
В Україні створили безплатний навчальний курс з підліткової інфогігієни
В Україні створили безплатний навчальний курс з підліткової інфогігієни


Українські освітяни, експерти з розпізнавання фейків та психології створили безплатний навчальний курс з підліткової інфогігієни для дітей та батьків. Про це повідомила PR Batteries agency.
За даними СБУ, у 2024 році було затримано понад 450 осіб, підозрюваних у підпалах та диверсіях, з них близько 22% — неповнолітні, яких завербували російські спецслужби. Пропагандисти використовують бот-мережі та інфлюенсерів, щоб залучити дітей до небезпечних дій, як-от поширення дезінформації чи вчинення злочинів.
Навчальний курс з підліткової інфогігієни покликаний навчити підлітків від 12 років розпізнавати фейки, маніпуляції й інформаційні вкиди, розуміти, як працюють алгоритми соцмереж. Батьки зі свого боку дізнаються, як убезпечити сім’ю в цифровому середовищі.
Курс створений у форматі гейміфікованого онлайн-навчання, яке виглядає як комп'ютерна гра з героями, квестами та винагородами.
Проєкт ініціювала команда дистанційної школи Unicorn School.
«Ми ініціювали цей проєкт, бо віримо: лише системне, зрозуміле й сучасне навчання може справді дати дітям навички самозахисту в інформаційному середовищі. А головне — допоможе батькам і підліткам почати діалог про ризики в інтернеті, не через заборони, а через розуміння й партнерство», — зазначив СЕО Unicorn School Володимир Страшко.
Авторками курсу є дослідниця інформаційного поля, викладачка, авторка книжки «Як не стати овочем» Оксана Мороз та дитяча і сімейна психологиня, президентка Професійної асоціації дитячих аналітичних психологів Катерина Гольцберг.
«Інфлюенсери, яких діти сприймають як авторитетів, часто самі не усвідомлюють, що поширюють меседжі ІПСО. Ми не можемо заборонити тікток чи телеграм, але можемо навчити критично мислити, сумніватися, перевіряти», — пояснила Оксана Мороз.
Катерина Гольцберг запевнила, що після проходження курсу батьки зможуть знайти спільну мову з дитиною про інтернет і соцмережі, отримають готові інструменти для щоденного захисту та впевненість у тому, що дитина знає, кому і чому не варто довіряти в онлайн-просторі.
Навчальний курс доступний онлайн для всіх охочих з будь-якого пристрою на інтерактивній платформі Unicorn School. Відкривати завдання можна в будь-який зручний час. Усі матеріали будуть доступні і після проходження. Зареєструватись можна за посиланням.
Нагадаємо, згідно з дослідженням «Вивчення практик медіаспоживання та оцінка рівня медіаграмотності підлітків віком 12–18 років», проведеному на замовлення «Детектора медіа» за підтримки IREX, більшість опитаних підлітків вважає інтернет небезпечним середовищем з різноманітними загрозами. Частина респондентів визначає інтернет скоріше безпечним, але «некомфортним», зокрема через агресивні коментарі під публікаціями.
Дослідження також показало, що підлітки також здебільшого впевнені, що їм вистачає навичок відрізняти правдиву інформацію від неправдивої. Водночас більшість не чула терміна «медіаграмотність», тому їм складно його трактувати та оцінити, чого особисто їм не вистачає, щоби вважатися «медіаграмотною людиною». Окремі респонденти, яким знайомий термін «медіаграмотність», оцінюють рівень своєї медіаграмотності як достатній.
Детально ознайомитися з дослідженням «Вивчення практик медіаспоживання та оцінка рівня медіаграмотності підлітків віком 12–18 років» можна за посиланням.
Читайте також:
- Ютуб-проєкт «Як не стати овочем»: як убезпечити підлітів від ворожих впливів онлайн
- Як захиститися від дезінформації та маніпуляцій: шість простих кроків
Фото: Unicorn School