
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 31 березня, 1 і 4 квітня 2025 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 31 березня, 1 і 4 квітня 2025 року — резюме


Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. Повний огляд звітних днів читайте тут.
Вступ
31 березня та 1 квітня найбільш інтенсивними були бої на Покровському напрямку, а 4 квітня майже такою була й інтенсивність боїв на Лиманському. Активними були також Курський і Торецький напрямки фронту.
Телемарафон зосереджував основну увагу на Покровському, Лиманському і Торецькому напрямках, про Курський узагалі з гостями не говорили. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському і Харківському напрямкам, менше уваги було іншим активним напрямкам.
З масштабних за наслідками ворожих атак по цивільних у ці дні був ракетний удар по житловому масиву в Кривому Розі 4 квітня. Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон у висвітленні цієї події.
У зовнішньополітичній тематиці важливими були запровадження США імпортних мит, зустріч міністрів закордонних справ НАТО і чергові заяви Трампа щодо російсько-української війни. Репортажне висвітлення цих подій було однаковим, а експертиза Першого каналу Суспільного була відчутно якіснішою і глибшою за таку в телемарафоні.
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. У ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було найбільше порушень стандарту повноти інформації.
Протягом тижня 31 березня — 6 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
31 березня, 1 і 4 квітня в телемарафоні прояви політичного піару були в ефірах всіх учасників марафону, найбільше ж їх було в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного теж були прояви політичного піару.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність бойових дій була дуже високою 31 березня (216 боєзіткнень на добу) і 1 квітня (176), до 4 квітня інтенсивність знизилася до 145 боєзіткнень. Щоразу найбільшою була кількість боєзіткнень на Покровському напрямку, в перші два дні — понад третина від усіх боєзіткнень по фронту (відповідно 79 і 64). 4 квітня інтенсивність боїв на Лиманському напрямку була майже однаковою з Покровським (відповідно 39 і 40 боєзіткнень). Іншими активними напрямками фронту залишалися Курський (до 27 боєзіткнень на добу) і Торецький (до 20). 1 квітня відчутно зросла активність ворога на Сіверському напрямку (15 боєзіткнень на добу).
У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділяли Покровському напрямку (було 6 обговорень з гостями й одне пряме ввімкнення), Лиманському (7 обговорень), Торецькому (5 обговорень і пряме ввімкнення). Ситуацію на Сіверському напрямку обговорювали лише з одним гостем, а про Курщину забули взагалі. Натомість підвищену увагу приділили Харківському і Куп’янському напрямкам (по 5 обговорень у студіях).
Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали «Ми — Україна» і ICTV з СТБ. Інші учасники марафону були значно менш активними у висвітленні подій на фронті, а на каналі «Рада» вже традиційно про фронт взагалі не згадували у випусках новин (крім зведення від речника Генштабу). Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали речників різних підрозділів Сил оборони (16 разів), рідше — військових-фронтовиків (13), експертів запрошували лише 5 разів. Найбільше фронтових репортажів у ці дні зробила об’єднана редакція ICTV з СТБ (3 репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення), на «1+1» було одне пряме ввімкнення, на каналі «Ми — Україна» — один репортажний сюжет. В ефірах інших учасників телемарафону репортажів із фронту в ці дні не було.
У ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському напрямку (ситуацію там обговорювали з 10 гостями та зробили звідти один фронтовий репортаж) і чомусь Харківському (10 обговорень із гостями), менше уваги було Лиманському і Торецькому напрямкам (по 6 обговорень з гостями). І лише з двома гостями обговорили ситуацію на Курщині. Загалом же в гості говорити про фронт у ці дні найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (11 разів), військових-фронтовиків запрошували 8 разів, експертів — 7. Зробили два фронтових репортажних сюжети.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
Найбільшими за кількістю загиблих і поранених у звітні дні були атака балістикою по житловому кварталу Кривого Рога ввечері 4 квітня й атака «шахедами» по Харкову пізно ввечері 3 квітня. В обох випадках Перший канал Суспільного був відчутно оперативнішим за телемарафон. По якості репортажів (прямих ввімкнень і сюжетів) і гостьових студій працювали паритетно.
Ще однією подією цих днів стала по суті відсутність події — коли 1 квітня ворог уперше за багато місяців уночі взагалі не атакував Україну «шахедами». Тут Перший канал Суспільного дав ширшу експертизу, ніж телемарафон.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
У звітні дні було дві важливих для України зовнішньополітичних події — запровадження Трампом імпортних мит для більшості країн світу і зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО у Брюсселі. Крім того, новинами продовжували ставати суперечливі, але радикальні заяви президента США Трампа стосовно переговорів про перемир’я і загалом щодо України й Росії.
Подієву частину в телемарафоні краще висвітлювали канали, які мали власних кореспондентів у США і в Брюсселі («1+1», «Ми — Україна»). Так само якісно висвітлювали зустріч у Брюсселі й на Першому каналі Суспільного. Експертний же аналіз усіх цих подій на Першому каналі Суспільного був більш системним, глибоким і всебічним, ніж у більшості учасників телемарафону. З останніх дуже якісно тему імпортних мит Трампа відпрацювали хіба що на «1+1». Крім широкого залучення експертів, Перший канал Суспільного також активно залучав до обговорення зовнішньополітичної тематики й народних депутатів. До частини тематики в телемарафоні теж залучали народних депутатів, але ж, на відміну від Суспільного, винятково від «Слуги народу». Ще один цікавий, як на мене, момент: чомусь в ефірах каналів «Рада» і «Ми — Україна» повністю замовчували будь-які тези Трампа про його незадоволення Україною.
Теми та події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:
- NYT: США були незадоволені знищенням крейсера «Москва» (31 березня).
- Голова ЦВК: Для підготовки повоєнних виборів треба зміни в законодавстві й більше часу, ніж зазвичай (31 березня).
- Акція в Києві на підтримку військовополонених (31 березня).
- У Рівному даватимуть воду по годинах (31 березня).
- У Полтаві розпочався демонтаж пам’ятника відпочинку російського царя Петра І (1 квітня).
- З 1 квітня почали діяти оновлені правила бронювання працівників (1 квітня).
- Соцопитування КМІС: 73% українців негативно оцінюють президентство Трампа, дві третини вважають, що США втомилися від України, а Європа ні (1 квітня).
- Полковника Лапіна, якого судять у справі про оборону Харківщини, суд відпустив під домашній арешт і на лікування (4 квітня).
- Київрада своїм рішенням розширила повноваження міського голови (4 квітня).
- Акція родичів полонених і зниклих безвісти у Хмельницькому (4 квітня).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Аудит показав втрати УАФ на понад 1,7 млрд грн за часів керування Павелка (31 березня).
- В Україні уповільнилося зростання в будівництві та промисловості (31 березня).
- Оприлюднено список кандидатів на посаду голови Наглядової ради Суспільного (1 квітня).
- У Росії до 10 років засудили українця за пожертву грошей «Азову» (1 квітня).
- Журі World Press Photo перепросило за поєднання світлин української дівчинки й російського окупанта (1 квітня).
- Суди повернули ексрозвіднику Червінському закордонний паспорт і зняли з нього електронний браслет (4 квітня).
- У Харкові відмовилися зносити пам’ятник Висоцькому, бо «він не містить символіки імперської політики» (4 квітня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 31 березня, 1 і 4 квітня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
У ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найчастіше порушували, роблячи суто абстрактні псевдопосилання. Стандарт точності найчастіше грубо порушували невідповідністю картинки й текстів за кадром у БЗ, сюжетах і прямих ввімкненнях. Надзвичайно багато грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок у ці дні було пов’язано з використанням журналістами суто емоційних оцінок у новинах. Також було цього разу забагато різноманітних міркувань журналістів у новинах. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації були пов’язані з неповним представленням спікерів.
У ефірах каналів ICTV та СТБ з грубих порушень стандарту достовірності найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактів. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом за кадром в БЗ і оглядових сюжетах. Серед грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах.
У ефірах телеканалу «Інтер» найбільше порушень стандарту достовірності було суто абстрактними псевдопосиланнями. Найчастіше стандарт точності порушували невідповідним «ілюструванням» картинкою розмов із гостями. Серед грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок переважно були суто емоційні оцінки в новинах і в новинних елементах гостьових студій.
У ефірах каналу «Рада» найбільше стандарт достовірності порушували вживаючи узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації. Стандарт точності — невідповідним «ілюструванням» розмов із гостями. З грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок найбільше було неавторизованих суб’єктивних міркувань ведучих гостьових студій. Стандарт оперативності грубо порушували, подаючи в якості «новин» повідомлення про події попереднього дня.
У ефірах каналу «Ми — Україна» стандарт достовірності порушували в різні способи. Дуже багато грубих порушень стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом в БЗ і сюжетах. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були використанням журналістами суто емоційних оцінок у новинах. Стандарт повноти інформації найчастіше грубо порушували недостатнім представленням гостей-експертів. Крім того, всі БЗ були без інтершуму.
Перший канал Суспільного
Стандарт достовірності найбільше порушували, застосовуючи суто абстрактні псевдопосилання. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше порушували вживаючи (переважно в прямих ввімкненнях) зайві для новин маркери авторизації. Стандарт повноти інформації найбільше порушували недостатнім представленням гостей студії.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 31 березня — 6 квітня
Телемарафон:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 19 разів (так само було 19 запрошень і попереднього тижня). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», вони отримали 14 запрошень, це майже 74% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційного першого віцеспікера парламенту Олександра Корнієнка — майже 79%.
Крім «слуг» в ефірі телемарафону двічі були представники «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок) і формально позафракційна, втім делегована «Батьківщиною» віцеспікерка парламенту Олена Кондратюк. Одного разу в ефірі «Ради» побувала незмінна позафракційна Оксана Савчук. «Не слуг» традиційно запрошували в ефіри каналу «Рада», а формально позафракційну «не слугу» Кондратюк запросили канали ICTV та СТБ. Усі інші учасники телемарафону запрошували лише представників «Слуги народу». Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом звітного тижня не було.
По два рази гостювали в телемарафоні представники владної фракції Євгенія Кравчук, Єгор Чернєв і Леся Забуранна, всі інші депутати побували в телемарафоні по одному разу.
Цього тижня представництво в телемарафоні Офісу президента було меншим, ніж у попередні тижні. «Лише» по два рази гостювали у телемарафоні радники керівника ОП Михайло Подоляк (на «Раді» і на «Ми — Україні») та Сергій Лещенко (двічі на «Раді»). Втім Подоляк мав сумарно 48 хвилин ефіру. Крім того, в ефірі ICTV та СТБ побувала заступниця керівника ОП Ірина Мудра, а на «Раді» — заступник керівника ОП Ігор Брусило й уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк.
Перший канал Суспільного:
У ефірі Суспільного протягом звітного тижня побував 21 народний депутат (попереднього тижня було 31). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції «Слуги народу» (8 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» (7 разів), представників «Батьківщини» запрошували 4 рази. представників «Голосу» — двічі. Щодо представництва владної фракції слід також згадати, що 3 квітня представника «Слуги народу» запрошували до дискусії з депутаткою від «ЄС» Іриною Фріз, але він не зміг долучитися.
З нардепів тричі в гостях на каналі була Ніна Южаніна з «ЄС», по два рази — нардепи Богдан Кицак і Олег Дунда зі «Слуги народу» й Олексій Кучеренко з «Батьківщини». Всі інші нардепи побували в ефірі каналу по одному разу.
Представлення фракцій ВР і народних депутатів у ефірі у першому кварталі 2025 року (1 січня — 31 березня)
Телемарафон:
Протягом кварталу в ефірі телемарафону переважне представництво мали народні депутати від владної фракції «Слуги народу» — 159 ефірів на всіх каналах-учасниках телемарафону. Це майже 73 «класичних» відсотки від усіх «депутатських» ефірів. Утім, у «командну скарбничку» владної фракції можна сміливо додавати й формально позафракційних, але делегованих «Слугою народу» спікера ВР Руслана Стефанчука (один ефір на «Раді») та віцеспікера Олександра Корнієнка (8 ефірів на «Раді», «1+1» і «Ми — Україні»). Відтак частка провладних депутатських гостьових зростає до 168 ефірів, а це майже 77%.
Друге місце в телемарафоні впевнено тримає фракція «Батьківщини» — 21 ефір або ж більш як 9,5% (а з урахуванням одного ефіру формально позафракційної, делегованої «Батьківщиною» віцеспікерки Олени Кондратюк — відповідно 22 ефіри й 10%). Свої загадкові, але цілком стабільні квоти в телемарафоні мають маргінальні депутатські групи «За майбутнє» та «Довіра» (по 9 ефірів або ж по 4%). Усі 8 ефірів від реально позафракційних мала Оксана Савчук, причому всі 8 — на телеканалі «Рада». Представниць фракції «Голосу» протягом кварталу можна було побачити в телемарафоні лише 4 рази, це менш як 2%. Представників же найчисельнішої та найбільш критично налаштованої до влади фракції «Європейської солідарності» у гостьових студіях телемарафону побачити вам не вдасться, бо їх туди не запрошують.
Найчастішими гостями телемарафону в першому кварталі поточного року були представники «Слуги народу» Олексій Леонов (25 разів) і Єгор Чернєв (23 рази). По десять і більше разів у телемарафоні побували «слуги» Євгенія Кравчук, Марія Мезенцева-Федоренко, Арсеній Пушкаренко й Олена Шуляк, а також два представники «Батьківщини» — Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок. Усі інші депутати гостювали в телемарафоні менш як 10 разів.
На канали «Інтер» і «Ми — Україна» запрошували лише представників «Слуги народу». Медіагрупа ICTV з СТБ та канал «1+1» у більшості разів запрошували також «Слуг народу» (відповідно їх було 92% і 77% від усіх «депутатських» ефірів), але по разу в ефірах цих каналів з’являлися і представниці фракції «Голосу», а на «1+1» — ще представник депгрупи «Довіра». «Майданчиком політичного плюралізму» в телемарафоні продовжує залишатися телеканал «Рада». Тут владна фракція (разом зі спікером і першим віцеспікером парламенту) мала «лише» 66% усіх «депутатських» ефірів. Фракція «Батьківщини» мала в першому кварталі цілих 15% ефірів, депутатська група «За майбутнє» — майже 6,5% ефірів, а депутатська група «Довіра» — більш як 5,5%. І стільки ж мала позафракційна Оксана Савчук. 1,5% «депутатських» ефірів дісталися представницям фракції «Голосу». Представників «Європейської солідарності» жодного разу не запрошували.
Перший канал Суспільного:
Найчастіше в ефірі каналу в першому кварталі року були представники владної фракції партії «Слуга народу» — 126 разів (ще 6 разів депутатів-«слуг» запрошували, але вони з різних причин не долучалися до дискусійних студій). З опозиційних фракцій найчастіше запрошували представників «Європейської солідарності» (83 рази), менше — представників «Голосу» (48 запрошень) і «Батьківщини» (37). 8 разів запрошували в ефір різних позафракційних депутаток. Представників депутатських груп «За майбутнє» й «Довіра» запросили відповідно двічі й одного разу. З депутатів найчастіше були гостями каналу Олексій Кучеренко з «Батьківщини» й Олексій Гончаренко з «ЄС» (по 15 разів), «слуги народу» Олександр Федієнко (13 разів) і Володимир Крейденко (12). По 12 разів також запрошували представників «ЄС» Ніну Южаніну й Олега Синютку. По 10 разів у гостях були Олег Дунда з «СН» і два представники «Голосу» — Ярослав Железняк і Ярослав Юрчишин. Усі інші народні депутати гостювали на каналі менш як 10 разів.
З загальної статистики прикметно, що Суспільний мовник запрошував народних депутатів відчутно частіше (297 гостей + 6 відхилених запрошень), ніж це сумарно робили редакції телемарафону (220 запрошень).
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 31 березня, 1 і 4 квітня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 13 проявів політичного піару. На каналі «Рада» було 4 прояви, на «Ми — Україні» — 3. В ефірах трьох інших учасників телемарафону було по 2 прояви політичного піару. Найбільшим бенефіціаром позитивного піару був президент Володимир Зеленський. Проявів негативного піару у звітні дні не було.
У ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні було три прояви політичного піару — два «паркети» без новини з засідання Кабміну та «паркет» про вручення президентом Зеленським нагород військовим.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 31 березня, 1 і 4 квітня
Російських пропагандистських наративів у ефірах телемарафону й Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня я не зафіксував.
Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели ведучі Тетяна Гончарова (31 березня й 1 квітня), Максим Зборовський (31 березня й 1 квітня) та Назар Довгий (1 квітня), які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.