Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 травня — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 травня — резюме

11:55,
15 Травня 2025
789

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 травня — резюме

11:55,
15 Травня 2025
789
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 травня — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 травня — резюме
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А повний огляд звітних днів читайте тут.

Вступ

7—9 травня найвищою інтенсивність боїв була на Покровському напрямку, активними були також Новопавлівський, Лиманський і Курський. Телемарафон приділяв основну увагу Покровському і Новопавлівському напрямкам, Лиманському приділили значно менше уваги, а про Курський майже не згадували. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Новопавлівському, Покровському, Лиманському і Краматорському напрямкам, менше уваги (але більше, ніж у марафоні) приділили Курському.

Дуже активною в ці дні була зовнішньополітична тематика — й обрання нового Папи Римського, і візит Сі Цзіньпіня до Москви, бойові дії між Індією і Пакистаном, ухвала міністрами закордонних справ ЄС і України створення міжнародного спецтрибуналу, і викриття угорських шпигунів в Україні. В цілому в телемарафоні окремі теми якісно висвітлювали окремі канали — репортажно «1+1», а експертно — «Ми — Україна». Інші канали провалювали репортажне висвітлення і/або не давали необхідної експертизи.

Перший канал Суспільного був вправним в оперативному репортажному висвітленні окремих подій і ґрунтовним у їх експертних обговореннях.

З ворожих атак по цивільних зі значними наслідками були удари по Києву і по передмістю Сум 7 травня й удар по Костянтинівці 8 травня. У телемарафоні ці події репортажно якісно висвітлювали редакції «1+1» і каналів ICTV з СТБ, інші канали працювали слабко. Перший канал Суспільного всі три події висвітлював якісно й оперативно.

Головною внутрішньополітичною темою цих днів була ратифікація Верховною Радою угоди зі США про корисні копалини. Телемарафон висвітлював цю тему вкрай незбалансовано, представляючи винятково позицію влади, Перший канал Суспільного подавав повний спектр думок з різних політичних таборів і надавав своїм глядачам якісну експертизу.

У звітні дні в телемарафоні було надзвичайно багато грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були також порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності.

Протягом тижня 5—11 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

7—9 травня в телемарафоні проявів політичного піару було небагато, найбільше в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв була дуже високою (від 193 до 196 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 61 до 71 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько або і більше третини від усіх боєзіткнень на фронті). Іншими дуже активними напрямками знову були Новопавлівський (до 32 боєзіткнень на добу), Лиманський (до 27) і Курський (всі три доби по 19 боєзіткнень). В окремі дні більш як по 10 боєзіткнень було на Торецькому і Харківському напрямках, по 10 боєзіткнень було дві доби на Краматорському. На всіх інших інтенсивність боїв була меншою.

У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Покровському (два репортажі й 11 обговорень у студії) та Новопавлівському (репортаж, пряме ввімкнення і 5 обговорень) напрямкам фронту. По 5 обговорень було про Торецький і Краматорський напрямки, по 4 — про Лиманський і Харківський. З найбільш активних напрямків дуже мало уваги приділили Курському, було лише одне обговорення в гостьовій. Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали «1+1» і «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків і речників різних підрозділів Сил оборони (і тих, і тих запрошували по 14 разів). З експертами говорили лише 4 рази. У звітні дні в телемарафоні було дуже багато фронтових репортажів: на каналі «1+1» в ефір вийшло 3 сюжети й пряме ввімкнення, об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 2 репортажних сюжети. В ефірі каналу «Ми — Україна» теж було 2 сюжети (один з них виробництва «Армія ТБ»), ще один репортаж був в ефірі «Інтера».

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Новопавлівському напрямку (11 обговорень у студії), ситуацію на Покровському обговорили з 8 гостями й у прямому ввімкненні. По 7 разів обговорювали з гостями ситуацію на Лиманському і Краматорському напрямках, про останній було пряме ввімкнення. Торецький напрямок обговорили з 6 гостями, Харківський — із 5 і зробили репортажний сюжет, про події на Курщині говорили з 4 гостями. Говорити про фронт у гості цього разу найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (9 разів), військових-фронтовиків і експертів запрошували по 7 разів. З фронту в ці дні зробили одне пряме ввімкнення і 3 репортажних сюжети.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Протягом трьох звітних днів важливих зовнішньополітичних тем було чимало. Насамперед я би виділив такі: обрання нового Папи Римського, візит китайського лідера Сі Цзіньпіня до Москви, бойові дії між Індією і Пакистаном, ухвала міністрами закордонних справ ЄС і України створення міжнародного спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України, викриття угорських шпигунів в Україні та взаємна висилка дипломатів двома країнами. При цьому продовжувала своє окреме життя тема організації «мирних переговорів» між Україною і Росією, хоч і підживлювалася переважно різними заявами, а не діями.

Якщо узагальнити коротко, більшість із цих тем телемарафон висвітлював дуже нерівно. Наприклад, у перший день конклаву після дуже системного репортажного висвітлення каналом «1+1» вранці йшов повний провал у денному ефірі ICTV та СТБ і доволі слабке висвітлення у вечірньому ефірі «Ради». У сам день обрання було очевидно, що канали «Ми — Україна» й «Інтер», які заповнювали ефір, явно не готувалися до цієї події системно. Більшість із перерахованих подій потребувала серйозної експертизи, до чого більш-менш системно ставився канал «Ми — Україна», на інших у більшості тем експертів не запрошували або ж задовольнялися радниками керівника Офісу президента в якості експертів (що виглядає доволі абсурдно з огляду на їхні бекграунди та на явну політичну заангажованість).

Натомість Перший канал Суспільного був однаково вправним у оперативному репортажному висвітленні окремих подій і у їхніх експертних обговореннях. При цьому в більшості тем запрошували різних експертів, які оцінювали події та їхні можливі наслідки з різних боків — політичного, воєнного, економічного тощо.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

У звітні дні було три повітряних ворожих атаки по цивільних об’єктах зі значними наслідками: комбінована атака по Києву з двома загиблими й 8 пораненими 7 травня, удар ракетою по передмістю Сум із 3 загиблими та 8 пораненими того ж дня й удар авіабомбою по багатоповерхівці в Костянтинівці з 13 пораненими 8 травня.

У телемарафоні ці події висвітлювали по-різному, причому по-різному різними каналами. Репортажно якісно працювали редакції «1+1» і каналів ICTV з СТБ, інші канали працювали слабко. Якщо наслідки ворожої атаки по Києву були висвітлені згаданими каналами якісно і повно, до села Велика Чернеччина на Сумщині «дотяглися» лише на «1+1», а телеканал «Рада» в праймі цю подію взагалі не висвітлював. Що ж до удару по Костянтинівці, ні «Ми — Україна», ні «Інтер», які закривали ефір телемарафону 8 травня, не доклали жодних зусиль ні щоб висвітлити подію репортажно, ні навіть обговорити в ефірі з компетентними гостями.

Натомість Перший канал Суспільного всі три події якісно й оперативно висвітлював прямими ввімкненнями власних кореспондентів і перші дві події обговорював у студії з гостями.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

Головною і чи не єдиною внутрішньополітичною темою цих днів (хоча вона стосувалася і зовнішньої політики) була ратифікація Верховною Радою угоди зі США про корисні копалини. Телемарафон висвітлював цю тему вкрай незбалансовано, представляючи винятково позицію влади та владної фракції в парламенті, ігноруючи точки зору опозиційних фракцій і замовчуючи озвучені ними застереження. В ефірах марафону з політиків тему коментували винятково представники «Слуги народу». Крім того, майже не було представлено експертних оцінок, зокрема можливих наслідків ратифікації цієї угоди, бо оцінки радників керівника ОП в якості експертних, звісно ж, розглядатися не можуть. Натомість Перший канал Суспільного подав повний спектр думок із різних політичних таборів і надав своїм глядачам якісну експертизу.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Малюку, Бровді «Мадяру», Петриченку (посмертно) президент присвоїв звання Героїв України (8 травня);
  • Соцопитування КМІС: Менше половини українців чекають позитиву від угоди про надра зі США (8 травня);
  • Міноборони: Від імені Умєрова в телеграмі поширили фейк про теракт у Харкові проти проєктувальника українських БПЛА (8 травня);
  • НБУ: Україна може відмовитися від прив’язки до долара на користь євро (8 травня);
  • Соцдослідження Центру Разумкова: Найвищий рівень балансу довіри-недовіри у ЗСУ, ДСНС і волонтерів (8 травня).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • САП і НАБУ завершили слідство у справі ексзаступника керівника Офісу президента Смирнова (7 травня);
  • Завод-постачальник бракованих мін отримав новий контракт на 59 мільярдів гривень (7 травня);
  • Reuters: США і Росія таємно обговорюють повернення російського газу до Європи (8 травня);
  • Дослідження «YouControl»: Торік нардепи збільшили свої доходи на понад 7 млрд грн (8 травня);
  • До 10 зросла кількість загиблих від російського удару по автобусу в Марганці 23 квітня (8 травня);
  • В Україні у 2025 році закрилося на 44% ФОПів більше, ніж торік (8 травня);
  • nbsp;     За Насірова внесли заставу в 40 млн грн і він вийшов із-під варти (9 травня);
  • В Україні річна інфляція зросла до 15,1% (9 травня);
  • Спецслужбовці СБУ разом зі «злодієм у законі» засвітилися на дні народження чоловіка, причетного до грального бізнесу (9 травня);
  • Затримали проректора академії Держприкордонслужби (9 травня);
  • Керівник апарату Верховної Ради за 2024 рік отримав зарплатню майже вдесятеро вищу, ніж у Зеленського (9 травня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 7—9 травня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

 

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найчастіше грубо порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності порушували невідповідностями картинки й тексту за кадром у БЗ і прямих ввімкненнях, чимало було й суто фактичних неточностей. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах. І надзвичайно багато було зайвих у новинах маркерів авторизації та маркерів привернення уваги. Стандарт повноти порушували найбільше недоречними округленнями точних чисел. Стандарт доступності — недоречним показом скриншотів, текст на яких не читається з екрана телевізора.

В ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найчастіше порушували, використовуючи узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найбільше порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ і сюжетах. Траплялися і суто фактичні неточності. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації найчастіше порушували відсутністю відповіді на запитання «де?».

В ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності найбільше порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом в БЗ і прямих ввімкненнях і в «ілюструванні» розмов із гостями. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Було грубе порушення стандарту балансу думок у висвітленні внутрішньополітичної тематики. Стандарт доступності подачі інформації найчастіше порушували демонстрацією скриншотів, які неможливо прочитати з екрана телевізора.

В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найчастіше порушували, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ і сюжетах. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок було неавторизованими як належить міркуваннями ведучого гостьової студії. Найбільше порушень стандарту повноти було відсутністю інтершуму на відео в БЗ і сюжетах.

В ефірах каналу «Ми — Україна» стандарт достовірності найчастіше порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом в оглядових сюжетах і БЗ. Стандарт відокремлення фактів від думок найчастіше порушували емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти найбільше порушували недостатнім представленням експертів. І багато було відео без інтершуму. Грубо порушували стандарт балансу думок у внутрішньополітичній тематиці.

Перший канал Суспільного

В ефірах каналу у звітні дні було значно більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності, найбільше ж було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом за кадром. Були й суто фактичні неточності. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше порушували зайвими у новинах маркерами авторизації. Більшість грубих порушень стандарту доступності подачі інформації були недоречним показом скриншотів, які не читаються з екрана телевізора. Деякі новини канал повідомляв із запізненням на добу (щоправда, в телемарафоні ці новини не повідомляли взагалі).

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 5—11 травня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 21 раз (попереднього тижня було 19 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 16 запрошень, а це понад 76% від усіх «депутатських» студій тижня. З урахуванням же двох ефірів формально позафракційного «слуги» і першого віцеспікера Олександра Корнієнка — майже 86%.

Крім «слуг» в телемарафоні, в ефірі каналу «Рада» двічі гостювали представники «Батьківщини» й одна депутатка з групи «За майбутнє». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон цього тижня не запрошували. «Інтер», «Ми — Україна» та ICTV з СТБ традиційно кликали до себе в гості лише представників владної політсили, канал «1+1» запрошував лише згаданого першого віцеспікера Корнієнка. Лише в ефірі каналу «Рада» були представники невладних фракцій «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок) і депгрупи «За майбутнє» (традиційно Ірина Констанкевич).

Найчастіше в ефір телемарафону кликали представницю «Слуги народу» Марію Мезенцеву-Федоренко (двічі на канал «Ми — Україна» й одного разу на «Раду»), перший віцеспікер Олександр Корнієнко і «слуги» Євгенія Кравчук, Олексій Леонов і Олена Шуляк побували в телемарафоні по два рази. Інші депутати гостювали в марафоні по одному разу.

Офіс президента звітного тижня знову був представлений максимально.По три рази в ефірі побували радники керівника ОП Михайло Подоляк і Сергій Лещенко, тричі уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк, по два рази в телемарафон запрошували заступників керівника ОП Ігоря Брусила й Олену Ковальську, одного разу в телемарафоні була заступниця Ірина Мудра.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 25 народних депутатів (попереднього тижня було 22). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (10 разів). 11 травня в гостьовій з Олегом Синюткою з «ЄС» ведучі повідомляли: «Ми запрошували також до розмови Юрія Камельчука з фракції “Слуга народу”, але він з якихось причин не зміг долучитися до ефіру».

З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» (7 разів) і «Батьківщини» (5 разів), представників «Голосу» запрошували двічі.

По два рази в ефірі каналу гостювали Галина Янченко зі «Слуги народу» і Сергій Соболєв з «Батьківщини». Інші депутати побували в ефірі каналу по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 7—9 травня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 7 проявів політичного піару. Три з них на каналі «Рада», по два — на каналах «Інтер» і «Ми — Україна». Найбільшим бенефіціаром позитивного піару був керівник Офісу президента Андрій Єрмак (три позитивних згадки на трьох різних каналах). Проявів негативного політичного піару в звітні дні не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару у звітні дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 7—9 травня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів я не зафіксував. Ефіри «Ради» вів токсичний ведучий каналу.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду