В Іракcькому Курдистані зарештували журналіста, щоб заспокоїти ісламістів
В Іракcькому Курдистані зарештували журналіста, щоб заспокоїти ісламістів
Причиною ув’язнення став передрук цим часописом Chirpa, що виходить курдською та арабською мовами, «богохульної» статті курдського автора Ґорана Халмата (Goran Halmat), який наразі проживає у вигнанні в Норвегії.
Стаття під заголовком «Я і Бог», вперше розміщена у Facebook ще в 2010 році, написана у формі розмови з Всевишнім. На думку радикальних ісламістів, матеріал є «образливим для ісламу».
За словами начальника поліції Ербіля, Хаміна Арі (Hamin Ary) затримали згідно зі статтею іракського кримінального кодексу, котра передбачає покарання за «злочини, які зачіпають релігійні почуття».
Арі перебуває у в’язниці з 7 травня, журналісту загрожує максимальний термін – 3 роки позбавлення волі. При цьому кримінальний кодекс, чинний в Іракському Курдистані, взагалі не передбачає арештів журналістів, пов’язаних з їхньою професійною діяльністю.
Крім того, було ухвалено рішення про припинення виходу часопису Chirpa на невизначений термін.
Сотні ісламістів зібралися 6 травня у мечеті Савааф у центрі Ербіля. Союз улемів та ісламістські партії, зокрема, екстремістська Jama’a Islamiya, закликали на знак протесту проти публікації статті провести 8 травня масову демонстрацію.
Однак наступного дня редактора-«богохульника» зарештували. Прем’єр-міністр Курдистану Начирван Барзані (Nechirvan Barzani) засудив передрук статті як прояв нападу на іслам – і, по суті, піддав критиці відсутність обмежень на свободу ЗМІ в Курдистані.
У відповідь Jama’a Islamiya заявила, що скасовує заплановану демонстрацію протесту.
І все ж таки наступного дня близько 2 тис. демонстрантів пройшли вулицями Ербіля, закликаючи вбити автора «богохульної» статті – Горана Халмата.
Також було вчинено спробу підпалити телестанцію Zagros TB, власником якої є Демократична партія Курдистану (ДПК) – одна з двох основних правлячих в регіоні.
Публікація в часописі Chirpa співпала з напруженістю у відносинах між ісламістськими угрупованнями та урядом Курдистану, відзначають «Репортери без кордонів» (RSF). За декілька тижнів актуалізації конфлікту ісламістські партії почали протестувати проти продажу одягу з написами арабською мовою, що «мають побічний зміст». Схоже, вони вчепилися за статтю, щоб здійснити ще одну атаку проти уряду Іракського Курдистану.