Блогер поставив під сумнів об’єктивність відповіді Telegram на звинувачення про зв’язки з Кремлем
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Блогер поставив під сумнів об’єктивність відповіді Telegram на звинувачення про зв’язки з Кремлем
Telegram відповів на статтю про ризики його зв’язків із Кремлем, опубліковану українським підприємцем, засновником компанії Petcube Ярославом Ажнюком місяць тому. Ажнюк вважає їхню відповідь і заяви неповними, якщо не маніпулятивними.
За його словами, загальний підхід Telegram полягає в тому, щоб указати на невеликі неточності в заявах, опублікованих у статті видання Wired у лютому 2023 року та в його статті від березня 2023 року, намагаючись при цьому припустити, що ці неточності роблять всю точку зору недійсною.
«Хоча вони знайшли деякі неточності, основні тези залишаються абсолютно вірними. І це включає в себе все: від професійної критики Моксі на адресу Telegram за слабку кібербезпеку, до того факту, що ВТБ організував продаж їхніх облігацій, і до простого твердження про те, що Telegram має можливість ділитися майже будь-якою конфіденційною інформацією, яку запитає уряд. Користувачі просто повинні вірити, що цього не станеться», — написав Ярослав Ажнюк.
Зокрема, він вважає непереконливою заяву адміністрації Telegram про те, що вона не має жодних зв’язків із Росією.
«Тут так багато зв’язків, що я не знаю, з чого почати. Як щодо того, що віцепрезидент Telegram Ілля Перекопський спілкувався з губернатором Вологодської області Олегом Кувшинниковим близько 2,5 років тому, у вересні 2020 року? Олег перебуває під санкціями України, США, Великобританії та Канади з 2022 року за підтримку російського кривавого та геноцидного вторгнення в Україну. А як щодо всієї російської спадщини, зв'язків, друзів, інвесторів у TON та банку ВТБ (російський державний банк, під санкціями), який організував останнє розміщення облігацій Telegram на суму 1,75 мільярда доларів?» — написав Ярослав Ажнюк.
«Пан Ажнюк помилково називає засновника Telegram Павла Дурова "російським підприємцем". Насправді Павло Дуров зазнав переслідувань у Росії для захисту прав українських користувачів на свободу слова та приватність і був змушений виїхати. Зараз Павло живе в Дубаї з подвійним громадянством Франції та Еміратів», — заявили у Telegram, і зазначили про українське коріння Павла Дурова.
Ажнюк назвав це пояснення красивою піар-історією.
«До речі, я не думаю, що Павло Дуров або будь-хто з Telegram коли-небудь засуджував російське вторгнення в Україну. Вони лише називали це "трагічним конфліктом" і говорили, що «ми всі бажаємо негайного припинення конфлікту». Це, безумовно, не українська частина Павла Дурова. Українські засновники та компанії назвали цю війну тим, чим вона є — геноцидною загарбницькою війною, і визнали, що саме фашистська російська держава її розпочала. Після вторгнення українські засновники припинили будь-який бізнес з Росією та розірвали всі можливі зв'язки», — написав він.
Твердження про те, що «у Telegram немає обладнання, співробітників або компаній у Росії», за словами Ажнюка, потребує ретельної перевірки.
Також він вказав на те, що заяви Telegram про його безпечність не підкріплені надійними доказами.
«У статті помилково зазначено, що повідомлення Telegram є "незашифрованими". Усе, що надсилається та зберігається в Telegram, зашифровано. Десятки дослідників використовували код програми з відкритим вихідним кодом і протоколи шифрування, щоб довести цільність і реалізацію цього шифрування. Усе, що зберігається на серверах Telegram, зашифровано, а ключі шифрування ніколи не зберігаються разом із даними, які вони захищають», — заявили у Telegram.
«Хоча Telegram стверджує, що має мобільні додатки з відкритим вихідним кодом, вони не згадують, що ніхто ніколи не бачив вихідного коду їхнього серверного програмного забезпечення. І це найцікавіше. Для порівняння, серверний код Signal є частково відкритим», — пояснив Ажнюк.
Твердження, що Telegram також зберігає дуже обмежені дані про користувачів або загалом їх не зберігає, на думку Ажнюка, підтвердити або спростувати могли б інженери, які працюють або працювали в Telegram.
У підсумку він закликав журналістську спільноту продовжувати перевіряти і ставити під сумнів інформацію про Telegram і його потенційні зв'язки з Кремлем, з огляду на те, що Telegram є одним з найбільш використовуваних додатків в Україні під час війни, що триває.
Нагадаємо, в середовищі експертів триває дискусія про доцільність використовувати популярні месенджери, зокрема Telegram, в умовах війни. Нещодавно керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що, на його думку, «у ФСБ, і лише у них є ключі від Telegram».
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що в Україні саме час експертно оцінити діяльність месенджера Telegram, на основі чого можна визначати потребу в його регулюванні.
Фото: Ярослав Ажнюк / Facebook