В Україні проведуть загальнонаціональний урок з медіаграмотності

В Україні проведуть загальнонаціональний урок з медіаграмотності

11:46,
17 Лютого 2022
3127

В Україні проведуть загальнонаціональний урок з медіаграмотності

11:46,
17 Лютого 2022
3127
В Україні проведуть загальнонаціональний урок з медіаграмотності
В Україні проведуть загальнонаціональний урок з медіаграмотності
Заняття відбудеться у рамках заходів із консолідації українського суспільства, які затвердив президент Володимир Зеленський 14 лютого.

Протягом двох днів, 17 та 18 лютого, в українських школах проведуть загальнонаціональний урок з медіаграмотності. За задумом організаторів, урок з медіаграмотності має привернути увагу молодого покоління до розвитку критичного мислення. Під час заняття учням розповідатимуть, що таке фейки, як їх розпізнавати, як не вестися на маніпуляції тощо. Про це під час пресконференції 17 лютого розповіли організатори проєкту.

Цього року Всеукраїнський урок з медіаграмотності проводять вперше. Його організатори — Національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та інформаційної політики спільно з Міністерством освіти та науки України. Урок вирішили провести у рамках заходів з консолідації українського суспільства, які затвердив президент Володимир Зеленський 14 лютого.

«Урок має відбутися у школах по всій країні, але самі школи обирають, в який саме день можуть його провести. Такий урок є більш ніж символічним в час, коли інформаційні атаки з боку Росії відбуваються фактично щодня. Ми знаходимося в епіцентрі дезінформації, яку нам наш сусід подарував. Медіаграмотність — один із найважливіших інструментів, яким можуть користуватися люди з малечку для того, щоб запобігти поширенню маніпуляцій, фейків. Для того, щоб розвивати навички елементарної інформаційної гігієни. Ми сподіваємося зробити такі уроки постійними і розширити мережу шкіл, які вже проводять уроки з медіаграмотності», — сказав міністр культури Олександр Ткаченко.

За словами директора Інституту з модернізації змісту освіти Євгена Баженкова, всеукраїнський урок з медіаграмотності — знакова подія для Міністерства освіти України. «Ми працюємо над тим, щоб в наступному навчальному році провести в школах тиждень медіаграмотності. Ведеться велика робота, ми підготували значну кількість матеріалів для учнів і вчителів. Усі вони пройшли експертизу й рекомендовані для використання в школах, — каже Євген Баженков. — Медіаграмотність — це не тільки визначення й орієнтація в медіапросторі, це набагато ширше питання. В часи відкритого доступу до інформації не завжди навіть дорослі можуть відрізнити фейк від правди, тому ми маємо на меті розвинути критичне мислення в учнів, щоби вони, у свою чергу, могли навчити цьому своїх батьків».

Задля створення програми уроку вчителі можуть користуватися навчальними матеріалами з медіаграмотності на онлайн-платформі національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр». За словами керівниці проєкту Валерії Ковтун, на платформі можна знайти різноманітні ігри з медіаграмотності, квести, посібники для вчителів та учнів.  

Як розповіла старша менеджерка проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» IREX Марина Дорош, вчителі можуть самі обирати, який урок їм проводити: чи інтегровувати вправи з медіаграмотності в уроки української мови, географії, історії тощо, чи проводити власне урок лише на тему медіаграмотності. «Наприклад, на уроках з української мови є чимало простору, щоби аналізувати медіатексти, досліджувати, чи є в них фейки та маніпуляції, — каже Марина Дорош. — На деяких уроках ми пропонуємо проаналізувати заголовки сюжетів новин, подумати, в якому порядку пріоритетності вони б їх розташували. Це допомагає учням зрозуміти, що будь-який новинний випуск складений журналістами, редакторами, які теж мають свої дискусії щодо того, що в першу чергу подати аудиторії. Також з учнями можна аналізувати пряму та непряму мову в медіатекстах».

Медіатренерка, ведуча та редакторка YouTube-проєкту «По той бік інфи» Альона Романюк радить вчителям використовувати на уроках з медіаграмотності квести та ігри, адже у такий спосіб, на її думку, складні для розуміння теми та поняття пояснити учням значно простіше. «Ігри — це те, що допомагає освоїти навички критичного мислення та основ медіаграмотності. Наша мета — навчити розрізняти фейки широку аудиторію. Серйозні кейси розглядати важко і люди втомлюються від цього. А у форматі квестів, ребусів, ігор — сприймати серйозну інформацію легше. Також у такий спосіб просіше пояснити, що медіаграмотність — це не уявна дефініція, а навички, які допомагають нам вберегти себе і своїх рідних», — каже Альона Романюк.

Нагадаємо, нещодавно в Україні відбувся загальнонаціональний конкурс «Репортер» для учнів 9–11 класів загальноосвітніх шкіл. За умовами конкурсу, учні могли створити або відеосюжет, або подкаст за трьома темами: здоров’я, екологія або історії, що надихають. «Репортер» — це спільний проєкт «Фільтра» (ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики з медіаграмотності), Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Шведського посольства в Україні. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду