Споживання ЗМІ в Україні 2016 року: популярність Facebook зростає, довіра до російських медіа знижується

Споживання ЗМІ в Україні 2016 року: популярність Facebook зростає, довіра до російських медіа знижується

10:46,
17 Вересня 2016
14452

Споживання ЗМІ в Україні 2016 року: популярність Facebook зростає, довіра до російських медіа знижується

10:46,
17 Вересня 2016
14452
Споживання ЗМІ в Україні 2016 року: популярність Facebook зростає, довіра до російських медіа знижується
Споживання ЗМІ в Україні 2016 року: популярність Facebook зростає, довіра до російських медіа знижується
Довіра до російського ТБ впала з 20% до 4% за останні два роки.

Щорічне опитування в рамках проекту USAID «У-Медіа», який виконує Інтерньюз, стосовно споживання ЗМІ показало, що дедалі більше українців прагне отримувати новини онлайн, і дедалі менше українців дізнається новини з телебачення. Довіра до українських онлайн-ЗМІ також зростає, що відповідає тенденції збільшення споживання. Опитування також засвідчило, що українці споживають російські ЗМІ набагато менше, ніж минулого року, а довіра до російських ЗМІ продовжує зменшуватися.

У цілому користування інтернетом, зокрема, сайтами новин та соціальними мережами, зростає. Близько 67% респондентів заявили, що вони використовують інтернет для отримання новин, порівняно із 64% 2015 року.

Телебачення все ще є головним джерелом новин для українців, проте зниження його популярності триває. Кількість українців, які повідомили, що дивляться новини по ТБ, скоротилася з 89% 2014-го до 81% 2015-го та 79% 2016-го. Однак телебачення залишається найпопулярнішим способом отримання інформації населення, переважно завдяки традиційній поширеності в аудиторії, старшій за 35 років. Три найулюбленіші телеканали українців – «1+1», «Інтер» та «СТБ».

Оскільки споживання новин через інтернет зростає, українці до 35 років дедалі більше отримують новини не з новинних веб-сайтів, а з агрегаторів новин, на кшталт ukr.net, і соціальних мереж, таких, як Facebook та ВКонтакте.

Відсоток респондентів, які користуються Facebook і які для отримання новин віддають перевагу Facebook поміж інших соціальних мереж, істотно зріс минулого року: з 27% до 36% (використання в цілому) та з 12% до 21% (переважний спосіб отримання новин) із 2015-го по 2016 рік.

Українці набагато менше користуються російськими ЗМІ, ніж 2014-го та 2015-го. Перегляд російських теленовин скоротився з 27% 2014-го до 6% 2016-го, водночас споживання онлайн-новин скоротилося з 21% до 11% за цей період, а газети та радіостанції залишаються непопулярними. Нині менше людей довіряє російським ЗМІ, ніж на початку конфлікту на сході України; довіра до російського ТБ впала з 20% до 4% за останні два роки, а довіра до онлайн-новин упала із 16% до 5%; довіра до радіо та газет жевріє на 2%. У різних частинах країни тенденції відрізняються. Важливо зауважити, що 2016 року довіра до російського телебачення трохи збільшилася в Харківській, Луганській та Запорізькій областях. Проте в усіх інших опитуваних регіонах довіра впала. Довіра до російських онлайн-джерел скоротилася всюди, крім Миколаївської області, де було невелике її зростання. 

Частка людей, обізнаних із поняттям «джинса»(медіаконтент, написаний або розміщений зі спеціальних мотивів і поданий як новини), збільшилася (із 49% до 55%), але водночас кількість респондентів, які відповіли, що можуть відрізняти такий вміст від реальних новин, скоротилася (з 57% до 47%). Менше як половина опитуваних вважає «джинсу» серйозною проблемою, а більшість опитуваних сказала, що може примиритися з певною кількістю прихованої реклами в ЗМІ.

Більше українців, аніж раніше, знають, хто є власниками місцевих та національних ЗМІ: кількість людей, які відповіли, що знають, хто є власниками місцевих та національних ЗМІ зросла з 5% по країні до 35% (місцеві ЗМІ) та 50% (національні). Близько 40% респондентів вважає, що прозорість структури власності ЗМІ є важливою.

Повністю дослідження – у презентації:

Російською мовою можна завантажити за посиланням.

Дослідження провела в травні – червні 2016 року компанія з ринкових досліджень InMind для проекту USAID «У-Медіа», який виконує Інтерньюз. Розмір вибірки – 4048, зокрема, не менш ніж 300 респондентів у кожній із 12 областей: Київській, Львівській, Вінницькій, Полтавській, Сумській, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Харківській. Меншу кількість респондентів з інших областей додано для створення загальнонаціональної картини. Інтерв’ю в Донецькій та Луганській областях відбувалися на підконтрольних урядові України територіях.

Порівняння результатів 2014-го, 2015-го та 2016 років обмежено 10 контрольними регіонами, у яких дослідження відбувалося в усі роки (Київська, Вінницька, Донецька (підконтрольна урядові України частина), Львівська, Миколаївська, Одеська, Закарпатська, Сумська, Харківська та Черкаська області).

Це дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу через Агенцію США з міжнародного розвитку (USAID). За результати дослідження відповідальні Internews та InMind. Результати дослідження не обов’язково відображають погляди USAID та уряду США.

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: goliath.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду