5G, світовий уряд та секретні лабораторії: як зупинити теорії змови про COVID-19

5G, світовий уряд та секретні лабораторії: як зупинити теорії змови про COVID-19

10:46,
8 Травня 2020
9193

5G, світовий уряд та секретні лабораторії: як зупинити теорії змови про COVID-19

10:46,
8 Травня 2020
9193
5G, світовий уряд та секретні лабораторії: як зупинити теорії змови про COVID-19
5G, світовий уряд та секретні лабораторії: як зупинити теорії змови про COVID-19
Які теорії змови про коронавірус поширюють з початку пандемії та що треба знати, щоб отримати «щеплення» від конспірології та фейків.

З початку пандемії коронавірусу у світі поширюють безліч маніпулятивних повідомлень і теорій змови про COVID-19. Ці теорії можна розпізнати за деякими ознаками, пишуть у статті для наукового видання The Conversation Стефан Левандовскі (Stephan Lewandowsky) з Брістольського університету (Велика Британія) і Джон Кук (John Cook) з університету Джорджа Мейсона (США). MediaSapiens підготував адаптований переклад статті науковців, до якої включили кілька прикладів теорій змови, які активно поширюють з початку пандемії.

Кількість хворих на коронавірус і число смертельних випадків продовжує зростати, тож криза ще далека до завершення. Науковці всього світу намагаються чимшвидше вирішити проблему. Новий коронавірус, як і його природне походження, були ідентифіковані, тести були швидко розроблені. Лабораторії по всьому світу готові розробляти вакцину. За різними оцінками, цей процес може тривати від 12 до 18 місяців.

Але пандемію супроводжує й поява нісенітниць, дезінформації, напівправди та теорій змови, які вірусно поширюються через соцмережі й ЗМІ. Це шкодить суспільству різними способами. Наприклад, міф про те, що COVID-19 не такий небезпечний, як сезонний грип, згадував у публічній заяві президент США Дональд Трамп у якості виправдання затримки й послаблення заходів щодо боротьби з пандемією.

Химерні вигадки про зв'язок коронавірусу з вишками 5G

Нова теорія змови, яка пов’язує поширення COVID-19 із вишками 5G – один з найхимерніших прикладів дезінформації. Існує кілька «штамів» цієї теорії: від тверджень, що 5G змінює імунну систему людей до ідеї, що 5G змінює людську ДНК, роблячи її більш сприйнятливою до зараження. Є й думка, що «секретні свідчення» про 5G й коронавірус були приховані в дизайні нової банкноти номіналом у 20 фунтів стерлінгів у Великій Британії. Насправді система 5G пов’язана з банкнотами так само, скільки зубна фея стосується зоології. Тобто зовсім ніяк.

Теорія змови про 5G виникла на початку березня, коли американський лікар Томас Коуан озвучив це у своєму відео (яке врешті зняли з YouTube відповідно до нових правил платформи). Деякі люди сприйняли її настільки серйозно, що почали підпалювали вишки 5G у Великій Британії. На підтримку цієї теорії змови висловилися навіть знаменитості: британський телеведучий Еймонн Холмс та американський актор Вуді Харрельсон.

В Україні ця теорія не набула широкого поширення, на відміну від Великої Британії. Можливо, тому, що ця технологія в нашій державі поки не розвивається. Але в нас поширюють чимало інших конспірологічних версій то про походження COVID-19, то про «змову світового уряду».

Свідчення про COVID-19 «заховані» у пророцтвах

В Україні популярності набула конспірологічна версія, нібито про COVID-19 було давно відомо віщунам. Наприклад, що це кілька століть тому «знав» Нострадамус. Запевняють, що він не попереджав про пандемію напряму, а замість цього «заховав» передбачення в абстрактні й метафоричні фрази, які можна інтерпретувати як завгодно. Приміром: «Буде рік-близнюк, у який з'явиться королева, що прийде зі Сходу і в темряві ночі принесе чуму в країну з сімома пагорбами і знищить світ. Це буде кінець світової економіки в тому вигляді, що ми знаємо».

Проте експерти американського видання Snopes проаналізували справжні цитати Нострадамуса і не знайшли такого «пророцтва». Цитата виявилася фейковою, проте встигла поширитися на багатьох сайтах і в соцмережах. Те саме стосується нібито пророцтв від Ванги. «Одного разу цей світ закінчиться, але край настане не скоро. Не бійтеся!», – казала вона. Але цитати, де б вона згадувала щось конкретне про пандемію або про вірус, у подібних публікаціях не наводять.

Коронавірус на замовлення уряду, євреїв або мільярдерів придумали в Китаї чи США

Теорія про штучне походження вірусу набула популярності від початку пандемії. Конспірологи придумують найрізноманітніші варіації цієї версії. Країнами, де його нібито «винайшли», здебільшого називають США і Китай. Популярна версія, що вірус «втік» із секретної лабораторії у Китаї. Ну а «секретна розробка» вірусу у США для протидії Росії – це одна з улюблених тем пропагандистських ЗМІ РФ. Так, на сайті видання «Звезда», яке фінансує Міністерство оборони Росії, є стаття «Коронавірус: біологічна війна США проти Росії і Китаю». Там пишуть, що американцям вигідно поширення вірусу, здатного завдати удару по китайській та російській економіці.

Один з фейків про походження коронавірусу взагалі поєднав дві теорії про Китай і США і стверджує, що вірус «придумав» американський вчений спеціально для Китаю, куди його й «передав». Є версії, які звинувачують не країни, а конкретних осіб, здебільшого всесвітньовідомих та впливових. Наприклад, власник компанії Microsoft, філантроп та мільярдер Білл Гейтс нібито створив вірус на замовлення великих фармацевтичних компаній.

Є й антисемітські теорії, які стверджують, що «євреї мають надмірний глобальний вплив» і маніпулюють подіями для розширення своєї влади. Видання ADL звертає увагу, що в соцмережах часто поширюють вірусні повідомлення про нібито причетність до створення коронавірусу відомого мецената Джорджа Сороса і родини Ротшильдів. Мовляв, вони мали стосунок до «створення» вірусу.

«Спостерігається сплеск повідомлень про те, що євреї та/або Ізраїль створювали або поширювали коронавірус для просування свого глобального контролю. Це тема, яку можна простежити як мінімум до 14-го століття, коли євреїв звинувачували в поширенні бубонної чуми», – пише ADL.

Серед поширювачів теорії про штучне походження вірусу в Україні проєкт фактчекерів «По той бік новин» виявив телеграм-канал, який веде ексрадник колишньої очільниці МОЗ та піарник Дмитро Раїмов. Канал просував версію, що вірус придумали для «скорочення населення» і навели «беззаперечний» аргумент: про штучність вірусу «говорять всі, з ким довелося спілкуватись із вищого керівництва держави».

Проте наукова спільнота майже одностайна в тому, що новий коронавірус все ж має природне походження.

Вірус «розкрутили» ЗМІ, але насправді він не несе загрози

Ця теорія – повна протилежність тій, яка говорить про «знищення» населення. Вона навпаки наголошує на тому, що вірус не несе небезпеки. Про «безпечність» коронавірусу говорять навіть деякі політичні лідери. MediaSapiens писав, як Facebook недавно видалила маніпулятивний пост президента Бразилії Жаїра Болсонару про сумнівні методи лікування COVID-19. Та це не одиничний випадок: Сам Болсонару активно просуває версію про те, що коронавірус не такий уже й страшний. Він навіть закликав регіональних політиків країни скасовувати карантинні заходи і брав участь в акції протесту проти карантину.

Також не вважає коронавірус серйозною загрозою президент Білорусі Олександр Лукашенко. Білорусь – одна з кількох країн у Європі, де не оголосили карантину, там навіть продовжують проводити футбольні матчі та планують парад 9 травня.

Часом заявами про «безпечність» коронавірусу дивують навіть медики й науковці. Заступник директора з науки НДІ вакцин і сироваток ім. Мечникова та колишній головний санітарний лікар Москви Микола Філатов заявляє, що карантин не несе особливої користі та переконаний, що навколо коронавірусу паніку створюють штучно, бо це «комусь вгідно», але от кому – не конкретизує: «Навіщо все це робиться? Налякана людина легше віддає гроші й стає більш керованою. Саме в цьому, на мою думку, криється корінь даної проблеми. Комусь і для чогось знадобилося дуже сильно налякати людство».

Прихильники теорії люблять порівнювати коронавірус із сезонним грипом. Вони часто вважають, що новий коронавірус не несе більшої небезпеки, ніж звичайний сезонний грип, а загрозу від нього розкрутили ЗМІ по всьому світу. Проте у ВООЗ офіційно заявляють, що хвороба COVID-19 може бути навіть у десять разів небезпечніша за «свинячий» грип, який циркулював із 2009 року.

Схожа теорія полягає в тому, що дітям та молодшим за 50 років людям нібито не треба боятися вірусу, бо він «вражає тільки старших осіб», а якщо інші й інфіковані, то не хворіють. Проте дані від науковців та офіційна статистика захворюваності доводять протилежне. Наприклад, результати дослідження вчених з Центру по контролю та профілактики захворювань у США свідчать, що і дорослі, і діти (а особливо новонароджені, які ще не мають власного сформованого імунітету) теж мають ризики захворіти. До того ж, навіть ті, в кого хвороба не має симптомів, можуть легко інфікувати інших навколо й навіть не знати про це.

«Щеплення» проти теорій змови

Тож як уберегтися від теорій змови самим та допомогти вберегтися іншим? Стефан Левандовскі та Джон Кук створили Посібник з теорій змови, де документують нові теорії й наводять наукові дослідження стосовно того, чому люди взагалі можуть піддаватися такій інформації. Коли люди відчувають втрату контролю над ситуацією, відчувають загрозу, це робить їх більш вразливими до вірогідних теорій змов. Це означає, що пандемії завжди були підґрунтям для появи теорій змови.

Викриття оманливих повідомлень зменшує вплив теорій змови. Розвінчання неправди, навіть до появи якогось конкретного фейку, може стати «щепленням» громадськості й попередженням про дезінформацію. «Щеплення» може мати різні форми. Можна просто наводити правдиві факти, а можна вмикати логіку чи оцінювати джерела інформації.

Ставимо під питання джерела

В основі цього підходу – аналіз поведінки людей, які поширюють теорію змови, та аналіз середовища, де ці теорії виникли.

Наприклад, теорія про 5G почалася з повідомлення Томаса Коуана – лікаря, чия медична ліцензія під п'ятирічним випробувальним терміном. Зараз йому заборонено надавати послуги з лікування онкологічних хвороб, заборонено здійснювати нагляд за асистентами лікарів і медичними сестрами. Тож виходить, що ми можемо піддати сумніву його повноваження.

Відео Томаса Коуана про 5G було взято з його виступу на псевдонауковій конференції. Одним із хедлайнерів події був Ендрю Вейкфілд, давно відсторонений від виконання лікарських обов’язків, неофіційний діяч руху антивакцинаторів, який поширює шкідливу дезінформацію про вакцинацію на основі сфабрикованих даних.

Іншим учасником конференції був лідер організації «Лікарі за готовність до катастроф» (Doctors for Disaster Preparedness). Вона підтримує тих, хто заперечує зміни клімату (їх фінансують паливні компанії). Також ця організація надає платформу для виступу спікеру, який заперечує зв’язок між вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) і хворобою синдрому набутого імунодефіциту (СНІД). Він каже, що цей зв'язок придумали наближені до уряду вчені, які хотіли приховати ризики для здоров'я від «способу життя чоловіків-гомосексуалів».

Тобто теорії змови про 5G з’явилися в тому самому полі, що й фейкові та небезпечні теорії про ВІЛ і СНІД, змови проти вакцинації та заперечення зміни клімату.

Вмикаємо логіку

Інший спосіб нейтралізації теорій змови – «щеплення» на основі логіки. Потрібно розуміти риторичні прийоми та ознаки дезінформації, щоб уміти виявляти їх перед тим, як дезінформація введе в оману.

Приміром, державні діячі, які не можуть дати раду кризі COVID-19, використовують ті самі риторичні прийоми, що й прихильники ідеї про несерйозність зміни клімату: 1) цього не відбувається; 2) це не наша провина; 3) не все так погано; 4) вирішення занадто дорого коштує; 5) уже пізно.

А в Посібнику з теорії змови науковці наводять сім рис конспірологічного мислення. Уміючи їх виявляти, ви зможете розпізнавати конспірологічні теорії та фейки:

  • суперечливість (протиставлення);
  • підозрілість;
  • недобрий намір;
  • щось має бути не так;
  • переслідувана жертва;
  • несприйняття доказів;
  • власне тлумачення випадковостей.

Одна з помітних особливостей у теорії змови щодо 5G – повторні тлумачення випадковостей. Випадкові й ніяк не пов’язані між собою події інтерпретують як причинно-наслідкові зв'язки.

Наприклад, запровадження технології 5G у 2019 році в деяких країнах співпало з появою COVID-19, і відтоді такий зв'язок помилково інтерпретують як причинно-наслідковий. Але за цією логікою інші явища й події 2019 року (скажімо, всесвітню популярність персонажу «Зоряних війн» Маленького Йоди) теж можна інтерпретувати як можливу причину COVID-19. Треба запам’ятати: кореляція не дорівнює причині.

Також прихильники теорії змови 5G часто не сприймають доказів протилежного, незважаючи на те, що теорію докладно розвінчали (приміром, деякі найбільш постраждалі від пандемії країн, як Іран, взагалі не мають технології 5G).

Підтвердження конспірологічних рис можна знайти і в постах в українському сегменті Facebook. Зазвичай ті, хто поширює якусь фейкову теорію, підтримує й якусь іншу суперечливу або напівправдиву думку, агресивно висловлюється, змішує докупи різні між собою тези, узагальнює факти, поширює панічні настрої, демотивує. Мовляв, усі навколо тільки й хочуть влаштувати щось жахливе. Наприклад, як у цьому пості:

Вирішальна роль соцмереж

Стефан Левандовскі та Джон Кук покладають значну відповідальність у протидії дезінформації на соціальні мережі. Компанії-власники соціальних медіа декларують свою роботу в цьому напрямі, але все одно фейки й теорії змови мають змогу швидко та вільно поширюватися через соцмережі.

Платформа YouTube оголосила, що видалятиме будь-яке відео, що підтримує теорію змови про 5G. Це рух у правильному напрямку, однак треба вдосконалюватися, вважають автори The Coversation. Нещодавнє дослідження некомерційної організації Disinfo.eu виявило багато конспірологічного контенту в різних соцмережах. За кілька кліків можна знайти сотні відео на YouTube із дурницями про 5G. Тож попереду ще багато роботи.

Фото: Shutterstock/The Conversation

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду