Youtube використовують для неофіційної реклами міні-сигар [відео]

Американська дослідниця Аманда Річардсон (Amanda Richardson) проаналізувала 196 відеороликів, що входять до топ-20 результатів пошуку Youtube за запитами «сигарели» (міні-сигари) та назвами ключових їх виробників.  Виявилося, що лише у 2% з них йшлося про шкідливість сигарел, тональність 11% роликів були нейтральною,  решта – носили пропагандистський характер. Значна частина з них містили відверту рекламу – адреси інтернет-магазинів, де можна придбати сигарели або й навіть отримати безкоштовно, аби спробувати. Наприклад, один з роликів називається «Де купити сигарети, якщо тобі немає 18» – він триває всього 15 секунд і показує лиш лінк на інтернет-магазин, в якому тютюнові вироби продають навіть підліткам.

Більшість відео було відзнято аматорами. Проте, на думку Аманди Річардсон, саме у такий спосіб виробники і дистриб’ютори тютюнових виробів можуть маскувати свою рекламу і навіть вести багатовекторні партизанські рекламні кампанії, основна мета яких – залучення до куріння молоді, які і є основною аудиторією Youtube. Саме тому героями відео стають переважно молоді люди, а сигарети рекламуються як товар, який є дешевшим за звичайні сигарети і має приємніший смак та запах – вишневий, шоколадний, карамельний тощо.

Приміром, існує Youtube-канал 18-річної Даяни Лоубс (Deanna Lobes), яка регулярно викладає відео, де показано як вона дегустує сигарети та сигарели, які раніше ніколи не пробувала – дівчина палить у кадрі і ділиться своїми враженнями. В одному з роликів Даяна розповідає про себе (під час розповіді вона та її подруга, що сидить поряд, постійно курять) – вона жила у неблагополучній сім’ї, у 13 років пішла з дому, почала вживати важкі наркотики. Від них страшенно схудла, виглядала як стара жінка, мала серйозні проблеми зі здоров’ям і через це хотіла покінчити життя самогубством. Проте, згодом зустріла людей, які допомогли позбавитися залежності і почати нове життя. Тому Даяна постійно наголошує, що наркотики – це страшна річ і радить своїм одноліткам ніколи в житті їх не пробувати. Завершує ж історію словами про те, що сигарети – це не наркотик і, мовляв,  кому як не їй про це знати. Вона давно палить і на її здоров’ї і самопочутті це нібито не позначається. За словами дівчини, сигарети допомагають їй розслабитися і приносять справжнє задоволення, тому вона палить, буде палити і радить робити це іншим.  

Нагадаємо, що у січні 2011 Youtube, а також пошукові системи Google, Yahoo!, Bing та інтернет-аукціон eBay заборонили рекламу тютюнових виробів на своїх ресурсах. Так, в рекламних оголошеннях на Youtube не дозволено рекламувати навіть трубки для куріння і папір для сигарет (але ця заборона, як бачимо, не стосується безпосередньо відеоконтенту), натомість  Google та Yahoo! все ж дозволяють рекламу аксесуарів для куріння – запальничок, портсигарів, попільничок. У березні 2011 від реклами сигарет і алкоголю відмовилася також російська соціальна мережа Vkontakte.

Джерело: Tobacco control

comments powered by Disqus