Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 13—15 травня — резюме

Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 13—15 травня — резюме

14:30,
22 Травня 2025
884

Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 13—15 травня — резюме

14:30,
22 Травня 2025
884
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 13—15 травня — резюме
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 13—15 травня — резюме
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А короткий огляд звітних днів читайте тут.

Вступ

13—15 травня найвищою інтенсивність боїв була на Покровському напрямку, активними були також Новопавлівський і Лиманський. Телемарафон приділяв основну увагу Покровському, Новопавлівському і Харківському напрямкам, відчутно менше уваги було приділено Лиманському. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Торецькому і Лиманському, мало уваги було приділено Новопавлівському.

В зовнішньополітичній тематиці в ці дні домінувала тема підготовки до імовірних переговорів Зеленського з Путіним у Туреччині та зрив цих переговорів. У телемарафоні пов’язані з цим заяви та події якісно висвітлювали канали «Ми — Україна» й «Інтер». Інші канали робили це побіжно. Перший канал Суспільного був і цього разу більш ґрунтовним за марафон як у репортажному висвітленні, так і в експертних обговореннях.

У звітні дні була одна ворожа атака зі значними наслідками — ракетний удар по підприємству в Сумах 14 травня. Телемарафон не робив репортажів з місця і майже не обговорював подію в студії. Перший канал Суспільного висвітлював подію і репортажно, і в обговореннях з гостями.

У звітні дні в телемарафоні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні грубих порушень було менше, найбільше ж порушували стандарт достовірності.

Протягом тижня 12—18 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту було збалансованим.

13—15 травня в телемарафоні проявів політичного піару було небагато, лише в ефірах каналів «Рада» й «Ми — Україна». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв продовжувала залишатися високою (від 163 до 168 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 54 до 75 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько або і більш ніж третина від усіх боєзіткнень на фронті). Високою продовжувала залишатися інтенсивність боїв на Новопавлівському (від 23 до 30 боєзіткнень на добу) і Лиманському (від 16 до 29) напрямках. Трохи знизилася інтенсивність боїв на Торецькому напрямку (лише у середу було 19 боєзіткнень, в інші дні — менш як десять) і на Курському (від 9 до 14). На всіх інших напрямках добова кількість боєзіткнень не перевищувала десяти.

У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Новопавлівському напрямку (був репортаж і 8 обговорень у студії), наступними за увагою були Покровський і Харківський (про обидва напрямки робили по репортажу і по 7 обговорень у студії). Приділили увагу Торецькому напрямку (репортаж і 6 обговорень). З найбільш активних керунків фронту відчутно менше уваги було приділено Лиманському (репортаж і 2 обговорення) і Курському (одне обговорення) напрямкам. Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали «1+1» і «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (15 разів) і речників різних підрозділів Сил оборони (14 разів). З експертами говорили 6 разів. У звітні дні в телемарафоні було доволі багато фронтових репортажів: по два сюжети було на каналах «1+1», «Інтер» і «Ми — Україна», об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні пряме ввімкнення і репортажний сюжет, канал «Рада» — репортажний сюжет.

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському (5 обговорень у студії) і Торецькому (репортаж і 4 обговорення) напрямкам. Наступними за увагою редакції були Лиманський (4 обговорення) і Харківський (репортаж і 3 обговорення) напрямки. З найбільш активних напрямків менше уваги приділили Новопавлівському і Курському. Говорити про фронт у гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (10 разів), військових-фронтовиків запрошували 5 разів, експертів 4 рази. З фронту в ці дні зробили два репортажних сюжети. Загалом у звітні дні редакція приділила фронту менше уваги, ніж зазвичай (натомість значно більше ефірного часу було приділено зовнішньополітичній тематиці).

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні у зовнішньополітичній тематиці домінувала тема мирних переговорів між Україною і Росією. 13—14 травня основними її аспектами були різні заяви різних сторін щодо змісту таких переговорів, а головне — часом суперечлива інформація про склад переговорників. Щодо останнього — була чітко декларованою позиція України, президент Зеленський заявляв про свою готовність до прямих переговорів із диктатором Путіним, для чого мав відвідати 15 травня Туреччину і зустрітися з президентом Ердоганом. Натомість був непевним можливий склад американських переговорників (від Віткоффа і Келлога, потім Рубіо й аж до можливої участі Трампа, «якщо буде Путін»), не кажучи вже про те, хто представлятиме на таких переговорах країну-агресорку. Власне сам факт участі/неучасті Путіна і був єдино важливим моментом, який і мав би продемонструвати Трампу справжні наміри російського диктатора. Паралельно американський президент Трамп у ці ж дні здійснював свій перший великий закордонний вояж по країнах Близького Сходу. Самого ж 15 травня головною подією стала відсутність події, себто відсутність Путіна на переговорах. І суперечливі реакції Трампа. Паралельною лінією була історія з новими санкціями Європи проти Росії, які були відкладені через очікувані переговори.

Усій цій «багатовекторній», утім єдиній тематиці з усіх учасників телемарафону найбільш ґрунтовно приділили увагу редакції каналів «Ми — Україна» й «Інтер», як репортажно (відправивши до Анкари власних кореспонденток, які й висвітлювали перебіг подій у Туреччині прямими ввімкненнями), так складом і якістю експертів у гостьових студіях. Інші канали працювали по цій тематиці як зазвичай, поточно. Перший канал Суспільного також мав дуже якісну репортажну складову, на мій погляд, власна кореспондентка каналу відпрацювала з Анкари навіть краще за колежанок з марафону. Сумарно ж Суспільний мовник переважав телемарафон і за якістю зібраних у гостьових студіях експертних оцінках. Крім того, на відміну від телемарафону, Перший канал Суспільного активно залучав до обговорення цих подій і заяв політиків із різних таборів, у марафоні ж у кращому разі запрошували нардепів від владної фракції.

Ще однією важливою (хоч, звісно й значно меншою мірою, ніж переговори) темою цих днів було чергове блокування польськими перевізниками перетину кордону з Україною, яке зрештою було припинене. Телемарафон висвітлював цю подію дуже слабко: репортажів із кордону не робили, майже не обговорювали з гостями, деякі учасники марафону цю подію взагалі «не помітили». Перший канал Суспільного робив прямі ввімкнення з обох боків кордону, обговорював тему з ньюзмейкерами й експертами.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найбільш масштабною за наслідками у ці дні була ворожа ракетна атака по промисловому об’єкту в Сумах 14 травня (3 загиблих і 9 поранених). У телемарафоні репортажів з місця події не було, обмежувалися короткими повідомленнями. Обговорювали наслідки атаки в розмовній студії каналів ICTV та СТБ, на «Раді» події приділили мінімум уваги. Перший канал Суспільного робив пряме ввімкнення з місця події та обговорював її наслідки в гостьовій студії.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА ТА ВНУТРІШНІ ПОДІЇ:

У телемарафоні цим подіям у звітні дні різні учасники приділяли різну увагу. Про подію, яка зачіпає інтереси надзвичайно великої кількості українців — старт Національного мультипредметного тесту — з усіх учасників марафону увагу приділив лише канал «1+1», канали ICTV з СТБ і «Рада» у своїх блоках того дня подію проігнорували.

Ще одній події з уже довготривалої історії — звільнення керівника Молодого театру, якого звинувачують у сексуальних домаганнях – частина каналів приділила мінімум уваги, а інші — не згадали взагалі. Перший канал Суспільного обом подіям приділив більше уваги, ніж телемарафон.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Неоднозначні заяви кандидатів щодо України на останніх перед президентськими виборами у Польщі дебатах (13 травня).
  • Верховний Суд розглядає оскарження указу президента щодо санкцій проти Порошенка (13 травня).
  • Акція родичів військовополонених, які перебувають у в’язницях у Чечні (13 травня).
  • Україна та США підписали дві додаткових угоди до рамкової угоди про надра (14 травня).
  • Соцдослідження КМІС: Понад 70% українців довіряють президента Зеленському, стільки ж — проти виборів під час можливого перемир’я (14 травня).
  • Акція родичів військовополонених у Києві (14 травня).
  • У Вінниці відбувся автопробіг на підтримку полонених і безвісти зниклих українців (14 травня).
  • Washington Post: Зеленський був готовий відмовитися від переговорів у Стамбулі, але США і Європа переконали його (15 травня).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Російські окупанти незаконно позбавили волі 13 працівників ЗАЕС (13 травня).
  • ЄБРР погіршив прогноз зростання економіки України на 2025 рік (13 травня).
  • Нідерландська телерадіокомпанія NOS: США не хочуть бачити Зеленського на саміті НАТО (14 травня).
  • Запаси газу в українських сховищах впали до найнижчого рівня за 11 років (14 травня).
  • Bloomberg: США запропонували відновити роботу Ради Росія — НАТО (15 травня).
  • Рубіо спростував чутки, що США проти запрошення Зеленського на саміт НАТО (15 травня).
  • «Дзеркало тижня»: «Слуги народу» ініціювали два законопроєкти, які знищують дисциплінарну відповідальність для суддів (15 травня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 13—15 травня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

У ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найбільше порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Більшість грубих порушень стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ і сюжетах. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Чимало було й неавторизованих міркувань ведучих гостьових студій. Найбільше порушень стандарту повноти були неповними представленнями експертів.

В ефірах каналів ICTV та СТБ з порушень стандарту достовірності більше було абстрактних псевдопосилань і узагальнених розмитих псевдо на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували невідповідностями картинки й тексту за кадром. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок було емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт доступності порушували демонстрацією скриншотів із текстами, які не читаються з екрана телевізора.

В ефірах каналу «Інтер» найбільше грубих порушень стандарту достовірності було узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Більшістю порушень стандарту точності були невідповідності картинки й тексту. Були й суто фактичні помилки. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше грубо порушували, вживаючи  суто емоційні оцінки у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Крім того, було дуже багато різноманітних суб’єктивних міркувань журналістів. Чимало було і зайвих у новинах маркерів авторизації.

В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найбільше грубо порушували  узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були неавторизованими, як це належить, судженнями ведучих гостьових студій. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації було повною відсутністю інтершуму на відео в БЗ. Було багато грубих порушень стандарту доступності подачі інформації — використання слів (переважно сленгових англіцизмів), які не розуміє значна частина аудиторії.

В ефірах каналу «Ми — Україна» у звітні дні було надзвичайно багато грубих порушень стандарту достовірності. Найбільше ж було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактів. Стандарт точності порушували невідповідністю між картинкою і текстом. Дуже багато було порушень стандарту відокремлення фактів від думок, найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Чимало було й різних суб’єктивних міркувань журналістів у новинах. Багато було і зайвих у новинах маркерів авторизації й посилення уваги. Чимало було неавторизованих міркувань ведучих гостьової студії. Дуже багато було грубих порушень стандарту повноти інформації, пов’язаних з недостатнім представленням експертів. Найбільше грубих порушень стандарту точності були сленговими англіцизмами, яких значна частина аудиторії не розуміє.

Перший канал Суспільного

В ефірах каналу у звітні дні було найбільше абстрактних псевдопосилань як порушень стандарту достовірності. Стандарт відокремлення фактів від думок багато порушували, вживаючи зайві маркери авторизації та посилення уваги в новинах. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації були недостатнім представленням експертів.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 12—18 травня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували набагато менше, ніж зазвичай — лише 13 разів (попереднього тижня було 21 запрошення). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 9 запрошень, а це понад 69% від усіх «депутатських» студій тижня. Крім «слуг» в телемарафоні тричі гостювали представники «Батьківщини». Крім представників реальних парламентських політсил, в ефірі побувала позафракційна депутатка (Оксана Савчук і, звісно ж, на каналі «Рада»). Депутатів від «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. По два рази в ефірі побували лише «слуги»: Євгенія Кравчук (на «Інтері» й на «Раді») й Олексій Леонов (на «Раді» та звісно ж на «Ми — Україні»). Усі інші нардепи були гостями телемарафону по одному разу.

Офіс президента на звітному тижні в телемарафоні по чотири рази представляли радник керівника ОП Сергій Лещенко й уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк, тричі — інший радник Єрмака Михайло Подоляк, ще одного разу в ефірі  побувала заступниця Єрмака Олена Ковальська. Сумарно Офіс президента у гостьових студіях телемарафону протягом тижня мав 2 години 27 хвилин ефіру.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 18 народних депутатів (попереднього тижня було 25). Цього разу найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» й опозиційної фракції «Європейської солідарності» (ті й ті по 6 разів), 16 травня до розмови з Южаніною з «ЄС» і Кучеренком із «Батьківщини» ведучі «також запрошували представників “Слуга народу”, на жаль, вони не приєдналися до нашої розмови» (це щоб поговорити про підсумки переговорів у Стамбулі). Три рази в ефірі каналу побували представники «Батьківщини», двічі — представники фракції «Голосу». Ще одного разу в ефір запросили депутатку з маргінальної групи «За майбутнє» Ірину Констанкевич, але як заступницю голови делегації в ПАРЄ (говорили про створення трибуналу для Путіна). По два рази в ефірі каналу гостювали Олексій Гончаренко з «ЄС» і Олексій Кучеренко з «Батьківщини». Всі інші депутати побували в ефірі каналу по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 13—15 травня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні було 9 проявів політичного піару. 6 із них були на каналі «Рада», ще 3 — на каналі «Ми — Україна». На інших каналах проявів політичного піару в ці дні не було. Найбільшими бенефіціарами позитивного політичного піару в ці дні були заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук (4 позитивні згадки на каналі «Рада») і сам керівник ОП Андрій Єрмак (3 позитивні згадки на каналах «Рада» й «Ми — Україна»). Проявів негативного політичного піару у звітні дні в телемарафоні не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару у звітні дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 13—15 травня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня не було. Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі каналу.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду