Росія просуває пропаганду в соцмережах за допомогою своїх посольств
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Росія просуває пропаганду в соцмережах за допомогою своїх посольств
Згідно зі звітом дослідницької групи Advance Democracy, Росія знайшла лазівки і обходить заборони, продовжуючи просувати свої пропагандистські наративи, зокрема демонізацію українців як «нацистів». Про це повідомляє The Washington Post.
Facebook, YouTube і TikTok заборонили російські державні медіа на території ЄС невдовзі після початку повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну. Глобальні платформи ухвалили таке рішення під тиском європейських регуляторів. Однак більшість обмежень не поширювалися на акаунти посольств Росії в європейських країнах. Є вагомі причини для того, щоб технічні платформи не вдавалися до тотальної заборони облікових записів посольств РФ. Росіяни живуть по всьому світу і мають право на листування зі своїми посольствами, і навпаки. Однак російська пропаганда швидко почала використовувати Facebook, YouTube і TikTok для пропаганди війни проти України.
Наприклад, у квітні 2022-го у фейсбук-дописі, який набрав понад 700 лайків, посольство Росії в Індонезії оприлюднило хронологію подій, яка нібито доводила, що РФ не несе відповідальності за вбивства мирних мешканців Бучі, де після відходу російської армії було знайдено 458 тіл.
В іншому фейсбук-дописі у квітні посольство Росії в Австралії опублікувало відео, в якому стверджувалося, що біля Маріуполя «немає ознак масових поховань». Але супутникові зображення, які надала компанія Maxar Technologies, показали велику кількість могил у передмісті.
Також акаунти російських посольств у Facebook знайшли спосіб публікувати пропаганду з облікових записів державних ЗМІ, які перебувають під санкціями. Для цього на акаунтах дипломатичних представництв РФ виставляють, наприклад, скопійовані відео державної Russia Today, але не посилаються на першоджерело. З 2020 року Meta, материнська компанія Facebook, Instagram і WhatsApp, додає мітки до ЗМІ, які перебувають під редакційним контролем уряду. Але коли посольство Росії публікує в своїх дописах безпосередньо вбудовані відео, Meta не застосовує попереджень.
В інших випадках облікові записи посольства РФ закликали користувачів стежити за ними в соціальних мережах із менш суворими правилами модерації контенту. У березневій публікації фейсбук-сторінка російського посольства на Мальті оголосила про відкриття каналу в Telegram. Подібний пост пізніше того ж місяця з'явився й на фейсбук-сторінці посольства Росії в Індонезії.
Дослідники з Advance Democracy у своєму звіті повідомляють, що виявили щонайменше 26 Telegram-каналів, пов’язаних з російськими посольствами. Понад 80% цих каналів були створені після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Загалом вони мають понад 50 000 підписників.
Не оминає ця проблема й Twitter. Широко відомим став інцидент, коли посольство Росії у Великобританії закликало в Twitter повісити полонених бійців полку «Азов». У твіті були посилання на відео з YouTube-каналу посольства РФ в Лондоні та хештег #StopNaziUkraine.
У відповідь на обурення користувачів Twitter сховав твіт за попереджувальним ярликом і заблокував його поширення, але дозволив і твіту, й обліковому запису російського посольства у Великобританії залишитися на платформі, обґрунтовуючи своє рішення суспільним інтересом. Пізніше YouTube, що належить Google, видалив відео, на яке у твіті було посилання, спираючись на правило, що забороняє повторне завантаження контенту із заблокованих російських державних медіаканалів. Однак YouTube-канал посольства Росії в Лондоні залишається доступним для користувачів.
Згідно з результатами нового дослідження Advanced Democracy, облікові записи російських посольств у країнах по всьому світу отримали більше залучення у Facebook і Twitter з початку повномасштабної війни, ніж до вторгнення Росії 24 лютого.
Так, твіти облікових записів російського посольства в середньому лайкають або ретвітять близько 279 разів, що на 240% більше, ніж до початку російського вторгнення. Дослідники виявили подібний стрибок у Facebook, де середня кількість реакцій, коментарів або поширень допису в обліковому записі посольства РФ зросла на 108% після 24 лютого.
«Еволюція методів російської пропаганди в інтернеті була неминучою, і не можна очікувати, що глобальні технологічні компанії ідеально модеруватимуть кожен небажаний обліковий запис або допис у всьому світі. Але це не означає, що вони не можуть зробити краще», — сказала Кеті Харбат, генеральна директорка консалтингової фірми Anchor Change, яка раніше була директоркою з громадської політики Facebook.
Щоб протистояти новим методам російської пропаганди, українці закликають країни Заходу об’єднатися проти дезінформації.
«У кінетичній війні вони дотримуються принаймні деяких правил війни. У медіасфері нічого не заборонено. Нам потрібно об’єднатися, принаймні із західними урядами й компаніями та медіасферою, та розробити чіткі правила», — запропонував Георгій Дубінський, заступник міністра цифрової трансформації України.
Нагадаємо, що TikTok потай також просуває російський контент.
Фото: Алесь Усцінаў/ Рexels