Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11—13 березня 2025 року — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11—13 березня 2025 року — резюме

11:01,
19 Березня 2025
58

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11—13 березня 2025 року — резюме

11:01,
19 Березня 2025
58
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11—13 березня 2025 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11—13 березня 2025 року — резюме
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А повний огляд звітних днів читайте тут.

Вступ

11—13 березня на фронті найінтенсивнішими були бої на Покровському напрямку, а найважча ситуація складалася для Сил оборони на Курщині. Загалом телемарафон у ці дні приділяв фронту менше уваги, ніж зазвичай, хоча двом згаданим напрямкам фронту приділив уваги більше, ніж іншим. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу зосередили на Курському напрямку, трохи менше — на Покровському.

У зовнішньополітичній тематиці головною подією були підсумки переговорів США й України в Саудівській Аравії. З усіх учасників телемарафону лише канал «Ми — Україна» приділив цій тематиці належну увагу. Перший канал Суспільного висвітлював подію ретельніше за сумарний телемарафон і організував набагато більш якісне та всебічне експертне обговорення.

Оперативніше і повніше за телемарафон висвітлював Перший канал Суспільного внутрішньополітичну тематику і найгірші за наслідками теракти ворога проти цивільного населення й інфраструктури.

У телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів відокремлення фактів від думок і достовірності, траплялися і порушення стандартів балансу думок і оперативності. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок.

10—16 березня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу», представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

11—13 березня в телемарафоні прояви політичного піару були лише на каналах «Рада» й «Інтер». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

За інформацією Генштабу, 11 березня інтенсивність боїв по всій лінії фронту різко зросла — якщо в попередні й наступні дні кількість боєзіткнень не перевищувала 150 на добу, то цієї доби вона становила 259. Найактивніше ворог атакував на Покровському напрямку (де було 68 боєзіткнень), активними були також Курський і Лиманський (по 33 боєзіткнення за добу), а також Торецький (32). У наступні два дні, хоч загальна активність ворога впала до звичної в останні дні, Покровський напрямок залишався найактивнішим (до 49 боєзіткнень за добу), великою також була активність на Курському напрямку (до 22 боєзіткнень), Торецькому (до 19) і Лиманському (до 15).

Попри більшу кількість боєзіткнень на Покровському напрямку, на додаткову увагу заслуговували події на Курщині, де інформація про контроль над Суджею (офіційна, експертна і з вуст політиків) була дуже суперечливою. Так само говорили й про імовірний прорив ворога на Сумщині. Ще однією прикметною тенденцією цих днів стало зростання активності ворога на раніше більш-менш «спокійних» Гуляйпільському (до 15 боєзіткнень на добу) і Оріхівському (до 12) напрямках.

У телемарафоні в ці дні учасники сукупно найбільше уваги приділили Покровському напрямку (обговорювали ситуацію там із 8 гостями), Курському (6 обговорень), Лиманському і Куп’янському (по 5 обговорень). Значно менше уваги було Торецькому напрямку, а незвичну активізацію Гуляйпільського й Оріхівського телемарафонці не помітили. Не досить уваги приділили і ймовірному прориву ворога на Сумщині. Загалом же приділяли фронту менше уваги, ніж Суспільний мовник. Найбільше розповідали про фронт в ефірах «1+1», де зокрема в середу була традиційна спеціалізована рубрика «Оперативний черговий», і в ефірах каналу «Ми — Україна».

Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше кликали речників (16 разів), із військовими-фронтовиками говорили 10 разів, експертів запрошували лише 5 разів. Фронтових репортажів у ці дні в телемарафоні було менше, ніж зазвичай. Лише 2 репортажних сюжети на «Інтері» й один сюжет (виробництва «Армія ТБ») — на «Раді». В ефірах інших учасників телемарафону репортажів із фронту в ці дні не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділили в ці дні Курському (13 обговорень з гостями й одне пряме ввімкнення) та Покровському (8 обговорень і пряме ввімкнення) напрямкам. Про ситуацію на Харківському напрямку говорили з 4 гостями, на Лиманському — з 3. Замало уваги приділили в ці дні Торецькому напрямку фронту, натомість звернули достатню увагу на Сумщину, а також не забули про активізацію ворога на Гуляйпільському й Оріхівському напрямках. У гості говорити про фронт найчастіше кликали в ці дні речників різних підрозділів і воєнних експертів (по 11 разів), 9 разів запрошували військових-фронтовиків. У звітні дні зробили з фронту репортажний сюжет два прямих ввімкнення.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ Й СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Головною зовнішньополітичною темою всіх цих звітних днів були підсумки переговорів між делегаціями США й України в Саудівській Аравії 11 березня, зокрема домовленості щодо 30-денного перемир’я. Фундаментально до висвітлення цієї тематики серед учасників телемарафону підійшла лише редакція каналу «Ми — Україна», яка і відправила до Джидди власну кореспондентку, і давала у своїх ефірах якісну експертизу. Інші учасники телемарафону висвітлювали цю тематику за залишковим принципом, скориставшись прямими ввімкненнями кореспондентки «Ми — Україна» й обмежившись дуже скромними експертними обговореннями. Ну хіба що канал «Інтер» до цього додав прямі ввімкнення власного кореспондента з Вашингтона.

Натомість Перший канал Суспільного також висвітлював перебіг переговорів прямими ввімкненнями власної кореспондентки з Джидди. А за кількістю, а головне — якістю експертів значно перевершив телемарафон. Крім того, канал був більш ретельним щодо обговорення різних аспектів попередніх домовленостей. Крім експертів Суспільне широко залучало до обговорення представників різних політичних сил із парламенту і протягом двох днів робив якісне опитування думок військових-фронтовиків щодо можливості перемир’я з ворогом.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА Й ЕКОНОМІКА:

Найбільш важливою зі внутрішньополітичних у ці дні була тема викриття корупційних схем зі столичною землею. В телемарафоні тему висвітлювали переважно незбалансовано канали «Рада» й «Інтер», а от канал «Ми — Україна» чомусь узагалі цю тему проігнорував. Перший канал Суспільного був повнішим у висвітленні теми, крім того, давав і експертну оцінку.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ТЕРАКТІВ, ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

У звітні дні найбільшим ворожим обстрілом за наслідками був подвійний ракетний удар по Кривому Рогу й удар балістикою по порту в Одесі 12 березня. Обидві події учасники телемарафону висвітлювали вкрай нерівномірно. Оперативними були й найбільше уваги цим подіям приділили в ефірах каналів ICTV та СТБ, а от канал «Рада» про першу атаку згадав лише побіжно, а про другу не повідомляв узагалі. Перший канал Суспільного був набагато оперативнішим і ретельнішим за телемарафон у висвітленні цих подій.

Ще однією важливою подією цих днів став терористичний акт в Івано-Франківську 11 березня, про деталі якого правоохоронці повідомили наступного дня. Ці події Перший канал Суспільного теж висвітлював набагато повніше й оперативніше за телемарафон. У телемарафоні ж якісно висвітлювали стартову подію хіба що на каналі «1+1», інші учасники марафону приділили темі мінімальну увагу.

Теми та події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  1. nbsp;     У Дніпрі почався судовий розгляд по суті кримінальної справи  проти нардепа Тищенка (11 березня).
  2. nbsp;     Командувача оперативного командування «Північ» Красильникова звільнили (12 березня).
  3. nbsp;     Соцдослідження КМІС: 87% українців вважають, що Росія не зупиниться на вже окупованих територіях (12 березня).
  4. nbsp;     USAID розриває грантову угоду з Фондом енергетичної підтримки України (13 березня).
  5. ЄСПЛ визнав Україну винною в бездіяльності посадовців під час подій 2 травня 2014 року в Одесі (13 березня).
  6. nbsp;     Акція на підтримку військовополонених захисників Маріуполя під Верховною Радою (13 березня).
  7. nbsp;     Associated Press: В Україні закінчилися далекобійні ракети ATACMS (13 березня).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  1. ЄС надав тимчасовий захист 4,3 млн українців, більшість із яких перебувають у Німеччині та Польщі (11 березня).
  2. nbsp;     Суд арештував соратника Сальдо за новою підозрою від СБУ (12 березня).
  3. nbsp;     Зеленський підписав закон, що дозволяє купити у Болгарії російські реактори для ХАЕС (13 березня).
  4. nbsp;     У російській колонії загинув кримський татарин Рустем Віраті (13 березня).
  5. nbsp;     Європарламент ухвалив резолюцію, в якій закликав українську владу припинити тиск на ЗМІ та блокування опозиції (13 березня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 11—13 березня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

У ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найчастіше порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації та суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності порушували невідповідностями картинки й тексту. З грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок найбільше було емоційних оцінок журналістів у новинах.

В ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найбільше порушували  суто абстрактними псевдопосиланнями й узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Грубе порушення стандарту точності було лише одне, але це була суто фактична неточність. Найгрубішими порушеннями стандарту відокремлення фактів від думок були журналістські оцінки в новинах.

В ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності грубо порушували найчастіше узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше порушували журналістськими оцінками у новинах, часто суто емоційними. Чимало було і різних маркерів авторизації та маркерів посилення уваги. Стандарт повноти інформації часто порушували недостатнім представленням експертів. Було грубе порушення стандарту балансу думок у гостьовій студії. Ще кілька разів грубо порушували стандарт оперативності, подаючи репортажі про події дводенної давнини.

В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найчастіше порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт відокремлення фактів від думок порушували суто емоційними оцінками журналістів у новинах і неавторизованими належним чином міркуваннями ведучих гостьової студії. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації було пов’язано з повною відсутністю інтершуму на відео. Було також грубе порушення стандарту балансу думок у гостьовій студії.

В ефірах каналу «Ми — Україна» стандарт достовірності найбільше порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності — повною невідповідністю картинки й тексту за кадром у БЗ. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок було пов’язано з зайвими у новинах маркерами авторизації та маркерами посилення уваги. Було дуже багато порушень стандарту повноти інформації, найбільше — недостатнім представленням гостей і повною відсутністю інтершуму на відео в БЗ і сюжетах. Найгрубішим із порушень стандарту доступності інформації, повтореним протягом ефіру неодноразово, було вживання без перекладу англійського терміну.

В ефірах Першого каналу Суспільного у звітні дні було забагато (як для каналу) порушень стандарту достовірності, особливо ж — суто абстрактних псевдопосилань у прямих ввімкненнях кореспондентів. Часто невідповідно «перекривали» тексти архівними картинками, порушуючи стандарт точності. І була одна груба фактична неточність, яку повторили по ефіру неодноразово. Занадто часто порушували й стандарт відокремлення фактів від думок, найбільше ж — зайвими у новинах маркерами суб’єктивної думки. Найбільше ж порушень стандарту доступності подачі інформації було пов’язано з демонстрацією скриншотів, які неможливо прочитати з екрана телевізора.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 10—16 березня

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 18 разів (попереднього тижня було 14 запрошень). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — вони отримали 12 запрошень, це майже 67% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційного «слуги» Олександра Корнієнка — більш як 72%. Крім «слуг» в ефірі телемарафону двічі були представники «Батьківщини», по одному разу — представники депутатських груп «За майбутнє» і «Довіра», і одна позафракційна. Їх усіх запрошували винятково в ефіри каналу «Рада», інші учасники марафону запрошували лише представників владної фракції «Слуги народу» або формально позафракційних «слуг». Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом цього тижня не було. В ефіри каналів ICTV та СТБ цього тижня народних депутатів не запрошували.

Тричі в телемарафоні побував представник «Слуги народу» Єгор Чернєв, двічі його колега Олексій Леонов. Усі інші нардепи гостювали в телемарафоні по одному разу.

Офіс президента в телемарафоні протягом звітного тижня тричі представляв уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (раз на «Інтері» та двічі — в ефірі «Ми — Україна»), двічі був радник керівника ОП Сергій Лещенко (на «Інтері» та на «Раді»). Крім того, одного разу на «Інтері» гостем був керівник Офісу Андрій Єрмак (щоправда, цілком виправдано в якості ньюзмейкера — як очільник української делегації в Джидді) й лише один раз (що незвично) був у телемарафоні радник керівника ОП Михайло Подоляк.

На каналі «Інтер» в ефірі побував депутат Київради від «Слуги народу» Андрій Вітренко з традиційно незбалансованою критикою фракцій «ЄС» і «УДАРу» в Київраді та секретаря Київміськради Володимира Бондаренка.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Народних депутатів протягом звітного тижня Суспільний мовник запрошував 22 рази (попереднього тижня депутатів запрошували 16 разів). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (9 разів), ще одного разу ведучі казали, що «представники “Слуги народу” не змогли доєднатися» (14 березня для обговорення теми про невідповідність між інфляцією і підвищенням пенсій). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» (8 разів), представників «Батьківщини» й «Голосу» запрошували по три рази. Одне запрошення отримав представник депгрупи «За майбутнє» Сергій Рудик, як автор заяви про фальсифікацію даних щодо його особистих голосувань у системі «Рада».

Двічі в ефірі каналу побували депутати Олександр Федієнко від «Слуги народу», Олег Синютка й Олексій Гончаренко від «ЄС», усі інші нардепи були в гостях по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 11—13 березня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 8 проявів політичного піару, 5 з них були в ефірі каналу «Рада», 3 — в ефірах каналу «Інтер».

Бенефіціарами позитивного піару найчастіше були президент Володимир Зеленський (3 рази) і прем’єр-міністр Денис Шмигаль (2 рази). Негативний піар був про київського міського голову Віталія Кличка, про секретаря Київради Володимира Бондаренка, а також про фракції «Європейської солідарності» й «УДАРу» в Київраді.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 11—13 березня

Російських пропагандистських наративів у ефірах телемарафону та Першого каналу Суспільного протягом звітних днів я не зафіксував. Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів «Інтер» і «Рада».

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду