Заслужений луганський пропагандист «русского міра». Хто такий Леонард Свідовськов
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Заслужений луганський пропагандист «русского міра». Хто такий Леонард Свідовськов
Росія у своїй гібридній агресії проти України робить ставку на людей, які заради кар’єри готові стати колаборантами. Одним із таких людей є Леонард Свідовськов, який до цього понад 20 років працював у телевізійній сфері Луганської області.
Леонард Свідовськов народився та виріс у Луганську. У матеріалі пропагандистського місцевого ресурсу «ЛуганськІнформЦентр» у 2019 році він розповів, що до розвалу СРСР навчався на історичному факультеті Ворошиловградського (тодішня назва Луганська) державного педагогічного інституту, а у 1991 році вступив до аспірантури за спеціальністю «естетика». Свідовськов хотів стати спортсменом, грав у футбол, але не зміг стати професійним гравцем.
Свідовськов прийшов працювати на Луганське обласне телебачення у 1991 році, де майже 10 років був співробітником інформаційної служби. У 1990-х роках він почав робити авторські телевізійні проєкти. Пізніше очолював Асоціацію спортивних журналістів Олімпійського комітету. Тривалий час Свідовськов співпрацював з «Артекфільмом». У 2010 році Свідовськов став депутатом Луганської обласної ради від Партії регіонів.
На початку грудня 2013 року, коли вже розпочався Євромайдан, під час виступу тодішнього керівника Луганської облдержадміністрації Володимира Пристюка в ефірі телеканалу «ЛОТ» на екрані з’явився наступний титр — «увага: дезінформація». За інформацією сайту міста Луганська 0642, автором титру був головний редактор редакції громадсько-політичних програм ЛОТу Леонард Свідовськов. Ідея маніпуляції полягала в тому, щоб назвати дезінформацією те, що говорили протестувальники на Майдані, але вийшло навпаки.
Навесні 2014 року Свідовськов був серед тих медійників, які підтримали російську окупацію, та почав відкрито працювати на Москву. Як тодішній депутат Луганської обласної ради, він проголосував за постанову №23/1 від 2 березня 2014 року «Об обращении депутатов Луганского областного совета», згідно з якою «облрада вирішила вважати нелегітимними центральні органи виконавчої влади, сформовані Верховною Радою України з порушенням законності, та вимагати від Верховної Ради України відновити законність».
Разом з іншими колаборантами, такими як директор Луганської державної обласної телерадіокомпанії України Родіон Мірошник, Леонард Свідовськов сприяв окупації російськими військами частини Луганської області та початку війни Росії проти України. До речі, обидва отримали свого часу звання «Заслужений журналіст України» — Мірошник у 2008-му, а Свідовськов у 2010 році, — які донині мають, попри десять років війни.
За інформацією Інституту масової інформації, під час захоплення росіянами та колаборантами Луганської обласної телерадіокомпанії 29 квітня 2014 року, Свідовськов був на переговорах як представник медіа.
У 2014 році пропагандист почав працювати на телеканалі «Новоросія», а в грудні 2014 року отримав посаду головного художнього керівника Державної телерадіокомпанії окупованої росіянами частини Луганської області («Луганськ-24»). Цей пропагандистський ресурс, за інформацією Інституту масової інформації, було створено на базі захопленої росіянами техніки ЛОТу та приватного телеканалу ІРТА.
Після 2014 року Свідовськов долучився до підготовки пропагандистів у окупованій росіянами частині Луганської області. Його запрошували виступати перед студентами Луганського державного педагогічного університету, де є кафедра журналістики та видавничої справи. 7 листопада 2024 року в університеті відбулася Всеросійська конференція «Інформаційні процеси російського медіапростору в контексті цивілізаційного протистояння з Заходом», де Свідовськов був серед запрошених спікерів.
За інформацією з бази даних «Миротворець», у 2018 році Леонард Свідовськов очолив колаборантський «Луганський республіканський союз журналістів». Після анексії Луганської області відбулася реорганізація, коли він став почесним головою вже регіонального відділення союзу журналістів Росії в окупованій частині Луганської області.
Пропагандист, який зараз є головним художнім керівником каналу «Луганськ-24», цитує у своїй програмі «Параллели с Леонардом Свидовсковым» російських письменників, зокрема Михайла Булгакова, шукаючи аналогії «поведінки нинішньої української держави» з подіями початку XX століття та постулюючи думку, що «всі нібито винні Україні та українцям».
Свідовськов також веде на каналі авторську програму «Історичні паралелі», де розповідає про «штучну державність» України, «одвічну дружбу» росіян і сербів та як «англо-саксонський світ» нібито керує Україною. Свідовськов створив документальні фільми та сюжети про постатей минулого Луганщини під назвою «Достояние Республики».
Ютуб-канал Леонарда Свідовськова було створено навесні 2022 року, зараз він має лише 220 підписників. Там викладено його авторські програми та інтерв’ю з окупантами.
Наприкінці червня 2022 року Свідовськов підписав угоду про співпрацю в інформаційній сфері Луганського республіканського союзу журналістів із Ростовським обласним відділенням Союзу журналістів Росії. З ростовського боку підписантом був генеральний директор каналу «Дон-24» Анатолій Максак.
Російська пропаганда використовує фільми Леонарда Свідовськова, щоб обґрунтувати нібито історичну приналежність території Луганщини й Донеччини до Росії. Згадують про Слов’яносербію — адміністративно-територіальне утворення Російської імперії з сербами-переселенцями на південь від Сіверського Донця та на схід від Бахмута в середині XVIII ст.
Для легітимації тези про дружбу сербів і росіян Леонард Свідовськов використовував сербську письменницю та журналістку Біляну Живкович, яка нелегально відвідувала окупований Луганськ після 2014 року. Живкович є головою Товариства православних жінок Сербії під егідою Росії. Сербський актор Гойко Мітич, який був популярним у пізньорадянські часи (грав переважно індіанців у пригодницьких фільмах, зараз йому 84 роки й він живе, що прикметно, у Берліні. — "ДМ"), після 2014 року теж нелегально був Луганську (а також Донецьку й Севастополі) та коментував для «фільмів» Свідовськова зв’язки між Сербією та Росією.
Леонард Свідовськов працює з молоддю, поширюючи серед неї наративи російської пропаганди. У серпні 2024 року він відвідав міжнародний дитячий табір Артек в окупованому Криму, щоб показати відпочивальникам свої «документальні фільми». Причому це зроблено було для медіазагону Артеку. Це ще один доказ того, що Росія здійснює ідеологічну індоктринацію з дитинства, формуючи потрібний Кремлю світогляд.
Головний художній керівник Державної телерадіокомпанії, почесний голова Союзу журналістів окупованої росіянами частини Луганської області Леонард Свідовськов став у жовтні 2024 року співголовою Ради журналістів та медіаекспертів Росії.
А Служба безпеки України за всі його досягнення ще 30 червня 2022 року повідомила про підозру Свідовськову за ч.6 ст.111-1 Кримінального кодексу України. Це «здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, чи збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, активній участі в таких заходах».
Луганська обласна прокуратура у вересні 2024 року оголосила про зміну підозри Свідовськову, а також направила повістку про виклик підозрюваного на допит. У жовтні 2024 року управління СБУ в Сіверськодонецьку передало його справу до суду.
Фото: «Газета Республика»