
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 24, 25 і 28 лютого 2025 року — резюме
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 24, 25 і 28 лютого 2025 року — резюме


Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону.
Повний огляд цих днів читайте тут.
Вступ
24,25 і 28 лютого на фронті більшість зусиль ворога, як і раніше, зосереджувалася на Покровському напрямку. У телемарафоні канали приділили сумарно достатньо уваги Покровському, але приділили менше уваги деяким із тих напрямків, де інтенсивність боїв була відчутно вищою за середню. Схожою була картина і в ефірі Першого каналу Суспільного.
У зовнішньополітичній тематиці найголовнішою подією були переговори президентів Зеленського і Трампа в США 28 лютого. І Перший канал Суспільного, і телемарафон, якісно висвітлювали ці події репортажно, але Перший канал Суспільного, на відміну від телемарафону, давав більш якісну експертизу.
Глибшою і повнішою була також експертиза Першого каналу Суспільного деяких важливих для значних груп людей внутрішньополітичних рішень.
У звітні дні в телемарафоні найбільше грубо порушували стандарти відокремлення фактів від думок і достовірності. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності.
Протягом тижня з 24 лютого по 2 березня у гостьових студіях телемарафону, як і раніше, було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу», представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту було збалансованим.
24, 25 і 28 лютого у телемарафоні більшість проявів політичного піару була на каналі «Рада», на другому місці були канали ICTV та СТБ. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні (24, 25 і 28 лютого), за інформацією Генштабу, найвищою інтенсивність бойових дій була на Покровському напрямку (від 25 до 28 боєзіткнень на добу), Курському (до 18 боєзіткнень на добу), Торецькому (до 16), Новопавлівському (до 13) і Куп’янському (до 11) напрямках.
У телемарафоні учасники сукупно найбільше висвітлювали події на Покровському (2 репортажі та 4 обговорення з гостями), Торецькому (репортаж і 3 обговорення) та Краматорському (2 репортажі й 2 обговорення) напрямках. Трьом іншим активним напрямкам фронту учасники телемарафону приділили менше уваги. Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли редакції каналів ICTV з СТБ значною кількістю репортажів, а канал «Рада» — гостьовими студіями, в новинах же про фронт майже не згадували.
Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше кликали військових-фронтовиків (12 разів). відчутно рідше — речників різних підрозділів Сил оборони (6 гостьових студій), експертів запрошували лише 4 рази. Багато фронтових репортажів було в ці дні в ефірах каналів ICTV та СТБ (4 сюжети та пряме ввімкнення воєнкора), два репортажних сюжети з фронту було в ефірі каналу «Ми — Україна», пряме ввімкнення — в ефірі «Ради». Інші учасники марафону в ці дні фронтових репортажів не робили.
У ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділили Покровському (2 репортажі та 7 обговорень із гостями) та Куп’янському (4 гостьові студії) напрямкам. Іншим напрямкам приділяли менше уваги, але приблизно рівномірно і відповідно до інтенсивності боїв на кожному з них. У гості говорити про фронт найчастіше кликали експертів (7 разів) і речників різних підрозділів (6) і лише одного разу запросили військового-фронтовика. У звітні дні зробили з фронту два репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення.
І ще таке. 24 лютого й учасники телемарафону, і Перший канал Суспільного сильно захопилися спецпроєктами до третіх роковин повномасштабної війни, тож чимало гостей-військових говорили про спогади, але не про поточну ситуацію на фронті.
ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНА ТЕМАТИКА:
Як і в попередні тижні, найголовніші для України новини в зовнішньополітичній тематиці формував американський президент Дональд Трамп. Тиждень починався з різновекторних заяв, які він зробив щодо російсько-української війни та щодо американських взаємин із державою-агресоркою під час зустрічі з французьким президентом Макроном. А завершувався робочий тиждень надзвичайною дискусією українського президента Володимира Зеленського з Трампом і Венсом у Білому Домі. Посеред цих двох подій ішла робота над українсько-американською угодою про корисні копалини, угодою, яка в підсумку так і не була підписана.
Якщо порівнювати, як висвітлювали всі ці заяви та події телемарафон і Суспільний мовник, цілком очевидним стає те, що Перший канал Суспільного набагато системніше і чітко розставляв у своєму ефірі тематичні пріоритети, ніж це робили учасники телемарафону. І, що ще більш важливо, на мій погляд, експертиза Першого каналу Суспільного в цій тематиці щоразу була значно більш глибокою, більш різнобічною і більш потужною за колом і компетенціями експертів, ніж у телемарафоні. Не останню роль у цьому грає те, що Суспільний мовник постійно розширює коло експертів, тоді як учасники телемарафону постійно звертаються до доволі вузького кола експертів.
Кульмінацією була, звичайно, зустріч президентів у США. Звичайно, не маю сумнівів, що ніхто не міг передбачити такого надзвичайного фіналу, але точно сама по собі подія, незалежно від її підсумку, заслуговувала на найбільшу увагу будь-якого медіа. Тим часом у телемарафоні протягом дня п’ятниці про майбутню зустріч або не говорили майже нічого (як ICTV та СТБ), або ж лише побіжно згадували цю тему в розмовах з експертами, яких запрошували з інших зовнішньополітичних тем. І, нарешті, ввечері, коли все це вже відбувалося, телеканал «1+1», що саме був відповідальним за телемарафон, показав з одного боку якісне репортажне висвітлення події (зусиллями власної кореспондентки в США і ведучого новин), а з другого боку — повний провал роботи редакції в гостьовій студії та навіть (що вже могло бути простіше!) в організації трансляції пресбрифінгу президентів.
Дуже слабку або й навіть узагалі ніяку експертизу учасники телемарафону показували й в інших зовнішньополітичних темах цих днів. Наприклад, навіть київський саміт 24 лютого в гостьових студіях учасники телемарафону не обговорювали взагалі, обмежившись констатацією, репортажами. Майже не було експертних обговорень і деяких інших важливих тем, як, наприклад, остаточного узгодження 16-го пакета санкцій ЄС проти Росії або ж історії з голосуванням різних резолюцій ООН щодо російсько-української війни. І навпаки, Перший канал Суспільного тримав усі основні теми в фокусі уваги та давав про них якісну експертизу у своїх гостьових студіях.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
У звітні дні була одна масштабна ворожа атака — по Краматорську 25 лютого. Редакція Першого каналу Суспільного відпрацювала тему набагато оперативніше за телемарафон.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У звітні дні якихось надзвичайних внутрішньополітичних тем наче й не було. Але були події, рішення і теми, які зачіпали інтереси значних груп людей. Як, наприклад, продовження терміну бронювання працівників від мобілізації, скасування дозволів на закордонні відрядження артистів і медійників або ж скасування системи «Шлях» для перевізників гуманітарки з-за кордону. В більшості з цих тем учасники телемарафону обмежувалися констатацією, Перший канал Суспільного обговорював їх з експертами.
Частина тем і подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Верховна Рада не змогла підтримати постанову про легітимність Зеленського (24 лютого).
- Акція матерів і дружин військових у Києві за чіткі терміни служби (25 лютого).
- Європейська солідарність» не ставить під сумнів легітимність Зеленського і призупиняє блокування Ради (25 лютого).
- Акція родичів зниклих безвісти й полонених з 32-ї ОМБР у середмісті Києва (26 лютого).
Частина тем і подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- nbsp; Казначейська служба заблокувала рахунки Музею Голодомору (24 лютого).
- bsp; 168 громадських організацій звернулися до РНБО з вимогою скасувати незаконні санкції проти Порошенка (25 лютого).
- nbsp; Уряд змінив порядок бронювання працівників від мобілізації (28 лютого).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 24, 25 і 28 лютого
Тут лише найбільш грубі порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами.
Телемарафон:
В ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найбільше порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності, як і зазвичай, порушували переважно невідповідностями між картинкою і текстом в БЗ. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суб’єктивними оцінками журналістів у новинах, часто суто емоційними. Грубе порушення стандарту доступності подачі інформації було пов’язано з великим шматком пресбрифінгу президентів без синхронного перекладу. Двічі порушили й стандарт оперативності.
У ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найбільше грубо порушували, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності традиційно порушували невідповідністю картинки й тексту в новинних матеріалах. Було дуже багато грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок. Найбільше було суб’єктивних оцінок журналістів у новинах, але було й чимало суб’єктивних міркувань журналістів. Двічі в ці дні порушували стандарт оперативності.
В ефірах каналу «Інтер» більшістю порушень стандарту достовірності були суто абстрактні псевдопосилання. Стандарт точності порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Стандарт відокремлення фактів від думок порушували суб’єктивними оцінками журналістів у новинах і зайвими маркерами посилення уваги.
В ефірах каналу «Рада» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності грубо порушували невідповідностями картинки й тексту. Стандарт відокремлення фактів від думок грубо порушували суб’єктивними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації було пов’язано з повною відсутністю інтершуму на відео в БЗ. Було також одне грубе порушення стандарту балансу думок.
В ефірах каналу «Ми — Україна» більшістю грубих порушень стандарту достовірності були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найбільше порушували невідповідностями картинки й тексту в БЗ. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок було пов’язано з суто емоційними суб’єктивними оцінками журналістів у новинах. Більшістю порушень стандарту повноти інформації була повна відсутність інтершуму на відео в численних БЗ. Було одне грубе порушення стандарту балансу думок. 25 лютого дуже багато матеріалів і обговорень були про події попереднього дня.
Перший канал Суспільного
Найбільше порушували стандарт достовірності, вдаючись до суто абстрактних псевдопосилань. Стандарт точності порушували невідповідностями картинки й тексту. Стандарт відокремлення фактів від думок порушували суб’єктивними оцінками журналістів у новинах, були й припущення журналістів. Чимало грубих порушень стандарту доступності подачі інформації були невиправданими показами різноманітних скриншотів (документів, сторінок у соцмережах тощо), які неможливо прочитати з екрана телевізора.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 24 лютого — 2 березня
Депутати у телемарафоні:
Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 16 разів (попереднього тижня було 17 запрошень). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — вони отримали 10 запрошень, це понад 62% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням трьох запрошень формально позафракційного (втім делегованого владною фракцією) першого заступника голови ВР Олександра Корнієнка — 13 запрошень або ж більш як 81% «слуг» в ефірі. Крім «слуг» в ефірі телемарафону одного разу був представник «Батьківщини», одна представниця депгрупи «За майбутнє» і одна реально позафракційна депутатка (всі — в ефірі каналу «Рада»), інші учасники марафону запрошували лише представників владної фракції «Слуги народу», або ж формально позафракційного «слугу» Корнієнка. Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом цього тижня знову-таки не було. З народних депутатів найчастіше в ефірі марафону цього тижня були перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко і «слуга народу» Олексій Леонов. Усі інші депутати побували в ефірі телемарафону по одному разу. Представництво Офісу президента в ефірі телемарафону вже котрий тиждень було дуже потужним — його співробітників запрошували 10 разів. Крім усього іншого, в телемарафон запрошувати депутатів Київради від «Слуги народу» для незбалансованої критики КМДА.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
Народних депутатів протягом звітного тижня Суспільний мовник запрошував 28 разів (попереднього тижня депутатів запрошували лише 12 разів). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції «Слуги народу» (11 разів), представники опозиційних фракцій були в ефірі 16 разів, частіше їх представляли депутати «Європейської солідарності» (8 разів). Представників «Голосу» запросили 5 разів, представників «Батьківщини» — тричі. Одного разу в ефірі була позафракційна депутатка. Тричі в ефірах Суспільного мовника побувала представниця владної фракції Ольга Василевська-Смаглюк, двічі гостями ефіру були її колега по фракції Євгенія Кравчук, Олексій Гончаренко з «ЄС» і Юлія Клименко з «Голосу». Всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 24, 25 і 28 лютого
Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 22 прояви політичного піару. Найбільше проявів було на каналі «Рада» (7) і на каналах ICTV та СТБ (6). По чотири прояви були в ефірах каналів «1+1» і «Ми — Україна», один прояв був на «Інтері». Найбільшим бенефіціаром позитивного піару був керівник Офісу президента Андрій Єрмак (8 позитивних згадок). Фігурантом негативного піару двічі була Київська міська державна адміністрація, але без персоналізації.
В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні проявів політичного піару не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 24, 25 і 28 лютого
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів я не зафіксував.
Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів «Інтер» і «Рада».