Самі в інтернеті. Чи реально захистити дитину від онлайн-загроз?

Самі в інтернеті. Чи реально захистити дитину від онлайн-загроз?

09:08,
10 Червня 2016
9217

Самі в інтернеті. Чи реально захистити дитину від онлайн-загроз?

09:08,
10 Червня 2016
9217
Самі в інтернеті. Чи реально захистити дитину від онлайн-загроз?
Самі в інтернеті. Чи реально захистити дитину від онлайн-загроз?
Ми запитали в психолога, як встановити ефективні сімейні правила користування інтернетом.

Що поганого може трапитися

«Google знає все!» — можна почути частенько. І ця пошукова система справді дозволяє знайти максимум інформації. Але не завжди корисної та безпечної.

Порнографія, інструкції з виготовлення вибухівки чи придбання наркотиків, контакти й форуми по-екстремістськи налаштованих молодіжних течій та багато іншого… Все це теж видає пошук — зокрема й на запит дітей.

Соцмережа «ВКонтакте» — потік інформації, який далеко не завжди якісно фільтрується модераторами. Тут є піратські відео та аудіо, жорстокі сцени на кшталт відрізання голови заручнику в Чечні крупним планом, детальні інструкції щодо того, як зварити наркотик із маку і як його колоти, з яких безпечних ліків можна отримати наркоту і сто способів покінчити життя самогубством у молодому віці.

А ще: навіть цілком невинний візит на сайт із рефератами вразить яскравими порнобанерами.

А спілкування на спеціалізованих форумах цілком може стати способом вербування дитини в секту чи сумнівну субкультуру з депресивним поглядом на життя.

В соцмережах і в чатах дитина може почати спілкуватись зі збоченцями, екстремістами чи іншими неадекватами. А ще вона може начебто спілкуватися з однокласниками й знайомими, а потім виявиться, що над з неї сміються і знущаються в мережі — так званий кібербулінг.

Ведення блогу чи онлайн-щоденника може оприлюднити подробиці про вашу родину й дитину, які можуть або загрожувати репутації чи стосункам зі знайомими, або ж стати корисною інформацією для злодіїв та шахраїв.

Заборонити варто довіряти

Здається, що вберегти дитину від усіх цих загроз можна, лише відрізавши доступ до інтернету взагалі. Та й більшість батьків переконана, що сучасні діти орієнтуються в технологіях краще, ніж вони, і обійдуть будь-які технологічні заборони.

«Батьки завжди мають пам’ятати, що будь-яка заборона без пояснень є для дитини закликом до дії, — переконана шкільна психологиня ТЗОШ № 11 м. Тернополя Мар’яна Крет. — Це стосується всього: алкоголю, цигарок, інтернету. Інтернет тепер став частиною життя кожної людини, починаючи з дитячого віку. Ставити заборони чи ні —  кожен у своїй сім’ї має вирішувати індивідуально. Все залежить від ступеня довіри до дитини. Для початку батькам слід спостерігати, на які сайти заходить дитина. Це обов’язково. Постійно. Завжди. І навіть якщо ваш синочок (донька) користується інтернетом тільки з розвивальною метою — повірте, цікавості дитини немає меж, тому контролюйте дітей систематично. І задля їхньої безпеки, і задля заспокоєння власних нервів».

Особливу увагу психологиня радить звернути на користування дітей соцмережами. Причому її позиція досить радикальна та однозначна: «Ідеальний варіант, коли ви маєте пароль до сторінки в соцмережах своєї дитини. І ніякі “дитина має право на власну частину свого життя” вас не мають стримувати. Тому що це дитина, а отже вона не здатна ще повноцінно і свідомо контролювати своє життя. Тим більше зараз набирає обертів кібербулінг (цькування дітей їхніми однолітками в соцмережах). Це може створити серйозні порушення в психіці дитини. Слідкуйте, з яким настроєм дитина відходить від комп’ютера: якщо вона пригнічена чи схвильована, обов’язково ненав’язливо розпитайте, в чому справа. Якщо відповідь “усе нормально” не підкріплена таким же зовнішнім виглядом — наполягайте на своєму: розпитуйте, даючи запитання різного характеру (щоб “розговорити” дитину)».

Мар’яна Крет переконана, що замість забороняти користуватись інтернетом слід навчити дітей правильно використовувати його ресурси для розвитку.

Проблема №2: «живемо» в інтернеті

Мати семирічного Дениса Іванна Лазар-Виноградова каже, що поки що проблема контролю над змістом для них неактуальна. Однак актуальна проблема контролю над часом. Денис Виноградов із чотирьох років опанував смартфон та планшет і зараз дуже багато свого часу проводить, граючи в різні ігри та переглядаючи ролики на Ютубі. Аналогічна проблема й у Людмили Лукіян — мами п'ятирічної Віти.

Це ще одна сторона використання дітьми інтернету. Дуже зручно зайняти час дитини, давши їй телефон з іграми чи ввімкнувши відео на Ютубі. Однак це призводить до трьох проблем:

 • дитина починає потребувати грошей для ігор — платні додатки, апгрейди героїв ігор, проходження рівнів тощо. Якщо не обмежити доступу до кредитної картки, яка часто підв’язана на смартфонах до додатків, або не обмежити взагалі функції використання платних послуг, може постраждати гаманець батьків;
 • дитина проводить шалену кількість часу в гаджетах, псує собі поставу, зір, ігнорує фізичну активність, стає віртуально залежною, фізично слабкою, хворобливою;
 • дитина звикає до віртуального життя. Їй легше писати й жити в онлайні, аніж спілкуватися наживо, ходити в походи, гуляти. Батькам іноді це зручно, бо це дешевше й менш клопітно, але загрожує формуванням не готової до реального життя, несоціалізованої дитини.

Психологи радять вирішувати цю проблему без шантажу, скандалів і технічних обмежень, кажучи, що довіра та порозуміння — головне в родині. І якщо пояснити, чому не варто заходити на такі сайти і сидіти в мережі шість годин поспіль — ефект буде кращим, аніж примусово вимикати комп’ютер чи щоразу сваритися з цього приводу.

Що робити?

Мар’яна Крет радить встановити так звані внутрішньосімейні правила користування інтернетом, які мають включати:

 • домовленість щодо точної кількості часу, проведеного в інтернеті;
 • заборона користуванням мережею до виконання домашнього завдання чи певних обов’язків;
 • домовленість про те, що дитина не буде користуватися гаджетом під час їжі, або перед сном;
 • заборона на відвідини «дорослих сайтів» чи матеріалів подібного характеру і т. д. Цей аспект потребує від батьків надзвичайної толерантності й дипломатії, адже пояснити дитині, що порно, наркотики та жорстокість — це погано, і при тому не спровокувати сплеску цікавості до «забороненого плоду» дуже важко. Тож тут універсального рецепту немає — кожен із батьків має шукати свій індивідуальний варіант, як подати це дитині;
 • щоб будь-яке правило діяло ефективно, потрібно, по-перше, аби людина сама брала участь у його розробці, по-друге, щоб були від початку зафіксовані «санкції» за порушення цих правил — цей механізм повинен працювати й у випадку інтернет-безпеки. Ці «заборони-правила» не тільки допоможуть захистити дитину від шкідливого контенту, а й привчать до елементарної відповідальності. Деякі фахівці радять робити подібні правила загальними для використання. Наприклад, щоб дитина мала право зробити зауваження батькові, якщо він за обідом переглядає свій фейсбук зі смартфона;
 • навчіть дитину критично осмислювати отриману інформацію. Обговоріть разом різні сайти: хто володіє цим сайтом, навіщо сайт існує (може, хоче нам щось продати чи змусити у щось повірити?), на які джерела він посилається, хто є автором матеріалу? З дітьми старшого віку можна обговорювати наповнення сайтів більш детально;
 • поговоріть і про те, хто зможе прочитати сторінку в соцмережах чи блог вашої дитини. Зазвичай такі розмови ведуть до більш вдумливого викладення інформації про себе і свою родину в мережу;
 • щоб дитина вас чула — маєте розмовляти однією мовою. Якщо ви не в курсі сучасних технологій та молодіжних трендів — можете не бути авторитетом в очах дитини. Тож є два варіанти — або самі «технологізуйтесь», або просіть дитину про допомогу. Якщо вона допоможе розібратися, зареєструватися в соцмережі — це створить атмосферу довіри та взаєморозуміння, і потім буде легше спілкуватися про небезпеки та загрози інтернет-існування;
 • правила можуть змінюватися залежно від віку та досягнень дитини. Наприклад, першокласнику не більше півгодини на день у мережі та години у вихідні, п’ятикласнику ж є сенс дозволити провести принаймні вдвічі більше часу в інтернеті.
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: express.co.uk
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
ShaunJoigo
22:19 / 10.11.2021
Нужны смелые и ответственные парни для серьезного заработка. Работа не лишена риска, но доход очень высокий. Если интересно, пишите в телеграм @JackHerrer7 ...
rainy_unuck
09:04 / 30.10.2021
horliralga, Мужчины Ауу caeed59 ))) Очень хочу мужика, средних лет. Я Р˜Р»СЋС€Р° Мне 14 лет! Общение, вирт по скайпу. Жду лапочки ^_^ Я секси horliralga, Какой сейчас РіРѕРґ?
MerlesBit
03:29 / 27.10.2021
trowenob, Очень хочу мужыка 814598e :) Безумно хочу мужика, желательно женатого. Я РЎС‚РµРїР°С€Р° Мне 14 лет! Общение, вирт по скайпу. Жду лапочки ) Я красивая? trowenob, Весьма ценный ответ
rainy_unuck
18:01 / 26.10.2021
Изабелла, Мужчины вы где 8ecaeed ^_^ Дико хочу мужика, средних лет. Я Р“СЂР°РЅСЏ Мне 17 лет! Общение, вирт по скайпу. Жду лапочки ;) Скажите что я красивая Изабелла, Умные вещи, РіРѕРІРѕСЂРёС‚)
rainy_unuck
20:24 / 23.10.2021
Аполлон, Хочу мужчину... dbfc995 :) Безумно хочу парня, средних лет. Я Р’Р°Р»РµСЂСЊСЏРЅРєР° Мне 15 лет! Общение, вирт по скайпу. Жду котятки ))) Я супер секси Аполлон, Вместо критики пишите СЃРІРѕРё варианты.
NadiaMuh
02:37 / 23.10.2021
Споты и их место в интерьере Производители, которые специализируются на осветительных приборах, предоставляют широчайший ассортимент товаров. Подобрать осветительные приборы можно на ваше усмотрение. Многие из них исполняют декоративную функцию, придавая интерьеру изюминку. У большинства осветительных элементов имеются практическая функция. Они украсят комнату и придадут ей особый вид. спот светильники сегодня очень популярны. С их помощью можно придать интерьеру неповторимый стиль, кроме того, можно инсталлировать дополнительную качественную систему освещения. Такое освещение используются везде: -на кухне; -в гостиной и спальне; -в ванной комнате; -в магазинах и на производстве. Споты различаются по конструкции, материалам и характеристикам. Споты в интерьере от сайта svetlike.ru Диодные споты в интерьере универсальная подсветка, при помощи которой можно создать акцент на необходимых вещах и внести в дизайн изюминку. Эти самые лампы, увеличившие свою функциональность и эффективность, сокроют недостатки и укажут достоинства любого помещения. Споты потолочные имеют возможность самостоятельно регулировать направление светового потока. Некоторые споты могут внешне выглядеть как привычные осветительные приборы в виде люстр и настенных бра, но конструктивно отличаются от них. Споты купить можно в интернет магазине по выгодной стоимости. Сегодня наиболее востребованными считаются встраиваемые споты, они оригинальны и довольно практичны. А спот поворотный вовсе создаст индивидуальное освещение помещения. Для помещений, где планируются банкеты, лучше приобрести поворотные споты на потолок. Тогда появляется возможность провести праздники со светомузыкой.
rainy_unuck
20:50 / 21.10.2021
stealwadsfo, Мужчины Ауу a50_f9f :) Безумно желаю парня, взрослого и опытного. Я Р›РёРЅСЏ Мне 17 лет! Общение, вирт по скайпу. Жду лапочки )) Скажите что я красивая stealwadsfo, Браво, блестящая идея
MerlesBit
01:51 / 20.10.2021
Прасковья, 8ecaeed ;) Безумно желаю парня, без комплексов. Я Егорка Мне 15 лет! Общение, вирт по скайпу. Жду котятки )) Скажите что я красивая Прасковья, Рђ РґСЂСѓРіРѕР№ вариант есть?
rainy_unuck
01:24 / 15.10.2021
Марфа, Хочу опытного мужыка, мне 14 лет. Мои фотки Я супер секси Ипатий, Рђ разве это верно ? РњРЅРµ кажется что тут очень как-то РЅРµ так.
Олексій
14:17 / 16.05.2020
Поможіть. Руки опустились жити взагалі . Я молодий, появилась сім я.Моїх батьків нема давно. У нас з жінкою двійня.В кредитах сидим. Нікому помогти.Дуже прошу хто скільки зможе. Буду дуже при дуже вдячний! 4149439041036793 Знаю, що всі пролистають але надіюсь сильно що диво станеться.
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду