Дослідники Molfar зібрали докази фальсифікації «злитих» документів США і НАТО
Дослідники Molfar зібрали докази фальсифікації «злитих» документів США і НАТО
Дослідники OSINT-агенції Molfar вважають, що нібито «злиті» в мережу «засекречені військові документи НАТО» про плани ЗСУ можуть бути підробкою.
«Ми зібрали докази, у яких поставили під сумніви автентичність наданих документів. Окрім сумнівної автентичності документів, ми можемо чітко свідчити про подальше редагування фотографій з цими документами російськими спецслужбами з метою фальсифікації даних на користь збройних сил РФ», — написали фахівці.
Як зазначили фахівці, інформація про втрати техніки та особового складу сторонами, нібито надані Пентагоном, насправді близькі до статистики OSINT-проєкту Oryx за 1 березня 2023 року.
Окрім цього, у The New York Times писали, що на думку представників Пентагону, Росія зазнала близько 200 тисяч вбитих та поранених, а Україна — приблизно 100 тисяч.
Підозрілим для спеціалістів Molfar виявився також факт того, що згідно з нумерацією сторінок начебто злитого документа, у ньому має міститися щонайменше 24 сторінки.
«Якщо зловмисники справді викрали секретні дані, вони мали б оприлюднити всі сторінки, натомість були опубліковані лише окремі фрагменти цілого репорту. До того ж нумерація на фотографіях виглядає несправжньою: позначка сторінки розміщені поверх надрукованого тексту, й також поверх розділових смужок надрукованого документа», — пояснюють дослідники.
Вже невдовзі після оприлюднення перших публікацій в мережі з'явилися відредаговані дані, де показники російських втрат замінили на нижчі, натомість українські подали зависокими. Насправді цифри лише змінили місцями: замість 16, подано 61, а замість 17.5 — 71.5.
Згідно з дописом журналіста Bellingcat Aric Toler, найпершим невідредагованим витоком було повідомлення аноніма на форумі 4chan ще 5 квітня, яке містило додаткову фото з документом про Бахмут. Світлину не поширили у Telegram-каналах.
Як помітили дослідники, фотографії документів почали розповсюджувати саме проросійські джерела. У Telegram перші повідомлення з’явились ще 5 квітня. У пабліку DonbassDevushka (Russian-style information warfare) фотографії були опубліковані о 21:29, а вже о 21:49 з’являється світлина з підробленими втратами.
У Molfar також наводять приклади інших проросійських пабліків, які поширювали фото в Telegram, а вже 6 квітня публікації про «великі втрати України» почали з'являтися іспанською мовою у Twitter.
Окрім цього, у документі зазначено, що Україна вже отримала танки Abrams. Натомість офіційно їхня передача запланована на кінець цього року.
Серед неточностей фахівці також помітили неправильне скорочення дати.
«У документі вказана дата 1 березня, скорочена як 1 Mar, однак в американській англійській прийнято писати Mar 1», — зауважили у Molfar.
Це також стосується граматичних помилок у написанні назв підрозділів (Vagner, замість прийнятого правопису Wagner) та позначення у дюймах, тоді як за стандартами НАТО мають бути метричні одиниці вимірювання.
«Армія США використовує метричні вимірювання для забезпечення взаємодії з союзними силами, зокрема з Угодами НАТО про стандартизацію (STANAG), а на мапі вказано 16 inches. Це прямий доказ підробки якщо не всіх документів, то принаймні їх частини», — зазначили дослідники.
Детальніше про розслідування Molfar читайте за посиланням.
Нагадаємо, 6 квітня видання The New York Times повідомило, що у твіттері та телеграмі стався «витік» засекречених військових документів щодо планів США і НАТО з нарощування можливостей української армії перед запланованим контрнаступом. Документи не містять конкретних планів бойових дій — як, коли і де Україна має намір розпочати наступ. У них йдеться про потреби української армії станом на 1 березня.
За словами аналітиків, частина документів виглядає автентично і може надати РФ цінну інформацію про графіки доставки зброї і військ, чисельність сформованих українських підрозділів та інші військові подробиці. За даними видання, Пентагон розслідує, хто міг стояти за витоком цих документів.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк назвав витік у соцмережі матеріалів про нібито підготовку українського контрнаступу «фотошопом та псевдозливом».
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов також заявив, що нібито «злиті» в мережу «засекречені військові документи НАТО» про плани ЗСУ містять викривлену інформацію про втрати з обох сторін, а частина даних зібрана OSINT-засобами з відкритих джерел.
Він також припустив, що росіяни могли підробити документи та дані, щоб зірвати або уповільнити західну допомогу Україні, дестабілізувати ситуацію в Україні чи стабілізувати настрої в самій Росії.
Фото: Molfar