гарвардського університету створили сайт, де розміщені онлайн-ресурси з оригінальними дослідженнями з історії України. Проєкт отримав назву «Фонтес: джерела відкритого доступу з історії України».

Фото: стародрук / інстаграм

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду