ms.detector.media
MediaSapiens
Фото: pixabay.com
19.03.2016 10:30
Чи критично громадяни ставляться до медіа? Соцдослідження
Чи критично громадяни ставляться до медіа? Соцдослідження
Дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ГО «Детектор медіа» мало на меті з’ясувати, як громадяни оцінюють вплив медіа та чи вважають за необхідне навчання медіаграмотності.

Перший блок питань стосувався того, як знання про власників ЗМІ впливають чи не впливають на медіаповедінку населення.

Респондентам запропонували відповісти на запитання: «Якщо ви дізнаєтесь, що його власником є олігарх, пов'язаний із корупційною чи кримінальною діяльністю, як зміниться ваше ставлення до інформації цього телеканалу?».

25,4% відповіли, що продовжать дивитись передачі цього телеканалу, 23,8% шукатимуть додаткові джерела інформації, 13,8% припинять дивитись інформаційні програми телеканалу, 9,2%  припинять дивитись цей телеканал взагалі, 4,9% взагалі не дивляться телебачення, 22,9% - варіант відповіді «важко сказати, не знаю».

На запитання «Як Ви вважаєте, під час політичних ток-шоу на центральних телеканалах («Свобода слова» на ІCTV, «Чорне дзеркало» на Інтері, «Право на владу» на 1+1, ШустерLіve ) підіймаються дійсно суспільно важливі проблеми чи відстоюються інтереси політиків чи олігархів?»  22,1% відповіли, що там справді порушуються суспільно важливі проблеми, 11,1% вважають, що у ток-шоу відстоюються інтереси політиків чи олігархів, 34,5% вважають, що у ток-шоу і відстоюються інтереси політиків, і водночас порушуються важливі проблеми, 21,9%  не дивляться політичні ток-шоу.

Другий блок питань мав на меті встановити, як громадяни оцінюють вплив ЗМІ на їх політичну позицію та чи потребують додаткових знань про медіавпливи.

Згідно із результатами, з твердженням, що «Медіа впливають на мою політичну позицію та соціальну поведінку» погодились  35,3% опитаних (8% відповіли, що це дуже близько до їх точки зору, 27,3% - близько до їх точки зору),  28,8% - важко сказати близько чи не близько до моєї точки зору, 15,8% - не близько до моєї точки зору, 12,6% - зовсім не близько до моєї точки зору.

Про твердження «Мені потрібні додаткові знання про медіа, щоб не піддаватися можливим впливам з боку медіа» 7.8% відповіли, що це дуже близько до їх точки зору, 26,1% - близько до їх точки зору, 27,4% - важко сказати близько чи не близько до моєї точки зору, 15,5% - не близько до моєї точки зору, 13,9% - зовсім не близько до моєї точки зору.

Третій блок питань був присвячений темі медіа і дітей та навчанню медіагратності.

На запитання «Чи вважаєте ви, що потрібно запровадити навчання з медіаграмотності?» 45% громадян відповіли, що курс має бути запроваджений у школах, 40% - вважають, що він необхідний у вишах, 27,8% відповіли, що потрібні широкі просвітницькі кампанії з медіаграмотності для дорослих, 12,1% не вважає, що потрібне навчання з медіаграмотності.

 На запитання «Чи зацікавлені Ви у додатковій інформації про те, як медіа впливають на дітей?» майже 48% відповіли ствердно, 38% - ні, 17,3% - «важко сказати».

Опитування проводилося  в рамках дослідження «Думки та погляди населення України»  з 29 січня по 19 лютого 2015 року, польовий етап тривав з 5 по 16 лютого 2016 року, опитування проводилось у 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім автономної республіки Крим. У Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною, у  Донецькій області дослідження проводилося і на територіях, що контролюються і на територіях, що не контролюються Україною. В результаті польового етапу було зібрано 2020 анкет.

Нагадаємо, що у 2015 році ГО «Телекритика» представила результати таких соціологічних досліджень:

ms.detector.media