
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 22—23 червня 2026 року — резюме
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 22—23 червня 2026 року — резюме


Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
З нового 2026 року в телемарафоні не мовить канал «Рада».
Вступ
22—23 червня найбільш активними напрямками були Покровський, Гуляйпільський, Лиманський і Костянтинівський. У телемарафоні в звітні дні найбільше уваги канали сумарно приділили менш активним Південно-Слобожанському і Куп’янському, про найбільш активні розповідали менше, а про Гуляйпільський згадували лише в коротких зведеннях. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділили в ці дні Лиманському напрямку, найактивнішим приділили менше уваги.
Більшість ворожих атак по цивільних, зокрема 22 червня в Запоріжжі і 23 червня в Кривому Розі Перший канал Суспільного висвітлював значно оперативніше і повніше за телемарафон.
Більшість важливих зовнішньополітичних тем звітних днів (криза українсько-польських відносин, відставку британського прем’єра Стармера, ймовірність втягування Білорусі в війну проти України) Перший канал Суспільного висвітлював значно докладніше за телемарафон. І телемарафон, і Перший канал Суспільного паритетно висвітлювали лише тему нових заяв щодо імовірних мирних переговорів.
З важливих внутрішньополітичних подій звітних днів вимогу НБУ до «Укрпошти» звільнити очільника Смілянського в телемарафоні або просто констатували, або ігнорували, Перший канал Суспільного організував її експертне обговорення. Про публікацію «Бабеля» щодо масових небойових смертей в полку «Скеля» Перший канал 23 червня не повідомляв, натомість про це повідомляв канал «1+1». Вибори суддів до ВАКСу висвітлював лише Перший канал Суспільного, в телемарафоні про цю важливу подію не згадали взагалі.
У звітні дні в телемарафоні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Були також порушення стандарту оперативності й етичних норм журналістики. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності і відокремлення фактів від думок.
Протягом тижня 22—28 червня в «депутатських» гостьових студіях телемарафону були переважно представники владної фракції «Слуги народу», запрошували також формально позафракційних керівників парламенту. Представників жодної з опозиційних фракцій у телемарафон цього тижня не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня представництво владної і опозиційних фракцій було повністю збалансованим.
Протягом двох проаналізованих днів у телемарафоні було лише 3 прояви піару. В ефірі Першого каналу Суспільного в звітні дні проявів піару не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні найбільш активними напрямками були Покровський (28 і 44 боєзіткнень на добу), Гуляйпільський (22 і 24), Лиманський (20 і 16) і Костянтинівський (14 і 20) напрямки. Аналітики Deep State застерігали, що ворог накопичується в Лимані та є загроза великих втрат для ЗСУ. З усіх інших напрямків фронту середньодобова кількість боєзіткнень перевищувала 10 на добу лише на Південно-Слобожанському (12 і 13 боєзіткнень на добу відповідно). На всіх інших напрямках фронту в ці дні інтенсивність боїв була значно нижчою.
У телемарафоні у звітні дні найбільше уваги канали сумарно приділили Південно-Слобожанському, Куп’янському і Костянтинівському напрямкам фронту. Найактивнішим Покровському і Лиманському приділили менше уваги, а про Гуляйпільський згадували лише в коротких фронтових зведеннях. Найбільш активно обговорювали ситуацію на фронті на каналі «Ми — Україна». Інші учасники телемарафону приділили в ці дні фронту мало уваги. Ситуацію на фронті найчастіше обговорювали з військовими-фронтовиками (8 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запросили 4 рази, експертів — 2 рази. Воєнкори каналу «Інтер» і каналів ICTV та СТБ в ці дні зробили по два фронтових репортажі.
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділили в ці дні Лиманському напрямку (було 3 обговорення з гостями). Ситуацію на інших активних напрямках фронту обговорювали з двома гостями кожен. Найчастіше про фронт у ці дні говорили військовими-фронтовиками (7 гостей) із речниками підрозділів Сил оборони говорили 6 разів, з експертом про фронт говорили лише одного разу. Фронтових репортажів у звітні дні не робили.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
У звітні дні найбільшими за кількістю загиблих і поранених цивільних були атаки ворога по Шосткинській громаді Сумщини 22 червня (3 загиблих і 3 поранених), по Запоріжжю того ж дня (2 загиблих і 7 поранених) і по Кривому Рогу 23 червня (3 загиблих і 23 поранених). Атаки ворога по Запоріжжю й Кривому Рогу оперативно і докладно прямими ввімкненнями і репортажами кореспондентів з місць влучань висвітлював Перший канал Суспільного. В телемарафоні репортажі кореспонденти робили лише з Запоріжжя. До Шосткинської громади ні редакції телемарафону, ні Перший канал Суспільного не дісталися.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Основною для України зовнішньополітичною темою звітних днів був розвиток подій довкола українсько-польських відносин після позбавлення президента Зеленського ордена його польським колегою. В ці два дні були численні заяви як щодо історії з орденом, так і щодо ймовірностей участі двох президентів обох країн у майбутній конференції з відновлення України в польському Гданську.
З усіх учасників телемарафону цю тему найбільш повноцінно обговорювали лише на каналі «1+1», і лише там запросили до експертного обговорення представника Польщі. Перший канал Суспільного протягом обох звітних днів приділяв темі максимальну увагу, запрошуючи до дискусії як експертів різного профілю (політологів, дипломатів), так і політиків, як українських, так і польських.
Дуже дотичну подію — початок пошуків тіл загиблих поляків на Тернопільщині — телемарафон узагалі не висвітлював, а Перший канал Суспільного супроводжував репортажами щодня і надавав слово представникам польських організацій. Ще одну важливу для України подію — відставку британського прем’єра Стармера 22 червня — телемарафон висвітлював лаконічно (БЗ і синхрони Стармера), з експертами взагалі не обговорював. Перший канал Суспільного висвітлював тему відставки і наступництва якісно репортажно (трансляціями і прямими ввімкненнями кореспондентки з Лондона), і докладно експертно.
Тему ймовірного втягування Білорусі у війну проти України (про що українську владу попередила білоруська опозиція) теж якісно аналізували з експертами на Першому каналі Суспільного, а в телемарафоні якісний її аналіз був лише в ефірі каналу «Ми — Україна». В звітні дні знову актуалізувалася (у вигляді різних заяв сторін) тема переговорів щодо завершення війни. Цю тему в телемарафоні і на Першому каналі Суспільного аналізували паритетно.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
З внутрішньополітичних подій на увагу заслуговували три, всі сталися 23 червня. Нацбанк зобов’язав «Укрпошту» звільнити очільника Смілянського, той різко відповів; видання «Бабель» опублікувало матеріал про 26 небойових смертей у полку «Скеля»; розпочався відбір 20 суддів до Вищого антикорупційного суду.
Тему «Укрпошти» в телемарафоні або просто констатували, або (як канал «1+1») узагалі не помітили. Натомість Перший канал Суспільного організував обговорення теми як з експертами, так і з політиками.
І навпаки, Перший канал 23 червня чомусь не помітив тему небойових смертей в «Скелі» (почав активно її висвітлювати лише з наступного дня), натомість про це повідомляв канал «1+1», хоча не організував її експертного обговорення.
Вибори ж суддів до ВАКСу висвітлював лише Перший канал Суспільного, в телемарафоні про цю важливу подію не згадали взагалі.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
В селі Пужники на Тернопільщині розпочали новий етап пошуків імовірного масового поховання поляків (22 червня).
Розпочався відбір 20 суддів до Вищого антикорупційного суду (22 червня).
Триває другий етап пошукових робіт у Пужниках на Тернопіллі (23 червня).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
OSINT-аналіз показав, що атака дроном Києво-Печерської Лаври була цілеспрямованою (22 червня).
Нардеп від «Слуги народу» Медяник живе у незадекларованому маєтку за мільйон доларів (23 червня).
У справі «Мідас» ексраднику Галущенка зменшили заставу на 27 млн грн (23 червня).
Суд заарештував квартиру та машиномісце віцепрем’єра Кулеби (23 червня).
NGL.media: Суди закривають більшість справ корупціонерів, яких виявило НАЗК (23 червня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 22—23 червня
Телемарафон:
В ефірі каналу «1+1» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були суто абстрактними псевдопосиланнями. Також багато фактів подавали без будь-яких посилань на джерела. Усі грубі порушення стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Також чимало було не авторизованих міркувань ведучих гостьової студії. Найбільше грубих порушень стандарту доступності подачі інформації були використанням слів і абревіатур, незрозумілих для значної частини аудиторії.
В ефірі каналів ICTV та СТБ найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Також чимало було абстрактних псевдопосилань. Багато фактичної інформації подавали без будь-яких посилань на джерела. Усі грубі порушення стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Було грубе порушення стандарту оперативності – подавали як новину інформацію кількаденної давнини. Були два грубих порушення етичних норм професії, пов’язаних з показом людей в шоковому стані в шокових обставинах.
В ефірі каналу «Інтер» стандарт достовірності однаково часто порушували в різні способи — поданням недостовірної інформації з інтернету, використанням узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактичної інформації, поданням фактів без будь-яких посилань на джерела. Більшістю грубих порушень стандарту точності були невідповідності між картинкою і текстом у БЗ. Майже всі грубі порушення стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Усі грубі порушення стандарту були використанням слів та абревіатур, значення яких незрозуміле великій частині аудиторії. Були грубі порушення етичних норм професії — показ шокового відео і показ людини в шоковому стані.
В ефірі каналу «Ми — Україна» стандарт достовірності однаково часто грубо порушували в різні способи – поданням неверифікованої інформації з інтернету, використанням узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок і поданням фактів без посилань на джерела. Більшістю грубих порушень стандарту точності були невідповідності картинки і тексту в БЗ і як «ілюстрацій» до розмов з гостями. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації однаково часто порушували недостатніми представленнями експертів і відсутністю інтершуму на відео. Найчастіше стандарт доступності подачі інформації порушували, використовуючи абревіатури і слова, незрозумілі для частини аудиторії. Було грубе порушення стандарту оперативності — подання як новини повідомлення про подію, що сталася більш як за добу до ефіру.
Перший канал Суспільного
Найчастіше порушували стандарт достовірності узагальненими розмитими і абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності грубо порушували невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Чимало було і зайвих у новинах маркерів авторизації і посилення уваги. Стандарт повноти інформації частіше порушували недостатнім представленням компетентності експертів. Стандарт доступності подачі інформації найчастіше порушували використанням абревіатур, значення яких є незрозумілим для значної частини аудиторії.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 22—28 червня
Депутати у телемарафоні:
Народних депутатів у телемарафон на звітному тижні запрошували 10 разів (попереднього тижня було 8 запрошених обранців). Цього тижня 7 гостей-нардепів були представниками владної фракції «Слуги народу» (а це 70% усіх депутатських студій). Запрошували і двох формально позафракційних керівників парламенту — першого віцеспікера Олександра Корнієнка (делегованого владною фракцією) і двічі віцеспікерку Олену Кондратюк (делеговану «Батьківщиною»). «Штатних» же представників жодної з трьох опозиційних фракцій парламенту цього тижня в телемарафон не запрошували.
Офіс президента цього тижня в телемарафоні був представлений «скромно». Двічі в ефірі побував радник Сергій Лещенко (мав в ефірах «Інтера» й «Ми — України» сумарно 23 хвилини). Ще одного разу в ефірі каналу «Ми — Україна» побував уповноважений президента з санкційних питань Владислав Власюк (мав там 15 хвилин ефіру). Сумарно ж Офіс президента мав у телемарафоні 38 хвилин ефірного часу.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного мовника цього тижня народні обранці побували 18 разів (попереднього тижня їх було 31). 9 разів гостями каналу були представники владної фракції «Слуги народу». Представники трьох опозиційних фракцій сумарно побували в ефірі каналу також 9 разів (4 представники «Європейської солідарності», тричі — представники «Батьківщини», двічі — нардепи з «Голосу»). В дискусійних студіях цього тижня баланс між владою і опозицією було повністю дотримано.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 22—23 червня
Протягом двох проаналізованих днів у телемарафоні було лише 3 прояви політичного піару, всі — в ефірі каналів ICTV та СТБ.
В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару не було.
5. Російські наративи і токсичні медійні персонажі в телемарафоні 22—23 червня
22 червня в телемарафоні канал «Інтер» протягом свого ефірного слоту постійно згадував День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Інформація була критично неповною і позбавленою справжнього історичного контексту. Жодного разу в бекграундах не згадували ні того, що Друга світова почалася 1 вересня 1939 року, ні того, що на українські землі Друга світова прийшла ще у вересні 1939-го, ні того, що на тому етапі війни СССР був союзником нацистської Німеччини тощо. В підсумку основний текст звучав так, нібито для України Друга світова почалася саме в червні 41-го (а це російський наратив).
Російських пропагандистських наративів в ефірах Першого каналу Суспільного протягом звітних днів не було.
Токсичних медійних персонажів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів не було.
Докладніший огляд звітних днів читайте тут.










