Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Сноуден анонсував прес-конференцію в «Шереметьево»
Першим про запрошення Едварда Сноудена (Edward Snowden) повідомив 12 липня Російському агентству правової і судової інформації адвокат Генрі Рєзнік. «Вчора я отримав запрошення на 16.30 в «Шереметьево». Він надіслав запрошення не лише мені, але й іншим правозахисникам», – відзначив Рєзнік. Адвокат додав, що, скоріше за все, не зможе відвідати Сноудена, оскільки на цей час у нього призначено інші важливі зустрічі.
Рєзнік не знає, в якому форматі буде проводитися захід, на який він отримав запрошення, оскільки Сноуден перебуває в транзитній зоні екропорту, і щоб потрапити туди, потрібно перетнути кордон. Адвокат не виключив, що зустріч відбудеться в форматі відеоконференції.
Про отримання запрошення від Сноудена агентству повідомив і адвокат Генріх Падва. Падва також повідомив про наявність важливих справ, через які він не зможе бути на зустрічі.
За даними РІА «Новости», в прес-службі аеропорту підтвердили, що зустріч відбудеться. «Зустріч відбудеться в 17.00, ми забезпечуємо доступ і майданчик для зустрічі», – заявили представники «Шереметьево».
Копію листа-запрошення, написаного від імені Сноудена, опублікувала на своїй сторінці у Facebook представник правозахисної організації Human Rights Watch Тетяна Локшина. У запрошенні Сноуден повідомляє, що в п’ятницю оголосить свої подальші плани. «Я запрошую Human Rights Watch та інших поважних осіб приєднатися до мене 12 липня о 17.00 в московському аеропорту «Шереметьево» для обговорення моїх подальших кроків у ситуації, в якій я опинився», – відзначається у листі.
При цьому Локшина розповіла РІА «Новости», що сумнівається у тому, що лист дійсно відправив Сноуден, однак піде на зустріч, щоб «не сформувалося враження, що Human Rights Watch абсолютно байдужа до цієї історії».
Голова московського представництва Amnesty International Сергій Нікітін повідомив, що має намір взяти участь у зустрічі зі Сноуденом. Запрошення від екс-співробітника ЦРУ отримали і представники Агентства ООН зі справ біженців у Москві, однак вони відмовилися розповісти, чи візьмуть участь у зустрічі.
Представників Кремля Сноуден на зустріч не запросив, розповів прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков. Раніше Володимир Путін відмовився видати Сноудена США. «Ассанж, як і Сноуден, вважають себе правозахисниками і заявляють, що борються за поширення інформації. Задайте собі питання: чи потрібно видавати таких людей для того, щоб їх посадили у в’язницю. В будь-якому випадку, я б хотів не працювати над подібними питаннями, тому що це все одно, що порося стригти – вереску багато, а шерсті мало», – пояснював свою позицію російський президент.
Едвард Сноуден з 23 червня перебуває у транзитній зоні аеропорту «Шереметьево», до якого він прибув з Гонконгу. Влада США анулювала його американський паспорт, а також пред’явила інформатору звинувачення у розголошенні секретної інформації після того, як він розповів журналістам про програму стеження за інтернет-користувачами PRISM. Екс-співробітник ЦРУ звернувся з проханням про політичний притулок до урядів мінімум 21 країни, більшість з яких відповіли йому відмовою. Надати політпритулок інформатору погодилася Венесуела, однак чи буде він летіти до цієї країни, і якщо так, то яким чином це буде реалізовано – враховуючи той факт, що у Сноудена відсутні діючі проїзні документи, поки що не зрозуміло. Після пропозиції надання притулку одна з венесуельських міністрів Марія Іріс Варела (Maria Iris Varela) закликала громадян своєї країни відмовитися від використання Facebook, щоб «мимоволі не стати інформаторами ЦРУ».
З опису системи PRISM, інформацію про яку надав Сноуден, випливає, що вона отримує доступ до даних користувачів впливових американських компаній Microsoft, Yahoo!, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube i Apple, писала газета The Washington Post. Директор національної розвідки США Джеймс Клеппер (James Clapper) заявляв, що американські спецслужби збирають через інтернет-компанії інформацію про користувачів, котрі не є громадянами США і мешкають за межами Сполучених Штатів. Це, за словами Клеппера, дозволяли американські закони.
Пояснити принцип відстеження дій інтернет-користувачів від США вимагала, зокрема, комісар Євросоюзу з питань юстиції Вівіан Редінг (Viviane Reding) на зустрічі міністрів ЄС-США в середині червня. Президент Франції Франсуа Олланд (François Hollande) вимагав від США «невідкладно припинити» відстежувати дії європейських громадян. Після скандалу навколо PRISM статистику отриманих від американських спецслужб запитів розкрили Facebook і Microsoft, згодом це зробили представники Apple. Компанії підкреслювали, що не надавали спецслужбам необмежений доступ до даних своїх користувачів, про систему PRISM дізналися зі ЗМІ, а відповіді надавалися на пов’язані із кримінальними і адміністративними порушеннями, а також питаннями національної безпеки запити.