Кінець епохи «ВКонтакте» в Україні? Огляд подій у світі нових медіа за 11-31 травня

Кінець епохи «ВКонтакте» в Україні? Огляд подій у світі нових медіа за 11-31 травня

11:00,
5 Червня 2017
6373

Кінець епохи «ВКонтакте» в Україні? Огляд подій у світі нових медіа за 11-31 травня

11:00,
5 Червня 2017
6373
Кінець епохи «ВКонтакте» в Україні? Огляд подій у світі нових медіа за 11-31 травня
Кінець епохи «ВКонтакте» в Україні? Огляд подій у світі нових медіа за 11-31 травня
Марк Цукерберг нарешті закінчив Гарвард. The Guardian опублікувала інструкції, якими керуються модератори Facebook. В Україні заблокували доступ до «Вконтакте» та «Одноклассников». Instagram взяла ще більше від Snapchat.

15 травня Президент України Петро Порошенко своїм указом увів у дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», які передбачають блокування Mail.ru, «Яндекса», соцмереж «ВКонтакте» та «Однокласники». 17 травня після офіційної публікації указ набув чинності.

На новину про санкції щодо низки російських компаній українці відреагували дуже емоційно. «"Маразм", "ЖирЖирЖир", "Ідіотізм", “Нарешті»,  — десь так відображує спектр реакцій користувачів соцмереж BBC. Доречним блокування російських соцмереж вважає The Wall Street Journal, в експертній публікації якого пояснюється, як Москва може використовувати «ВКонтакте» та «Одноклассники» в кібервійні. Річ у тім, що соціальні мережі дозволяють хакерам збирати особисті дані про людей, яких збираються атакувати, а також як платформу для розміщення шкідливих програм. У газеті зазначається: після того, як на Донбасі почалася війна, американська компанія з кібербезпеки CrowdStrike виявила, що російські хакери, пов'язані з групою APT 28, поширили через «ВКонтакте» вірус проти програми для Android. Шкідлива програма проникла у програмне забезпечення для українських артилеристів, яке розробив Ярослав Шерстюк. Програма дозволяла розрахувати дані для наведення українських гаубиць. Однак російський вірус дозволив зламати програму й визначати місце розташування української артилерії, щоби потім російські сили могли завдати удару по них. Видання пише, що минулого року російські хакери також намагалися вивести з ладу електропідстанцію в Києві. Інша кібершпигунська група з Росії Sandworm влаштувала атаку на електромережу в Західній Україні.

Очевидно, молодь тепер кочує у Facebook, українська аудиторія якого зросла на 1,5 млн за останні два тижні. Тимчасом як відвідуваність «ВКонтакте» за п'ять днів санкцій впала на 3 млн.

Увечері 16 травня служба підтримки «Вконтакте» направила українським користувачам соцмережі інструкцію з обходу блокування сайту. Адміністрація сайту порекомендувала скористатися низкою шляхів, серед яких розширення для браузерів, що перенаправляють трафік через інші сервери, сервіси VPN і мережа Tor. За добу в мережі стало відомо про збої завантаження популярного додатку в Google Play та App Store — Opera VPN. У службі підтримки віповіли: «Через несподівано великий приплив нових користувачів вчора через блокування соціальних мереж в Україні у нас виникли проблеми з підключенням користувачів. Відтоді проблема була вирішена». 

До речі, 30 травня у ЗМІ з’явилася інформація про ймовірне закриття офісу «Вконтакте» в Києві, проте офіційно її так і не підтвердили. Водночас про закриття офісів в Україні повідомив «Яндекс», зазначивши, що співробітникам запропонують роботу в інших країнах, а також Mail.Ru.

Як працюватиме чергова зміна алгоритму Facebook

10 травня Facebook оголосила про чергові нові зміни в алгоритмі формування стрічки новин. Відповідно до них, сиcтема «знижуватиме» дописи з посиланнями на сайти «низької якості». Під таке визначення потраплять сайти з малим обсягом контенту, дратівливим контентом, а також шкідливою чи шокуючою рекламою. Зокрема, йдеться про pop-up, рекламу для дорослих, рекламу товарів для боротьби з надлишковою вагою тощо. При цьому сайти з якісним контентом можуть отримати невеликий приріст реферального трафіку.

Перш ніж запровадити ці зміни, Facebook провела опитування серед користувачів. Воно виявило, що багатьом з них не подобається наявність у стрічці посилань, які ведуть на матеріали, «що вводять в оману, мають сенсаційний характер, містять спам, включаючи публікації "для дорослих", шокуючий контент».

Щоби втілити нові зміни в своєму алгоритмі, Facebook проаналізувала сотні тисяч веб-сторінок, визначаючи ті з них, які містять низькоякісний контент. Згодом вона використала отримані дані для навчання системи штучного інтелекту. Ця система скануватиме нові посилання, якими люди діляться в стрічці, та «занижуватиме» сайти-порушники. Крім того, вони не зможуть купувати рекламу в Facebook.

Попереднє оновлення алгоритму Facebook мало на меті піднімати вище у стрічці новин релевантний та автентичний контент. У рамках цього оновлення соцмережа також анонсувала категоризацію сторінок із фейковими новинами чи повідомленнями з клікбейт-заголовками та приховування їх зі стрічки користувачів.

Про заклики до вбивств та погане поводження з тваринами

The Guardian заявила, що ознайомилася з понад сотнею інструкцій, у яких пояснюється, які теми обмежені до публікацій на сторінках користувачів у соцмережі, й оприлюднила правила модерації контенту в Facebook. Серед них розпалювання ненависті, тероризм, порнографія, расизм, а також канібалізм та інформація про договірні матчі у спортивних змаганнях. Джерело газети в компанії повідомило, що на прийняття рішень модераторам часто дається близько 10 секунд: «Facebook просто не може контролювати весь контент. Його занадто багато, і з'являється він швидко».

При цьому інструкції найчастіше виходять дуже заплутаними.

  • Так, модератор може залишити розміщені на сторінках відеоролики з поганим ставленням до тварин, однак повинен видалити їх, якщо вони є «обурливими».
  • Заклик до вбивства президента США повинен бути видалений, оскільки він є особою захищеною. Однак невизначені погрози вбивством видаляти не обов'язково, оскільки вони не вважаються такими, що заслуговують довіри. Якщо при написанні загрози автор вказує конкретний час і дату, то модератор повинен це повідомлення видалити.
  • Публікація творів мистецтва з оголеними фігурами і сексуальними діями заборонена в разі, якщо ці роботи були створені «цифровим» шляхом.
  • Від модераторів не вимагають видаляти відеозаписи насильства над дітьми, якщо воно мало несексуальний характер і не містило «садистських аспектів».
  • Також, згідно з правилами Facebook, можна поширювати фотографії поганого поводження з тваринами, і лише найжорстокіші з них необхідно позначити особливим знаком.
  • При цьому користувач, у якого понад 100 тисяч фоловерів, автоматично стає «публічною персоною» і втрачає право на заходи захисту, призначені для звичайних користувачів.

 

Цукерберг: «Мета – це те, що створює справжнє щастя»

Щоправда, далеко не ці новини в контексті Facebook по-справжньому сколихнули інфопростір у травні. Відтоді як стало відомо, що Марк Цукерберг повернувся до Гарварду й отримав диплом почесного доктора університету, користувачі соцмереж та ЗМІ ще кілька днів поширювали його надзвичайно потужну та мотивуючу промову, виголошену на церемонії вручення дипломів. У ній він зосередився на тому, що всі ми, громадяни цього світу, маємо трансформувати його в такий, де в кожного буде відчуття мети. «Одна з моїх улюблених історій – про Джона Кеннеді, який приїхав із візитом у космічний центр NASA, побачив прибиральника з мітлою в руках і запитав його, що він робить. І прибиральник відповів: «Пане президенте, я допомагаю в запуску людини на Місяць». Мета – це відчуття, що ви частина чогось більшого, ніж ви самі, чогось, у чому ви самі потребуєте і що зможете зробити трохи краще. Мета – це те, що створює справжнє щастя», — піднесено виголосив Марк Цукерберг.

Він також зазначив, що найкращий спогад із Гарварду в нього пов'язаний із дружиною — Прісциллою, яку він у нім зустрів. «Я тоді запустив цей хуліганський сайт Facemash, і адміністративна рада захотіла мене, так би мовити, "побачити". Всі вважали, що мене виженуть. Батьки приїхали, щоб допомогти мені зібрати речі. Мої друзі запропонували мені влаштувати прощальну вечірку. І, на щастя, на ній була Прісцилла та її друзі», — сказав Марк. Відтоді вони почали зустрічатися, й нині Прісцилла — «найважливіша людина в його житті».

Повний переклад промови українською запропонувала Platforma. А MediaSapiens додає відео, де її можна почути в оригіналі.

Як Instagram впливає на психіку молоді

Щодо Instagram, яка 16 травня представила опцію додавання «масок» за аналогією зі Snapchat (котрий запропонував її ще чотири роки тому), цікаві два дослідження. Перше з них, проведене компанією HopperHQ, виявило цікаві тенденції у використанні додатку. Зокрема, дослідники з’ясували, що публікації жінок в Instagram збирають майже в п'ять разів більше лайків, ніж дописи чоловіків. Так, фотографія, викладена жінкою, в середньому збирає 578 лайків, а чоловіком — близько 117 лайків. Також вони дійшли висновку, що зображення, оброблені за допомогою фільтру Gingham, отримують більше вподобань, аніж фото, оброблені за допомогою інших фільтрів. У підсумку HopperHQ презентувала звіт про фільтри, хештеги та оптимальний час для публікацій. Найбільш вдалим часом для публікації в будні дослідники вважають період 18:00—19:30. На вихідних оптимальний час для постів — 11-та ранку.

Інше дослідження, результати якого були опубліковані 19 травня, стосується впливу соцмереж, а зокрема й Instagram, на психіку молоді. Так, фахівці Королівського товариства громадського здоров'я попросили 1479 людей віком від 14 до 24 років оцінити, які з п'яти найпопулярніших онлайн-платформ мали на них найбільш негативний вплив. Кожну з платформ потрібно було оцінити за такими параметрами, як тривожність, депресія, самотність, цькування та образ тіла. Snapchat та Instagram отримали найнижчі бали. На верхівці рейтингу як найбільш сприятливий ресурс опинився YouTube. За ним розташувалися Twitter та Facebook. Королівське товариство громадського здоров'я застерегло, що соцмережі можуть посилювати психологічну кризу в молоді. Утім, їх можна використовувати і на благо, тому фахівці закликають компанії докласти зусиль, щоби зробити онлайн безпечним місцем.

Та водночас нагадуємо, що за результатами дослідження медіаплатформи Bloglovin, мережа обміну фотографіями Instagram є найефективнішим майданчиком для залучення і взаємодії з аудиторією. Компанія провела опитування серед 2,5 тис. блогерів. 60% респондентів назвали Instagram найефективнішою мережею для охоплення нової аудиторії та взаємодії із нею. Соцмережу Facebook (якій, власне, належить Instagram. — Ред.) схвально оцінили лише 18%. Месенджер Snapchat вважають ефективним лише 1% опитаних блогерів.

 

 

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: tsn.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду