Ютуб-проєкт «Як не стати овочем»: як убезпечити підлітів від ворожих впливів онлайн

Ютуб-проєкт «Як не стати овочем»: як убезпечити підлітів від ворожих впливів онлайн

20:00,
4 Листопада 2024
847

Ютуб-проєкт «Як не стати овочем»: як убезпечити підлітів від ворожих впливів онлайн

20:00,
4 Листопада 2024
847
Ютуб-проєкт «Як не стати овочем»: як убезпечити підлітів від ворожих впливів онлайн
Ютуб-проєкт «Як не стати овочем»: як убезпечити підлітів від ворожих впливів онлайн
Батькам розповіли, як протидіяти намаганням російських спецслужб з вербування дітей для диверсій.

У новому випуску ютуб-проєкту «Як не стати овочем» увагу авдиторії привертають до небезпечної тенденції в мережі з вербування українських дітей російськими спецслужбами для здійснення диверсій. У відео «Як росія вербує українських дітей?» авторка проєкту Оксана Мороз розповіла, яких заходів треба вживати, щоб убезпечити підлітків від ворожих впливів.

Найзатребуванішим месенджером серед українських підлітків є телеграм. 82% використовують його щодня або кілька разів на день, зазначила авторка програми, посилаючись на результати опитування, проведеного в межах програми USAID «Мріємо та діємо» влітку цього року.

«У цьому й полягає небезпека, бо саме телеграм Росія використовує у своїх інформаційних операціях, а віднедавна за допомогою цього месенджера вербує українських дітей для підпалів авто Збройних сил та будівель ТЦК», сказала Оксана Мороз, представляючи авдиторії розслідування «Радіо Свобода», де журналісти проаналізували фрагменти розмов і листувань вербувальників з паліями, та безпосередньо поспілкувалися з неповнолітніми затриманими.

Відповідно до розслідування «Радіо Свобода», найчастіше для вербування використовують чати й телеграм-канали з пошуку роботи. Пропозиції росіян виглядають досить привабливо: обіцяють вільний графік та оплату від кількох сотень до кількох тисяч доларів.

Якщо ж відгукнутися, виявиться, що насправді робота полягає в тому, щоб підпалювати обладнання «Укрзалізниці», автомобілі військових та будівлі ТЦК.

Здійснений підпал треба зняти на відео та надіслати куратору. Підлітків заохочують, аргументуючи, нібито їм нічого за це не буде, що насправді не так, розповіла Оксана Мороз.

24 жовтня поліція Сумщини оприлюднила відео, де пояснюється, як російські спецслужби вербують українських підлітків до незаконної діяльності: від графіті або листівок провокативного характеру чи з елементами дискредитації ЗСУ до підпалів трансформаторного обладнання та автомобілів військових.

«Через маніпуляції, психологічний тиск або грошову винагороду РФ намагається залучити дітей до виконання диверсійних завдань. Варто пам'ятати: при такій спробі "підзаробити" як діти, так і їх батьки будуть притягнуті до відповідальності», ідеться в повідомленні.

У поліції пояснили алгоритм дій для батьків, чиїх дітей намагаються завербувати росіяни:

  • інформуйте про небезпеку вербування та наслідки скоєння злочинів своїх дітей;
  • стежте за онлайн-активністю дитини в мережі та колом інтернет-знайомств;
  • у разі отримання інформації про вербування негайно повідомте поліцію за номером 102.

Правоохоронці зауважили, що вказані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачено суворі покарання.

Свіжим прикладом цього стало затримання правоохоронцями 30 жовтня в Києві 16-річного студента коледжу за підпал трьох відділень «Укрпошти». Замість обіцяної російськими кураторами 1 тис. доларів, затриманий може отримати 7 років позбавлення волі.

«Цей випадок яскраво демонструє, наскільки часто діти в Україні стають мішенню для маніпуляцій з боку ворожих сил, які безжально використовують їхню вразливість для досягнення своїх цілей.

Тож нагадуємо батькам: зараз як ніколи важливо говорити з дітьми про онлайн-ризики воєнного часу, пояснювати, як розпізнавати маніпуляції та чому варто уникати будь-яких сумнівних завдань в інтернеті, які можуть поставити під загрозу їхнє життя та свободу», прокоментували в ГО «#Stop_sextинг», що опікується захистом неповнолітніх від онлайн-загроз.

По підтримку можна зателефонувати на гарячу лінію #Stop_sextинг з протидії онлайн-ризикам за номером 1545, далі потрібно натиснути 3.

У таких обставинах, щоб уберегти дитину від ворожих впливів у мережі, батькам не радять керуватися бажанням заборонити все, що потенційно може бути небезпечним для дитини.

Натомість, як порадила експертка й тренерка з інфогігієни та медіаграмотності Оксана Мороз, потрібно поговорити з дитиною та пояснити, що в соціальних мережах і месенджерах можна спілкуватися лише з тими, кого знаєш особисто.

«Наголошуйте на тому, щоб дитина ігнорувала запрошення від незнайомців, наприклад, виконувати завдання і заробляти легкі гроші. Поясніть дитині, що погоджуватися на такі пропозиції небезпечно, а якщо вона отримає подібні пропозиції, потрібно одразу сказати про це батькам.

Також варто поговорити про наслідки, дитина має розуміти, до чого можуть призвести її вчинки.

Батькам важливо цікавитися, що дивиться й у що грає дитина. Не зайвим буде проговорити і встановлення "батьківського контролю" на її гаджетах.

Поговоріть з дитиною про правила поводження в інтернеті, які загрози можуть там на неї чекати, поясніть, чому не варто встановлювати сумнівні застосунки і надавати їм доступ до контактів, фото чи геолокації», зазначила Оксана Мороз.

Фото: ілюстративне / #Stop_sextинг

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду