«У день народження Гітлера республіканці зрадили Путіна». Проросійські телеграм-канали — про рішення допомоги США для України

«У день народження Гітлера республіканці зрадили Путіна». Проросійські телеграм-канали — про рішення допомоги США для України

10:00,
26 Квітня 2024
6214

«У день народження Гітлера республіканці зрадили Путіна». Проросійські телеграм-канали — про рішення допомоги США для України

10:00,
26 Квітня 2024
6214
«У день народження Гітлера республіканці зрадили Путіна». Проросійські телеграм-канали — про рішення допомоги США для України
«У день народження Гітлера республіканці зрадили Путіна». Проросійські телеграм-канали — про рішення допомоги США для України
Що неслося у кремлеграмі з приводу надання допомоги США Україні. «Детектор медіа» проаналізував повідомлення у проросійських телеграм-каналах із 16 по 24 квітня і розповідає про це.

In English

Нижня палата американського парламенту — Палата представників США — 20 квітня проголосувала за надання Україні 60,84 мільярда доларів. Також допомогу від США обсягом 26,4 мільярда доларів отримає Ізраїль і Тайвань, а іншим союзникам США в Індо-Тихоокеанському регіоні спрямували 8,1 мільярда доларів.

Верхня палата американського парламенту, Сенат, підтримала передання допомоги Україні вранці 24 квітня. Про те, що президент США Джо Байден підписав відповідні закони, стало відомо близько 18:00 за Києвом 24 квітня.

Комітет з асигнувань Конгресу США 22 квітня опублікував розподіл фінансування для України, Ізраїлю, Тайваню й Індо-тихоокеанських союзників США за законопроєктами. Зокрема, розподіл видатків на допомогу Україні буде таким:

  • 23,2 мільярда доларів США для поповнення резервів оборонних матеріалів і послуг, наданих Україні;
  • 11,3 мільярда доларів США на поточні військові операції США в регіоні;
  • 13,8 мільярда доларів США на закупівлю передових систем зброї, оборонних матеріалів і послуг;
  • 26 мільйонів доларів США на продовження нагляду та забезпечення відповідальності за надану допомогу та обладнання Україні.

За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, 49,9 млрд доларів із коштів допомоги США становитимуть оборонні видатки. 7,8 млрд доларів він назвав «потенційною бюджетною підтримкою», 1,57 млрд доларів — «економічною допомогою». Ще 400 млн доларів, як запланував Денис Шмигаль, будуть витрачені на захист кордонів і гуманітарне розмінування.

Сполучені Штати є одним із головних донорів фінансової підтримки України під час війни з Росією. За даними Kiel Institute, з 24 січня 2022 року по 31 жовтня 2023 року США надали Україні близько 30 мільярдів доларів допомоги. Близько 27 мільярдів із цієї суми становила фінансова, а решту — гуманітарна підтримка.

Кремль негативно сприймає будь-яку допомогу Україні. А певні позиції цієї допомоги агітпроп розцінює як «червоні лінії». І використовує як аргументи, що передача певного виду озброєння буде доказом, що Росія воює проти всього «західного світу», а не проти України. Інколи ці аргументи росіян впливають на населення і політиків демократичних держав. Зокрема, на громадян Німеччини, третього найбільшого постачальника допомоги Україні, більшість із яких не сприймають аргументів партнерів про передачу Україні далекобійних ракет Taurus.

Опис вибірки, структури й динаміки публікацій

Для цієї публікації ми проаналізували 426 публікацій у телеграмі, створених між 16 квітня і 10-ю ранку 24 квітня 2024. У вибірку увійшли публікації у 62 телеграм-каналах, які надала компанія LetsData. Цей зріз дозволяє проаналізувати повідомлення за майже рівні проміжки часу до голосування за підтримку України США і між ухваленням рішення про допомогу Україні Конгресом і Сенатом США в Україні та в її сусідів.

Публікації в телеграмі про допомогу Україну від США з 16 квітня по 10:00 24 квітня 2024 року

На Україну припадає майже 55% усіх публікацій. А на молдовські проросійські телеграм-канали — ще 33%. Молдовські телеграм-канали націлені не лише на українських біженців, яких на початок 2023 року було близько 740 тисяч, а й на громадян Молдови. Адже такі телеграм-канали працювали у Молдові до повномасштабного вторгнення росіян. Більш вірогідні пояснення: пов’язаність мереж поширення проросійської пропаганди у телеграмі між різними країнами та рівень поширеності російської мови в обох державах, який полегшує проникнення російської пропаганди. Хоч за переписом 2014 року росіянами вважають себе 4% громадян Молдови, російська мова поширена там набагато більше. Російські версії мають сайти органів влади й медіа. Зокрема і Національне бюро статистики Молдови, де опубліковано інформацію про частку росіян у цій державі. Серед проросійських російськомовних телеграм-каналів, націлених на аудиторію з Молдови, є другий за кількістю підписників молдовський телеграм-канал «Sputnik Ближнее зарубежье». Він має майже 179 тисяч підписників. За даними компанії Telemetrio на 24 квітня 2024 року, щонайменше, 44 із сотні найпопулярніших телеграм-каналів у Молдові мають назви російською.

30 телеграм-каналів, де найчастіше писали про допомогу США Україні з 16 квітня по 10:00 24 квітня 2024

За результатами опитування соціологічної групи «Рейтинг» від 3 травня 2022 року, в Україні винятково російською спілкувалися 15% респондентів, а українською і російською — 33%. А серед сотні найпопулярніших телеграм-каналів України назви російською мають щонайменше 16 телеграм-каналів. Проте мова назв телеграм-каналів може вводити в оману. Наприклад, у вибірці аналізованих телеграм-каналів є такі, які мають назви чеською, як «Ukrajina bez cenzury», чи болгарською, як «Историята учи...», але публікації там розміщуються переважно чи винятково російською. І містять російську дезінформацію щодо допомоги Україні від партнерів.

«Допомога Україні всупереч бажанню і можливостям американців»

Українські й закордонні проросійські автори публікацій у телеграмі намагаються переконати, що рішення парламенту США про спрямування допомоги Україні шкодить насамперед США. Для цього вони вдаються до маніпуляцій економічними показниками. Наприклад, 16 квітня молдовський проросійський телеграм-канал на 2,7 тисячі підписників повідомив:

«США для порятунку економіки розпалюють усе нові військові конфлікти. Втрата гегемонії дорого коштує американському бюджету. За даними Мінфіну США, його дефіцит у березні склав $236 млрд. Це усталений негативний тренд. Сьогодні приблизно 28% витрат бюджету США фінансується позиками».

Молдовський експерт Сергій Банар, який має 7 тисяч підписників у телеграмі, 22 квітня поширив графік з історичними показниками та прогнозами дефіциту бюджету США до ВВП.

Графік дефіциту бюджету СШУ із Linkedin Джеймса Б’янко

Цей графік уперше опублікував американський фінансист Джеймс Б’янко у грудні 2023 року. Відповідно, оцінки дефіциту бюджету США до ВВП на 2024 рік були прогнозними. А Банар подавав їх як факти.

«На сьогодні дефіцит бюджету США у відсотках від ВВП вищий, ніж у будь-який інший період, за винятком рецесії у 2007–2009 роках і локдауну в 2020 році», йшлося в дописі Банара.

Графік, який інтерпретував молдовський експерт, не містив інформації, яку написав у телеграмі Банар. Адже на графіку Джеймса Б’янко найбільший дефіцит бюджету США до ВВП від кінця 1960-х був у березні 2021 року — 18,12%. А у 2006 і 2007 роках — 1,8% і 1,1%, відповідно. За даними офіційного порталу США Congressional Budget Office, дефіцит бюджету США до ВВП у 2024 році становитиме 17,5%, що не перевищує показника у 18,12%, за графіком Джеймса Б’янко. За даними Congressional Budget Office, у доларах дефіцит бюджету США на 2024 рік становить 4,9 трильйона. А до 2034 може сягнути 7,5 трильйона.

Це точно не найбільший дефіцит бюджету США. За даними американського порталу Federal Reserve Economic Data, у 1943 році дефіцит бюджету США до ВВП становив майже 27%. І навіть при такому дефіциті бюджету США фінансували ленд-ліз для поповнення обороноздатності союзників у боротьбі з нацистською Німеччиною.

Суголосно молдовським джерелам український проросійський канал на майже 416 тисяч підписників 21 квітня опублікував прогноз падіння впливовості США у межах 30 років:

«Неухильне зростання держборгу США щодо ВВП до 2054 року загалом буде обмежувати майбутні адміністрації, адже постійно більша частка доходів буде використовуватися на обслуговування боргу. Будь-яка велика держава, яка витрачає на обслуговування боргу більше, ніж на оборону, довго не залишиться великою».

Такер Карлсон як пропагандист

У аналізованій вибірці публікацій як аргументи шкоди допомоги Україні Америці подавали маніпуляції зі змішуванням тактик пропаганди «апеляція до народу» і «третя особа». У цьому випадку один експерт перейняв на себе право висловлюватися від імені усього народу. Цього разу у проросійських телеграм-каналах таким експертом був американський блогер Такер Карлсон. 23 квітня проросійський телеграм-канал на 3 тисячі підписників написав таке:

«Такер Карлсон про допомогу Києву: не називайте США демократією, Конгресу плювати на думку народу. 70 відсотків населення США не хоче фінансувати Україну, проте Конгрес не зупинило це, відзначає незалежний журналіст Такер Карлсон в інтерв’ю подкасту Джо Рогана».

Нагадаємо, у травні 2023 року телекомпанія Fox News оголосила, що «домовились про припинення співпраці» з телеведучим Такером Карлсоном. Після цього Карлсон запустив власну стримінгову платформу і став вести блог у соцмережі Х. У лютому 2024 року Такер Карлсон дав можливість російському диктатору Володимиру Путіну розказати своїй аудиторії про «українських нацистів» і що «Польща змусила Гітлера на себе напасти». Після повернення до Америки Такер Карлсон розкритикував позицію Путіна в інтерв’ю та продовжив на своїх платформах розповідати співзвучні позиціям кандидата у президенти США Дональда Трампа речі.

«Допомога США нічого не змінить. Прохання від України ніколи не закінчаться. Росія не може програти»

Український проросійський телеграм-канал із мільйоном підписників «Резидент» і молдовський із понад 70 тисячами 22 і 23 квітня, відповідно, процитували французького генерала Домініка Делаварда. Він був спостерігачем на виборах Президента Росії у березні 2024 року.

«Я не вірю, що Євросоюз зможе в майбутньому підтримувати Україну. Причина проста: ми вже в кризі. Якщо ця допомога Україні буде продовжуватися паралельно з дефіцитом бюджетів у ЄС, економічна ситуація у Франції просто не дозволить підтримувати Україну», — йшлося у цитаті, яку телеграм-канали приписали Делаварду.

Інші «експерти», чиї позиції росіяни використовували для підтвердження тези, що допомоги Україні буде недостатньо, вдавалися до маніпуляцій сумами допомоги та статистикою. 

Молдовський телеграм-канал із 20 тисячами підписників 21 квітня поширив колаж публікацій у Х американських бізнесменів Девіда Сакса й Ілона Маска. Перший нарікав, що допомоги Україні, мовляв, вистачить лише «на половину літнього контрнаступу», а другий, що «нема стратегії виходу, лише вічна війна, де діти гинуть в окопах».

Твіти Девіда Сакса й Ілона Маска, яку поширили проросійські телеграм-канали 

Не зрозуміло, як Сакс розрахував витрати на контрнаступ, який невідомо чи буде. І не факт, що попри успіхи в бізнесі він може бути надійним експертом у воєнних питаннях. Раніше у квітні 2024 Сакс уже висловлював необґрунтовані оцінки військових резервів США і безпідставно стверджував про «зв’язки ЗСУ з ІДІЛ».

У молдовському сегменті телеграма щонайменше двічі поширили цитату американського сенатора-республіканця Рона Джонсона:

«Населення Росії у чотири рази більше, принаймні у чотири рази вища її здатність виробляти снаряди 155-мм за ціною в 10 разів нижче ринкової… У них також є ядерна зброя. Так що ми повинні бути дуже обережні з Україною. Наша стратегія щодо України повинна полягати в тому, щоб робити все можливе, щоб посадити Путіна за стіл переговорів і вийти з цієї кривавої безвиході».

Схожими повідомленнями з припасовуванням під власні потреби не російських «експертів» пропагандисти намагалися створити враження, що допомога Україні не має сенсу, адже її недостатньо, Україна слабка, а Росія має переваги у населенні, військовій силі та фінансах.

«Кредит Україні для продовження війни США проти Росії»

16–17 квітня, перед тим, як законопроєкт підтримали члени американського парламенту, низка телеграм-каналів поширювали тезу, що допомогу Україні мають надати винятково в кредит. Тоді ще поширювали сумнів, що допомогу Україні взагалі спрямують. Зокрема, проросійський телеграм-канал із понад 416 тисячами підписників опублікував «роз’яснення» щодо надання допомоги Україні:

«Головна відмінність від попередніх законопроєктів — усі гроші виділяються в кредит. Тобто Україна двічі в програші — крім продовження війни, ще й зростає зовнішній борг. Але Зеленський вже публічно погодився на такий варіант».

Ідею надання допомоги Україні в кредит запропонував кандидат у президенти США Дональд Трамп.

«Позичте їм гроші. Якщо вони зможуть впоратися, вони повернуть нам. Якщо вони не зможуть впоратися, вони не зобов’язані повертати нам», — пропонував Трамп.

Цю ідею не підтримав чинний президент США Джо Байден. Але підтримала частина конгресменів-республіканців, які підтримують Дональда Трампа. Cпікер Сенату США, теж республіканець Майк Джонсон, просуваючи законопроєкти, казав, що частина допомоги може надійти як кредит у межах 9,5 млрд доларів економічної підтримки Україні та іншим країнам, які постраждали від вторгнення Росії. З них Україна отримає 7,8 млрд доларів у кредит, а 50% цієї позики американський президент матиме право списати лише після виборів у США, призначених на 5 листопада 2024 року. А після 1 січня 2026 року зможуть зняти 100% заборгованості.

Після підтримки законопроєкту в Палаті Представників проросійські телеграм-канали забули тези про «допомогу у кредит» і почали спекулювати, що частина коштів розраховані на «нарощення ВПК США».

«У прийнятому вчора законопроєкті по Україні з майже $61 млрд хохли дійсно отримають лише $8 млрд у вигляді фінансової допомоги (де розпилять ще по дорозі). Ось велика частина грошей не покине Америку: близько $23 млрд підуть американцям на поповнення своїх військових арсеналів, ще $14 млрд також залишаться в кишенях США», — приписує цитату Пентагону проросійський телеграм-канал із 7,8 тисячі підписників.

Проросійські телеграм-канали використовували брак інформації про законопроєкти щодо допомоги Україні для залякувань своїх читачів, пишучи, що кредит веде до збільшення державного боргу України. І намагалися цим аргументом переважити наявну шкоду від війни Росії проти України.

Корупція в Україні та «зовнішнє управління»

Фейки про корупцію та звинувачення України у браку самостійності входять до переліку традиційних тем російської пропаганди, які команда «Детектора медіа» викриває у Хроніках дезінформації від лютого 2022 року.

При обговоренні спрямування допомоги США Україні, яке ми аналізували цього разу, тему корупції в України висвітлювали за допомогою жартів і мемів. Майже без переказування пропагандистських тез про корупцію в Україні. Такі повідомлення були частішими у телеграм-каналах, спрямованих на неукраїнську публіку.

Меми про допомогу Україні у проросійському телеграм-каналі у Молдові, який має 20,2 тисячі підписників, 21 квітня 2024

Про «зовнішнє управління», навпаки, було більше публікацій в українському сегменті телеграму.

«Зеленський вже лизнув господареву руку. Він подякував Палаті представників США за затвердження допомоги Україні», — прокоментували в українському телеграм-каналі на 150 тисяч підписників подяку Володимира Зеленського за рішення нижньої палати американського парламенту підтримати передання Україні допомоги.

Ще одним атрибутом теми російської пропаганди про «зовнішнє управління» є обговорення, хто очолить Україну, щоб якнайкраще «догодити гегемону-США». Взимку, наприклад, пропагандисти прогнозували, що США посприяють державному перевороту в Україні, щоб привести до влади військових. А цього разу зосередилися на тому, хто «зі зручних для США українців очолить» уряд.

20 квітня проросійський телеграм-канал на мільйон підписників із посиланням на «свої джерела» в Офісі Президента України повідомив, що «Андрій Єрмак узгодив із Держдепом перезавантаження Уряду, всі ключові посади перейдуть американській клієнтелі. На Банковій змушені були погодитися на такий сценарій, щоб США виділили фінансування».

На наступний день інший телеграм-канал із 415 тисячами підписників повідомив, начебто американці хочуть, щоб український уряд очолила пані посол України у США Оксана Маркарова.

«Проте на Банковій залишається бажаною кандидатурою Андрій Єрмак, а Маркарову бачать максимум першим віцепрем’єр-міністром — міністром фінансів», — додали у телеграм-каналі.

Голова Офісу Президента України раніше фігурував у фейкових залякуваннях, що воєнний стан в Україні не скасують після завершення бойових дій, що за його участі Україна втратила шанси на мир і про продажі української землі американським мільярдерам для зберігання токсичних відходів тощо.

«Тепер уже точно мобілізація буде страшна»

З лютого 2022 року у «Хроніках дезінформації» опублікували 172 спростування фейків чи повідомлень пропагандистів про мобілізацію до Збройних Сил України. Тобто, в середньому, повідомлення про мобілізацію з’являлися раз на 4–5 днів. Останні піки публікацій у телеграмі про мобілізацію в Україні були взимку 2023–2024 року, коли обговорювали нові зміни законодавства. І за тиждень-два перед тим, як парламент США проголосував за надання допомоги Україні.

У проросійських телеграм-каналах намагалися надати причинно-наслідкових зв’язків законодавчим змінам до правил мобілізації в Україні та переданню допомоги США. Такі повідомлення рідше зустрічалися в іноземних телеграм-каналах, де частіше поширювали позицію російських чиновників. Зокрема, у молдовському телеграм-каналі на 3 тисячі підписників 21 квітня процитували російське міністерство закордонних справ:

«Військова допомога США київському режиму — це пряме спонсорування терористичної діяльності, Тайваню — втручання у внутрішні справи Китаю, Ізраїлю — пряма дорога до ескалації безпрецедентного загострення в регіоні».

Повідомлення про мобілізацію у проросійських телеграм-каналах, націлених на українську аудиторію, були більш конспірологічними. Переважно їх публікували до 20 квітня.

«Тепер Зеленський буде зобов’язаний набрати обіцяну кількість живої сили для наступу в кінці літа/початку осені», — написали 19 квітня у проросійському телеграм-каналі на 1 мільйон підписників.

День перед тим у тому ж телеграм-каналі з посиланням на «своє джерело» у владі писали, що Володимир Зеленський начебто пообіцяв американським лобістським групам «відловлення» від 100 до 300 тисяч військовозобов’язаних, щоб перед осінню під час виборів президента США розпочати контрнаступ.

«Звичайно, втрати у ЗСУ будуть величезними. Але Банкова і Зе сподіваються, що кинувши одночасно 300–400 тисяч піхоти в атаку, вони зможуть забрати велику кількість території від Росії. При перемозі ніхто не буде питати про втрати й “ціну”, в усіх буде перемога на вустах», — стверджували пропагандисти.

Інший телеграм-канал на 150 тисяч читачів 18 квітня повторив тези про мобілізацію та наступ, але там припустили, що перемога України США не потрібна:

«Американцям потрібно продовжити війну, але не коштом посиленого військового фінансування і передачі нових військових іграшок, а за рахунок українців. Ймовірно, війна переходить у “напівзаморожену” фазу, де Росія буде поступово притискати, а в ВСУ буде останній ривок восени. Якщо він буде провальним, то це буде програш Києва».

Користуючись тим, що голосування за допомогу Україні було 20 квітня, кілька проросійських телеграм-каналів порівнювали Володимира Зеленського з Адольфом Гітлером. Ось так порівнювали допомогу Україні від США з еталоном негативного в українському проросійському телеграм-каналі із майже 28 тисячами підписників:

«Американці правильно пишуть про долю. Рішення про надання допомоги ухвалено у день народження Адольфа Гітлера. Натяк на те, чию долю повторять у Києві».

Підсумовуючи, у публікаціях у телеграм-каналах щодо допомоги Україні від США пропагандисти застосували приблизно однаковий набір повідомлень про допомогу Україні від США як в українських, так і в молдовських та інших проросійських телеграм-каналах. Це вкотре засвідчує скоординованість зусиль російської пропаганди та наявність єдиної ієрархії поширення дезінформації у різних країнах. Тема допомоги Україні від США близька до класичного фактчекерства, оскільки пропагандисти часто вдаються до маніпуляцій з економічними показниками та статистичними даними. Ці маніпуляції порівняно нескладно спростувати, використовуючи відкриті й офіційні джерела інформації.

Повідомлення пропагандистів можна умовно розділити на дві групи: ті, що стверджують про неспроможність партнерів підтримувати Україну через економічні та інші обмеження, і ті, що дискредитують саму Україну як негідного отримувача допомоги через корупцію, зовнішнє управління тощо.

Загалом, проросійські телеграм-канали продовжують поширювати дезінформацію про допомогу Україні від західних партнерів, намагаючись підірвати підтримку України та посіяти недовіру до її позицій. Однак їхні повідомлення часто базуються на маніпуляціях, перекрученні фактів, а ефект досягається нашаруванням уже не раз використаних тез і тактик пропаганди. Що робить їх зручними для спростування.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду