«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 18 травня

«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 18 травня

09:20,
19 Травня 2022
1338

«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 18 травня

09:20,
19 Травня 2022
1338
«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 18 травня
«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 18 травня
До Росії «хочуть втекти» три мільйони українців, на Україну чекає криза і голод взимку 2022–2023 років, Україна «легалізувала пограбування» прихильників Росії, США нібито залучають найманців терористичного угруповання ІДІЛ до війни в Україні.

Незалежно від того, чи тримаємо ми зброю в руках для захисту нашої батьківщини — усі ми є на інформаційному фронті, і тут розгортаються не меш важливі епізоди протистоянь. Своєю інформаційною зброєю Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити у власних силах.

Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Ми в «Детекторі медіа» від початку повномасштабного вторгнення фіксуємо та спростовуємо російську брехню, а тепер ще й розповідаємо про головні фейки слухачам «Українського радіо», яке веде головний радійний інформаційний марафон під час воєнного стану. Ефірні випуски — щодня о 07:50 та 19:50, а увечері вони з’являються на основних подкастингових платформах.

Ми не лише готуємо підбірки готових спростувань, а й розповідаємо про те, як навчитися розрізняти маніпулювання, шахрайство, дезінформацію — самостійно. Запрошуємо слухачів та читачів розбиратися де брехня, а де правда, вчитися розрізняти методи роботи пропагандистів, і нести ці знання далі — тобто, зупиняти поширення кремлівських вигадок і чуток там, де ви їх бачите й чуєте. Ви можете підписатись на подкаст «Русскій фейк, іді на***!» у Apple PodcastsGoogle PodcastsMEGOGO Аудіо, НВ Подкасти, SoundCloud, Anchor.fmRadioPublic, Castbox, Amazon Music та Spotify.

Фейк. До Росії «хочуть втекти» три мільйони українців. Російські медіа продовжують просувати прокремлівський наратив про «миролюбність» Росії, а також про бажання українців «втекти в Росію від свавілля» України. Саме так російські ЗМІ подали «новину» про те, що «майже три мільйони українців бажають виїхати в Росію», але «київська влада продовжує блокувати “евакуацію”» українських громадян до цієї країни. Про такі публікації пропагандистів повідомляє StopFake.

Переважна більшість українців не мріє про горезвісне «визволення» України Росією і вважає Росію агресором. Більше того, після російських неприцільних бомбардувань мирних міст, руйнування цивільної інфраструктури та масового вбивства цивільного населення рівень самоідентифікації українців досяг безпрецедентного значення за всі 30 років з часу відновлення незалежності країни. За даними соціологічного опитування, проведеного групою «Рейтинг», дев’ять із десяти українців вірять в перемогу України у війні з Росією – такої думки дотримуються 93% громадян України. Крім того, згідно зі свіжими соцопитуваннями, абсолютна більшість українців – 89% – підтримує визнання дій російських військ в Україні «геноцидом українського народу». Саме тому наратив Кремля про «українців, які мріють втекти від свавілля в Росію», ґрунтується на домислах, а не фактах.

За даними Організації Об’єднаних Націй, станом на 15 травня через широкомасштабне вторгнення Росії Україну покинуло близько 6,2 мільйона людей. Із них 3,35 мільйона українців вирушили до Польщі, 919,5 тисяч – до Румунії. Понад 838 тисяч українців перебувають в Росії. Однак ці дані не відображають реальної картини, адже ООН фіксує лише першу країну прибуття, не відстежуючи подальший шлях біженця.

StopFake наголошує, що величезна частина українців, зафіксованих у Росії, – це ті люди, яких окупанти незаконно депортували на територію країни. Кремль, просуваючи наратив про «миролюбність росіян» щодо  України, навмисно підмінює поняття про «добровільних біженців» та «примусову депортацію». Незаконне вивезення українських громадян із захоплених територій – це не «евакуація біженців», а насильницьке переселення громадян України у Росію.

Уповноважена Верховної Рада з прав людини Людмила Денисова 9 травня навела дані, що перевищують статистику ООН. За інформацією Денисової, Росія незаконно депортувала з української території та пропустила через фільтраційні табори близько 1,2 мільйона людей, з яких 200 тисяч – це діти. 

Низка міжнародних організацій підтверджує факти насильницького переселення українців на російську територію. Незалежні ЗМІ проводять власні розслідування, в яких заявляють, що влада Росії змушує українців, котрі добровільно або примусово прибули на територію Росії, проходити через обшуки, допити і перебувати у спеціальних таборах. 

Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) 13 квітня надала докладний звіт про злочини Росії на території України. У документі зібрано докази воєнних злочинів, які вчиняє російська армія на території України – зокрема й факти насильницької депортації українських громадян до Росії. 28 квітня глава місії США при ОБСЄ Майкл Карпентер також заявив про примусову депортацію українців із тимчасово окупованих територій України в Росію.

Маніпуляція. На Україну «чекає криза і голод» взимку 2022 – 2023 років. Російські медіа поглиблюють уже відомий пропагандистський меседж — пишуть про масований вивіз продуктів харчування з України й іронізують щодо зростання цін на пальне, що, на їхню думку, неминуче призведе до подорожчання та нестачі харчів.

Центр протидії дезінформації проаналізував обсяги вироблення та споживання агрокультур в Україні та зробив висновок: країні не загрожує голод, проте очікується дефіцит овочів, зростання цін, а також можливі складнощі під час збору врожаю в липні та серпні (через блокування портів ймовірна проблема зберігання зібраного зерна). 

Минулого року в Україні був рекордний врожай, що сьогодні зберігається на елеваторах. У 2021 році зібрано 85,7 мільйонів тонн зернових і зернобобових культур, що на 32% перевищило показники 2020 року. Тут варто зауважити, що щорічно Україна споживає до 8 мільйонів тонн пшениці та до 7 мільйонів тонн кукурудзи. Що стосується соняшникової олії, то країна володіє її запасами, яких вистачить на 5 років, а цукру – на півтора роки. А влітку буде врожай озимих.

У 2022 році аграрії очікують врожай на рівні 65% торішнього, оскільки посівна ярових культур почалася у квітні в усіх областях, крім Луганської. На Заході України збільшили посівні площі під овочі «борщового набору». Сьогодні різними сільгоспкультурами вже засіяно 8,6 мільйонів гектарів, що лише на 24% менше від минулорічних показників.

Центру протидії дезінформації підкреслює, що завдяки тому, що в нашій країні вирощується достатньо зернових та овочів, голод Україні не загрожує. Але все ж війна Росії проти України, паливна криза та відсутність валютної виручки від експорту зернових, а також зумовлені цими факторами світові економічні процеси призведуть до загального зростання цін на продовольство та певного його дефіциту.

Маніпуляція: Україна «легалізувала пограбування» прихильників Росії. Російський агітпроп по-своєму інтерпретував один із нових законів, який незабаром підпише президент Володимир Зеленський. Йдеться про документ, що має підвищити ефективність санкцій, пов’язаних із активами окремих людей. В інтерпретації російського агітпропу це перетворилося на «легалізацію пограбування прихильників Росії». 

Агітпроп обіцяє, що конфісковувати майно будуть у всіх, хто виступає «за Росію». Мовляв, цей Закон «офіційно легалізував те, чим тероборона та нацбати займалися від початку російської спецоперації в Україні», — робить висновок пропагандистський ресурс «Царьград».  Про такі публікації пропагандистів повідомляє StopFake.

Закон, який ще має підписати український Президент, вносить зміни до деяких законів щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних із активами окремих людей.

Закон застосовуватиметься як до людей, так і до компаній і організацій, які своїми діями створили загрозу національній безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України, і діятиме лише під час воєнного стану в країні.

У документі перераховуються підстави для застосування санкцій: завдання істотної шкоди національній безпеці, суверенітету або територіальній цілісності України, сприяння збройній агресії проти України, окупації, анексії територій, зокрема й фінансування, матеріально-технічне забезпечення держави-агресора, пов’язаної зі збройною агресією проти України, інформаційного сприяння шляхом спонукання до збройної агресії, геноциду, виправдання дій, які згідно з міжнародним законодавством мають ознаки воєнних злочинів, геноциду, розпалювання ненависті до українського народу тощо.

«Серйозність, масштабність, гострота та катастрофічні тенденції розвитку безпеки і гуманітарної ситуації в Україні та світі у зв’язку зі збройною агресією Росії виправдовують запропоновані заходи», — зазначають у пояснювальній записці до законопроєкту. 

Тетяна Хутор з Інституту законодавчих ідей пояснює у статті для «Економічної правди», що на українців механізм конфіскації не поширюватиметься, за винятком тих випадків, коли громадяни України займатимуться тероризмом, або якщо українські компанії володіють підсанкційними суб’єктами – навіть частково. 

Фейк. США «залучають найманців» терористичного угруповання ІДІЛ до війни в Україні.
Цей фейк поширили російські ЗМІ та телеграм-канали з посиланням на Службу зовнішньої розвідки Росії. Це не перший випадок, коли Росія заявляє, що воює в Україні проти третіх сторін. Раніше, наприклад, російська пропаганда переконувала, що воює в Україні з НАТО. Також кремлівські ЗМІ вже поширювали фейк, що США відправлять в Україну колишніх військових Афганської національної армії. Зокрема, таким чином Росія намагається виправдати свої поразки в Україні, мовляв найманці мають кращу підготовку, тому боротися з ними складніше, або ж навпаки, щоб звітувати про «знищення групи», якої насправді не існує. Насправді США взагалі не збирається відправляти американські війська в Україну, про це неодноразово наголошував президент Джо Байден. Протягом усієї війни Росії проти України США надають Україні різного роду військову та медичну допомогу. Водночас саме Росія копією методи та тактики ІДІЛ щодо введення війни.

Меседж. Справжня мета допомоги невеликих країн у відбудові України — «хайп», доступ до ресурсів і схеми для заробітку. В анонімних телеграм-каналах знецінюють можливість невеликих країн допомагати у відбудові України. На прикладі заяви міністерки закордонних справ Естонії про обговорення допомоги Житомирщині, пропагандисти іронізують про площу країни відносно області й описують схеми з переділу коштів задля створення фондів і незначних досягнень, які не відчує пересічний українець. Йдеться також про «схему», за якою взамін на допомогу у відбудові естонські компанії отримають доступ до ресурсів і найприбутковіших економічних кейсів області. Звертаємо увагу, меседж не ґрунтується на жодному факті, містить посилання на анонімне джерело та ймовірно має мету знецінити партнерство з європейськими країнами в очах українців і представників місцевої влади.

Викриття. У мережах телеграм-каналів на Рівненщині поширюють фейкові «розіграші» біткойнів і повідомлення про начебто «нарахування грошової допомоги» українцям від різних країн. У такий спосіб намагаються збільшити аудиторію телеграм-каналів, користуючись нинішньою вразливістю українців у питанні фінансів, пише проєкт «Брехунець». Зокрема, в «оголошеннях» про виплату грошей прикріплюють посилання, за якими треба переходити, щоб отримати кошти — в одному варіанті це вік людини, в другому — банк. Після переходу за лінком про жодні гроші не йдеться. У випадку з «криптою» анонімні організатори без згадки про початок і кінець розіграшу пропонують виконати прості умови: підписатися на канал і поставити «+» у коментарях. Натомість на каналі, на який пропонують підписатися, про грошові еквіваленти вже не йдеться, вказана дата кінця розіграшу (не близька) і весь контент російською мовою.

Це були головні фейки на сьогодні. Нагадуємо, що не потрібно довіряти чуткам і пліткам. Особливо, якщо це якась напівсекретна тривожна інформація, яку переказав знайомим знайомих хтось з адміністрації, або ви прочитали її у невідомої вам особисто людини в мережі. Як правило за такими неконкретними «джерелами» та емоційним, панічним викладом ховаються спеціально вигадані ворогом плітки, які мають нас деморалізувати. Це може бути частиною ворожих інформаційно-психологічних операцій.

Отримали тривожну новину від знайомих, чи у вайбер-чаті або телеграм-каналі, чи хтось у повідомленні вам надіслав — панікувати не потрібно, і переповідати одразу всім навколо не потрібно. Спершу варто перевірити, чи це написало про це Суспільне, чи були відповідні повідомлення від Офісу президента, Міноборони, військової адміністрації чи вашої місцевої ради. Якщо такого у офіційних джерелах немає —  то інформація, швидше за все, не варта вашої довіри. Пам’ятайте, що плітки це потужний інструмент ворожої пропаганди, а наше завдання — не залишити пліткам шансу на виживання.

Бажаємо всім моральної витримки, і нагадуємо, що всі ми тепер боремося на інформаційному фронті, і від наших дій залежить успіх всієї країни в інформаційній війні.

Фейки для цього матеріалу у режимі реального часу збирає команда «Детектора медіа». Щоденно ми ведемо #DisinfoChronicle. Кремлівська дезінформація щодо військового наступу на Україну. Над хронікою працюють Ольга Беца-Білоусенко, Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Анна Єгорова, Ольга Жук та Олександр Крумін. Координаторка — Ксенія Ілюк.

Читайте також
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду