Як навчити дітей онлайн-безпеки: дев'ять інтерактивних ресурсів

Як навчити дітей онлайн-безпеки: дев'ять інтерактивних ресурсів

11:30,
9 Лютого 2016
40107

Як навчити дітей онлайн-безпеки: дев'ять інтерактивних ресурсів

11:30,
9 Лютого 2016
40107
Як навчити дітей онлайн-безпеки: дев'ять інтерактивних ресурсів
Як навчити дітей онлайн-безпеки: дев'ять інтерактивних ресурсів
Ігри, комікси, відео та анімація, які пояснюють дітям основи інтернет-грамотності

Сьогодні, 9 лютого, у світі відзначають День безпечнішого інтернету (Safer Internet day) —  його організовано мережами Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії. Головна мета — просувати ідеї відповідального використання онлайн-технологій та мобільних пристроїв, особливо дітьми та молоддю.

З 2004 року День безпечнішого інтернету відзначається другого дня (у вівторок) другого тижня другого місяця (лютого).

Нагадаємо, що з 2009 лютого в Україні діє «гаряча лінія» Skarga, де можна залишити скаргу щодо порушень в інтернеті.

Як розповісти дітям різного віку, починаючи з наймолодшого, що таке інтернет, які можливості й ризики він несе? Очевидно, що це спільне завдання — і для батьків, і для школи. В іноземному інтернет-просторі існує багато ресурсів, які в ігрових формах навчають дітей онлайн-безпеки. В Україні таких ресурсів значно менше. MediaSapiens зібрав найцікавіші з них — як україномовні, так і англомовні. Майже всі вони потребують участі дорослого — батьків чи педагогів, які б допомагали дітям, особливо найменшим.

Проект «Про інтернет» — підвищення цифрової грамотності дітей

«Про інтернет» — це найповніший та найбільш якісний навчальний проект на цю тему в україномовному сегменті. Його розробники — Google спільно з ІнАУ. На сайті є чотири тематичні модулі: технічна безпека та базова технічна грамотність; створення, пошук, відбір, критична оцінка контенту; сфера комунікації (створення, розвиток, підтримка взаємин, самопрезентація, ідентичність, репутація), галузь споживання (замовлення, послуги, покупки онлайн). На сайті також є інтерактивна гра «Подорож на Астерікс». По завершенню навчання учням пропонують пройти онлайн-тест для перевірки знань.

Комікси про інформаційну безпеку від «Онляндії»

Історії-комікси розраховані на дві вікові групи — 7–10 років та 11–14 років. Наприклад, гра «Нові друзі Ганнусі» навчає правил спілкування в інтернеті, потім пропонується серія запитань:

Окремі розділи ігор присвячено авторським правам в інтернеті, а також розповідають про відповідальність, пов'язану з публікацією фотографій і текстів.

Інфографіка про безпеку в інтернеті

На ресурсі, розробленому компанією «Київстар», містяться статті та інфографіка про різні аспекти інтернет-безпеки: кібербулінг, мобільне шахрайство, інтернет-залежність тощо.

На сайті також є сім відеороликів серії «Розкажіть дітям про безпеку в інтернеті» й pdf-посібник для батьків «Діти в інтернеті: як навчити безпеки у віртуальному світі».

Анімовані ролики

Ресурс Onguardonline.gov — американський федеральний сайт про онлайн-безпеку, що містить окремий розділ про безпеку дітей та анімовані відеоролики на цю тему. Вони присвячені різним питанням: що робити, якщо зламали пошту, як користуватися безпечними мережами Wi-Fi, як протистояти кібербулінгу, як ділитися контентом у мережі.

Онлайн-посібник про браузери

«20 цікавих фактів про браузери й інтернет» — інтерактивна книжка, розроблена Google (доступна російською). Дає уявлення про основи користування браузерами, HTML, Javascript, розширення браузерів, Cookie тощо; пояснює, як захиститися від вірусів та фішингу.

Гра від Disney про інтернет-безпеку

The Surf Swell Island — гра, в основі якої відповіді на питання вікторин. Навчальний матеріал про інтернет-безпеку подано в серії з трьох ігор — героями кожної з них є персонажі диснеївських мультфільмів. Основні три теми: приватність, віруси й етикет спілкування в мережі.

Наприклад, дітям пропонують відповісти на такі запитання: «Чи варто говорити номер своєї школи онлайн-другу?», «Чи можна говорити про своїх улюблених диснеївських героїв в онлайні?», «Чи можна давати домашню адресу своїм онлайн-друзям?» або пограти у гру True / False із твердженнями на кшталт «Якщо в онлайні хтось каже щось, що лякає тебе чи засмучує, ти маєш вийти [з чату] та розповісти про це мамі чи татові».

Розробники вказують, що найкраще гра підходить для дітей початкової школи, однак загалом вікові рамки широкі — від 3 до 13 років.

NSTeens — ігри та відео про онлайн-безпеку

Ресурс NSTeens повністю присвячений навчанню дітей онлайн-безпеки (вікова категорія 11–17 років), самі розробники порталу пишуть, що навчають дітей, «як робити безпечний вибір в інтернеті». На сайті є анімація, відео за участі підлітків, ігри та комікси.

Наприклад, у відео «Шість рівнів інформації» підлітки досліджують, яку інформацію про них можна знайти в онлайні. Анімація Post-to-be Private показує, що важливо пересвідчитися, чи справді у вашому списку друзів у мережі ті люди, яким ви довіряєте перегляд певного контенту. Історія «Вибір Емі» розповідає про 15-річну дівчинку, яка вирішила піти з дому, щоби зустрітися з онлайн-другом.

Не всі відео з NSTeens можуть бути корисними — в першу чергу через іноземну мову. Крім того, батькам варто замислитися, наскільки деякі з них відповідають віку дитину (наприклад, це).

Від цих самих розробників є ресурси для молодшого віку NetSmartzKids (анімовані ролики для дітей 5–10 років).

Портал цифрової грамотності для всієї сім’ї

ThinkB4U.com — навчальний ресурс, що є продуктом співпраці Google та експертів Common Sense Media, ConnectSafely і National Consumers League. Завдання порталу — навчити користувачів основ інтернет-грамотності, надати матеріали батькам і вчителям про такі важливі теми, як захист приватних даних, виявлення шахрайства, розуміння своїх прав в інтернеті.

Матеріали представлено трьома типами контенту: відео, інтерактивні об’єкти та меседжі. Відео з героями-акторами (членами однієї родини) знято у трьох локаціях: дім, школа й центр міста. В них висвітлюються різні неоднозначні й цікаві ситуації, пов’язані з онлайн-досвідом. У певний момент користувач має зробити вибір — чи ділитися в мережі певною фотографією, чи замовляти конкретний товар тощо. Під час перегляду можна збирати інтерактивні об’єкти, які дозволяють грати в гру за темою відео. Внизу відео можна знайти додаткові матеріали за темою, розділені за категоріями користувачів: студенти, батьки, освітяни — це поради, підказки, посилання на інші ресурси.

Ігри про цифрову грамотність від MediaSmarts

На сайті канадської організації матеріали на тему медіаграмотності представлені в кількох розділах, один із них — це саме інтернет-безпека та цифрова грамотність. Здебільшого контент розрахований на вчителів шкіл, також є онлайн-ігри й вікторини. Наприклад, тест «Наскільки ви обізнані з кібербезпекою?»

Наприклад, для дітей 7–9 років — гра Privacy Pirates, що навчає, які дані про себе можна оприлюднювати, а які краще приховати (доступна на Android та iPhone); інша гра —  Adventure of the Three CyberPigs для дітей 8–10 років фокусується на таких питаннях, як спам, онлайн-маркетинг, захист особистої інформації. Ігри Mediasmarts, так само як і супровідні навчальні матеріали, є якісним і цікавим контентом, однак зважаючи на англійську мову (в тому числі в текстівках і завданнях до ігор) потребує постійної участь батьків чи вчителів.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: kidsandteensonline.files.wordpress.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду