Проект «Радіо Свобода у вигнанні» запустив пілотну програму
Участь у першому випуску пілотної програми взяли як звільнені журналісти, так і ті, котрі все ще працюють на «Радіо Свобода». Програму з Праги веде Іван Толстой, його гості – Євген Голлєрбах (Санкт-Петербург), Олена Фанайлова (Москва) та Олексій Кузнєцов (Московська обл.). Бесіду присвячено «феномену тамвидаву» – забороненої у СРСР літератури, яка видавалася за кордоном.
Запуск проекту SvobodaNew – «Радіо Свобода у вигнанні» відбувся у листопаді 2012 року. Проект створили звільнені працівники російської редакції «Радіо Свобода». Тоді новопризначений керівник російської «Свободи» Маша Гессен стверджувала, що не має відношення до цієї ситуації, а всі кадрові рішення ухвалювалися до її запрошення на керівну посаду – сумніви щодо цього висловлювала колишній керівник інтернет-редакції Людмила Телень.
Тоді ж було оголошено, що російська служба «Радіо Свобода» повністю перейде в інтернет з 10 листопада. Голова представництва корпорації «Радіо Вільна Європа» Олена Глушкова повідомляла, що таке рішення пояснюється необхідністю дотримуватися законодавства РФ. «Серед наших засновників більше 48% іноземців, таким чином, ми не маємо права продовжувати мовлення в Росії в цьому діапазоні», – пояснила пані Глушкова.
Людмила Телень стала новим головредом газети «Совершенно секретно», і заявила про намір працювати над модернізацією видання, Маша Гессен реалізувана на «Свободі» низку концептуальних змін.
У січні 2013 року було оголошено про призначення на посаду виконуючого обов’язки президента «Радіо Свобода» Кевіна Клоуза (Kevin Klose). Попередній голова «Радіо Свобода» Стів Корн (Steve Korn) офіційно оголосив про свою відставку на початку січня.
Матеріал про те, що Корн залишить посаду голови «Радіо Свобода» опублікував у грудні журнал World Affairs.
«Стів Корн став величезним розчаруванням на посаді першої людини у RFERL [Radio Free Europe/Radio Liberty, радіо «Вільна Європа»/радіо «Свобода» – MS]. Він припустився серйозних помилок, він був жахливим менеджером, і він привів московський офіс до колапсу. Зробити з російських дисидентів, які раніше були палкими прихильниками «Радіо Свобода», критиків – навіть Володимир Путін, мабуть, не зробив би цього у свій найгірший день. Це надзвичайно і шокуюче. Неприязнь, яка тепер існує щодо фінансованого американськими платниками податків ЗМІ – котре завжди було символом свободи, вільної думки та правосуддя – просто вражає», – цитувала автор World Affairs Джуді Бекрак одного з членів BBG Віктора Еша (Victor Ashe).
Корн зауважував, що подав заяву стосовно відставки «із важким серцем» та «виключно з особистих мотивів». Пояснюючи ці причини, він підкреслив, що потребує більше часу для своїх дітей і хворого батька.
Наприкінці січня 2012 року звільнені співробітники «Свободи» звернулися до Кевіна Клоуза із листом, який містив прохання повернути їм роботу.
У листі журналісти вказують на те, що їхня репутація була зганьблена Стівеном Корном (Steven Korn), його головними представниками Джулією Рагоною (Julia Ragona) та Дейлом Коеном (Dale Cohen), а також керівником російсього офісу «Радіо Свобода» Машею Гессен, яка крім усього іншого, є фігурою далекою від захисту гуманістичних цінностей і практикує більш м’яку журналістику на власному «Радіо Гессен».
Як відзначає BBG Watch з посиланням на власні джерела у BBG (Broadcasting Board of Governors, Рада управляючих з іномовлення США), деякі ключові учасники Ради вже попросили Кевіна Клоуза зробити поновлення на роботі звільнених журналістів одним із своїх пріорітетних завдань.