Чи критично громадяни ставляться до медіа? Соцдослідження

Фото: pixabay.com

Перший блок питань стосувався того, як знання про власників ЗМІ впливають чи не впливають на медіаповедінку населення.

Респондентам запропонували відповісти на запитання: «Якщо ви дізнаєтесь, що його власником є олігарх, пов'язаний із корупційною чи кримінальною діяльністю, як зміниться ваше ставлення до інформації цього телеканалу?».

25,4% відповіли, що продовжать дивитись передачі цього телеканалу, 23,8% шукатимуть додаткові джерела інформації, 13,8% припинять дивитись інформаційні програми телеканалу, 9,2%  припинять дивитись цей телеканал взагалі, 4,9% взагалі не дивляться телебачення, 22,9% - варіант відповіді «важко сказати, не знаю».

На запитання «Як Ви вважаєте, під час політичних ток-шоу на центральних телеканалах («Свобода слова» на ІCTV, «Чорне дзеркало» на Інтері, «Право на владу» на 1+1, ШустерLіve ) підіймаються дійсно суспільно важливі проблеми чи відстоюються інтереси політиків чи олігархів?»  22,1% відповіли, що там справді порушуються суспільно важливі проблеми, 11,1% вважають, що у ток-шоу відстоюються інтереси політиків чи олігархів, 34,5% вважають, що у ток-шоу і відстоюються інтереси політиків, і водночас порушуються важливі проблеми, 21,9%  не дивляться політичні ток-шоу.

Другий блок питань мав на меті встановити, як громадяни оцінюють вплив ЗМІ на їх політичну позицію та чи потребують додаткових знань про медіавпливи.

Згідно із результатами, з твердженням, що «Медіа впливають на мою політичну позицію та соціальну поведінку» погодились  35,3% опитаних (8% відповіли, що це дуже близько до їх точки зору, 27,3% - близько до їх точки зору),  28,8% - важко сказати близько чи не близько до моєї точки зору, 15,8% - не близько до моєї точки зору, 12,6% - зовсім не близько до моєї точки зору.

Про твердження «Мені потрібні додаткові знання про медіа, щоб не піддаватися можливим впливам з боку медіа» 7.8% відповіли, що це дуже близько до їх точки зору, 26,1% - близько до їх точки зору, 27,4% - важко сказати близько чи не близько до моєї точки зору, 15,5% - не близько до моєї точки зору, 13,9% - зовсім не близько до моєї точки зору.

Третій блок питань був присвячений темі медіа і дітей та навчанню медіагратності.

На запитання «Чи вважаєте ви, що потрібно запровадити навчання з медіаграмотності?» 45% громадян відповіли, що курс має бути запроваджений у школах, 40% - вважають, що він необхідний у вишах, 27,8% відповіли, що потрібні широкі просвітницькі кампанії з медіаграмотності для дорослих, 12,1% не вважає, що потрібне навчання з медіаграмотності.

 На запитання «Чи зацікавлені Ви у додатковій інформації про те, як медіа впливають на дітей?» майже 48% відповіли ствердно, 38% - ні, 17,3% - «важко сказати».

Опитування проводилося  в рамках дослідження «Думки та погляди населення України»  з 29 січня по 19 лютого 2015 року, польовий етап тривав з 5 по 16 лютого 2016 року, опитування проводилось у 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім автономної республіки Крим. У Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною, у  Донецькій області дослідження проводилося і на територіях, що контролюються і на територіях, що не контролюються Україною. В результаті польового етапу було зібрано 2020 анкет.

Нагадаємо, що у 2015 році ГО «Телекритика» представила результати таких соціологічних досліджень:

comments powered by Disqus