Видавництво «КМ-Букс» заперечує зв'язки з Росією. Molfar каже, що всі докази є у відкритих джерелах
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Видавництво «КМ-Букс» заперечує зв'язки з Росією. Molfar каже, що всі докази є у відкритих джерелах
Після публікації розслідування на основі аналізу відкритих джерел, проведеного агентством Molfar разом з журналістами медіа «Сенсор», про ділові зв’язки окремих українських видавництв та книгарень з російськими компаніями, співвласник мережі «Буква» та видавництва «КМ-Букс» Ярослав Маринович заявив, що відносно нього воно було неточним, має ознаки маніпуляції, а зроблені висновки не відповідають дійсності. Також він поскаржився, що по коментар до нього розслідувачі не зверталися. В агентстві Molfar прокоментували MediaSapiens, що висновки розслідування були зроблені на підставі аналізу документів, які є у відкритому доступі.
У своїй позиції, викладеній у дописі на фейсбук-сторінці «КМ-Букс», Ярослав Маринович заявив, що «жодного відношення до BookСhef, "Форс", book24.ua, які фігурують у розслідуванні, ні я, ні мої партнери, ні наші компанії не мали і не мають. Наша мережа "Буква" ніколи не працювала з компаніями "Форс" та Bookchef, а наше видавництво "КМ-БУКС" не поставляло книги інтернет-книгарні book24.ua, хоча майже всі оператори ринку це робили. Ми з самого початку знали, що це за бізнеси, кому вони насправді належать, і з самого початку їх активної діяльності про це повідомляли книжковій спільноті і не тільки». Він додав, що видавництво, починаючи з 2014 року, «знаходиться у стані конфлікту зі справжніми власниками цих суб’єктів».
Ярослав Маринович також заперечив свої зв'язки з юридичними власниками компаній, про які йдеться в розслідуванні: «Я офіційно заявляю, що ніяких часток, офшорів або бізнесів в будь-якій країні я підставній власниці не продавав і не переоформлював на неї. Я ніколи не знав ні Божко, ні інших фіктивних фігурантів розслідування, ніколи їх не бачив і ніяких справ з ними не мав. Це маніпуляція і зроблена вона, щоб прив’язати мене до висновків статті-розслідування».
Він також пише, що розслідування маніпулятивне, оскільки «Сенсор-медіа» належить власнику видавництва та книгарень «Сенс» Олексію Ерінчаку, і це може бути ознакою «недобросовісної конкуренції». Цікаво, що можливість коментувати допис Мариновича на фейсбук-сторінці видавництва закрита.
У відповідь на запитання MediaSapiens щодо співпраці з «Сенсором» в OSINT-агенції Molfar повідомили, що регулярно проводять спільні розслідування з медіа, зокрема вузькоспеціалізованими. Тож співпраця із «Сенсор», медіа про культуру, у цьому випадку була цілком обґрунтованою, адже книги та видавничий ринок — один із напрямів, який воно висвітлює.
Розслідувачі також пояснили, чому не зверталися до Мариновича в ході розслідування.
«Ні Molfar, ні “Сенсор” не зверталися за коментарями (до Ярослава Мариновича. — Ред.), оскільки у розслідуванні (яке ми у матеріалі називаємо дослідженням), наводяться факти, які не вимагають коментарів видавців. Ми даємо посилання на документи чи скриншоти, які підтверджують текст матеріалу», — прокоментували у Molfar.
Зокрема щодо заяви Ярослава Мариновича про те, що він непричетний до переоформлення власності книготорговельної компанії на літню пенсіонерку з Харкова Людмилу Божко, розслідувачі зазначили, що ці дані досить легко перевірити.
«До 2016 року співзасновником "Дистрибуційної книготорговельної компанії", яка раніше була ТОВ «Ексмо-Україна», був Ярослав Маринович. Згодом де-юре власницею бізнесу стала пенсіонерка з Харкова Людмила Божко, ймовірно, виступала підставною особою (нині їй 81 рік). На додачу пані Божко отримала кілька інших активів. Станом на грудень 2023 року жінка також є власницею ТОВ “Форс Україна”. Ця компанія володіє торгівельними марками видавництва “Форс Україна”, онлайн-магазину книжок book24.ua, а також видавництва Bookchef, — повідомили в агентстві Molfar. — У підсумку, перевіривши реєстри, ми отримали інформацію, що пані Божко все ж була повʼязана з бізнесом Ярослава Мариновича "Дистрибуційною книготорговельною компанією", який був її співзасновником. Тобто наші основні аргументи — це публічні та усім доступні документи».
Також у Molfar зазначили, що додали позицію Ярослава Мариновича, проте вміст розслідування змінювати не будуть. На момент публікації цього матеріалу в розслідуванні Molfar є фраза: «На розслідування відреагував Ярослав Маринович, співвласник мережі "Буква" та видавництва "КМ-Букс". Ознайомитися з його позицією можна за наступним посиланням».
Зауважимо, що отримання коментаря фігурантів розслідування або принаймні звернення по коментар для журналістів є частиною професійних стандартів.
Нагадаємо, Vivat, Yakaboo та «Книгарня Є» зупинили продаж продукції видавництва BookСhef після публікації розслідування «Деокупація книжкового ринку. Як російські видавці досі заробляють гроші в Україні».
Фото: Molfar