Українці не знають, хто володіє українськими телеканалами. Соцопитування

Українці не знають, хто володіє українськими телеканалами. Соцопитування

16:06,
30 Червня 2015
29607

Українці не знають, хто володіє українськими телеканалами. Соцопитування

16:06,
30 Червня 2015
29607
Українці не знають, хто володіє українськими телеканалами. Соцопитування
Українці не знають, хто володіє українськими телеканалами. Соцопитування
Більшість українців нічого не знає про те, хто володіє українськими телеканалами. Більше того, рівень інтересу до цього питання також не надто високий – тільки третині опитаних важливо мати доступ до цієї інформації. Результати соціологічного опитування, проведеного КМІС на замовлення ГО «Детектор медіа».

Київський міжнародний інститут соціології на замовлення ГО «Телекритика» провів соціологічне опитування «Ставлення населення до ЗМІ, пропаганди та медіареформ в період конфлікту». Опитування проводилося з 20 травня по 2 червня. Вибірка дослідження – повнолітнє неінституційне населення України, за винятком окупованого Криму. Території «ДНР» та «ЛНР» також охоплені опитуванням, проте через об’єктивну неможливість забезпечити випадковий відбір населених пунктів у межах цих районів інтерв’юери працювали у декількох доступних та порівняно безпечних містах. Таким чином дані з «ДНР/ЛНР» не є строго репрезентативними. Усього протягом польового етапу було опитано 2022 респонденти методом особистого інтерв’ю, без непідконтрольних територій обсяг вибірки складає 1894 респонденти. Максимальна похибка вибірки 3.45%.  

Презентація дослідження відбулася 30 червня. 

MediaSapiens публікує першу частину дослідження «Прозорість медіавласності». Найближчим часом буде опубліковано решту даних. 

Однією з важливих складових реформи медіа в Україні є забезпечення прозорості власності на засоби масової інформації. На даний момент визначити усіх справжніх власників ЗМІ буває складно навіть експертам. Але оскільки власники мають вплив на редакційну політику своїх медіа, для критичного аналізу їх змісту важливо розуміти, чиї інтереси представляє той чи інший телеканал, радіо чи друковане видання. 

Дослідження допомагає зрозуміти, наскільки українці є обізнаними щодо власності на ЗМІ та наскільки ця інформація взагалі для них важлива. Оскільки телебачення є найпопулярнішим видом ЗМІ - переважна більшість населення дивиться телевізор -  досліджувати ці питання було вирішено на прикладі кількох основних українських телеканалів.

На думку опитаних, редакційну політику українських ЗМІ визначають передусім їх власники. 45% вважають, що найбільшою мірою на ЗМІ впливає власник, 21% - що це держава, 11% - що журналісти та редактори роблять це самі. Лише 4% сказали, що редакційну політику визначає передусім суспільство. 18% не мають певної думки з цього приводу.

Лише 19% опитаних вважають, що інформація про те, хто є реальним власником телеканалу, є повністю або скоріше доступна. 51% респондентів відповіли, що ці дані є скоріше або цілком недоступні, 28% не знають, доступні вони чи ні.

Проте не для всіх важкодоступність інформації про реального власника телеканалу є проблемою. У суспільстві не склалось чіткого переконання про те, що потрібно знати, кому належить канал. 34% опитаних відповіли, що їм дуже або скоріше важливо знати реального власника телеканалів, які вони дивляться. Натомість для 40% це питання скоріше або зовсім не важливе. 25% не мають чіткої позиції з цього питання

Серед тих, кому важливо знати, хто є реальними власниками телеканалів, які вони дивляться, 64% вважають, що ця інформація є скоріше або цілком недоступною. Таким чином, приблизно дві третини зацікавлених у прозорості власності телеглядачів відчувають нестачу інформації з цього приводу.

Щоб зрозуміти, наскільки українці орієнтуються в тому, в чиїй власності знаходяться телеканали, респондентів просили відповісти, кому належить кожен канал з короткого переліку (якщо респондент дивиться його хоча б раз на тиждень). Тих з опитаних, котрі давали відповідь «приватний власник», просили уточнити його прізвище (без підказки).

Для телеканалів «1+1», «Інтеру», «Україна», «5 каналу» та ICTV від 62% до 74% респондентів (серед тих, що відповідали на запитання) правильно визначили, що ці канали знаходяться в приватних руках. Найкраще глядачі знають про те, що у приватній власності знаходиться «5 канал». Від 23% до 34% не змогли відповісти.

Думки глядачів Першого національного телеканалу розійшлись: 43%  вважають, що він державний, 19% - що має приватного власника, 37% не знають відповіді. Ще більш невизначеним для українців є приналежність «Громадського ТБ»: 35% думають, що він належить громаді, 27% - приватному власнику, а 34% не можуть відповісти. 

Найбільший відсоток тих, хто зміг назвати приватного власника - серед глядачів «5 каналу». 76% тих, хто дивиться «5 канал» хоча б раз на тиждень і знають, що він належить приватному власнику, спонтанно вказують на Петра Порошенка. 

На другому місці – телеканал «Україна». 42% назвали власником Ріната Ахметова. Слідом йде канал «1+1» з 34% згадувань Ігоря Коломойського та «Інтер» з 30% тих, хто назвав Дмитра Фірташа. Всього 16% знають, що ICTV належить Віктору Пінчуку. Майже ніхто з тих, хто вважає Перший національний та «Громадське ТБ» приватними телеканалами, не має уявлення, кому вони належать.

Ті глядачі, які вважають, що інформація про власника телеканалу є доступною, а також ті, для кого ця інформація є важливою, значно частіше ідентифікують власників телеканалів, які вони дивляться.

У цілому, знання про конкретних власників, котрі можуть чинити вплив на телевізійний контент своїх каналів, не дуже розповсюджене серед українців. Рівень інтересу до цього також не надто високий – тільки третині опитаних важливо мати доступ до цієї інформації. 

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду