Британія оштрафує Facebook на $660 тисяч за витік даних юзерів Cambridge Analytica
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Британія оштрафує Facebook на $660 тисяч за витік даних юзерів Cambridge Analytica
Як повідомляє AFP, штраф становитиме півмільйона фунтів стерлінгів (660 000 доларів США). Це найбільший штраф з усіх можливих цього відомства.
Історія питання
Нагадаємо, у березні британські та американські ЗМІ опублікували розслідування, згідно з якими британська компанія з політичного консалтингу Cambridge Analityca у 2015 році придбала дані мільйонів профілів користувачів Facebook.
Ці дані незаконно збирала компанія, яку заснував вчений Кембриджського та Санкт-Петербурзького університетів Олександр Коган. Він створив додаток із тестом This Is Your Digital Life, який з 2014 року проходили користувачі. Зібрана ним інформація про юзерів, а також їхніх друзів у соцмережі могла використовуватися для показу користувачам персоналізованої політичної реклами.
Спочатку йшлося про витік даних 50 мільйонів користувачів з різних країн, проте пізніше Facebook повідомила, що насправді їх було до 87 мільйонів. Відомо, що з Cambridge Analityca співпрацював зокрема й штаб кандидата в президенти США Дональда Трампа. У травні британська компанія оголосила про банкрутство та закриття.
Які причини штрафу назвала Британія?
Співробітники відомства виявили в діях компанії Facebook порушення британського закону про захист даних. На їхню думку, платформа не зуміла гарантувати безпеку особистої інформації своїх користувачів, а також виявилася не досить прозорим у питанні збору даних користувачів третіми особами.
"Ми перебуваємо на роздоріжжі. Довіра та впевненість в цілісності наших демократичних процесів можуть порушуватися, оскільки пересічний виборець не має уявлення про те, що відбувається за лаштунками. Нові технології, що використовують аналітику даних для мікротаргетингу, дають кампаніям можливість спілкуватися з окремими виборцями, але це не може відбуватися за рахунок прозорості, справедливості та дотримання закону", – заявила керівниця Управління комісара з питань інформації Елізабет Денхем (Elizabeth Denham).
Очікується, що наступний етап розгляду цієї справи Управлінням буде завершено до кінця жовтня. Крім того, триває розслідування про те, чи мали місце зловживання особистою інформацією користувачів Facebook під час референдуму у Британії у 2016 році.
Реакція Facebook
Керівниця відділу Facebook з питань приватності Ерін Еган (Erin Egan) наголосила, що компанія тісно співпрацює з британським відомством у розслідуванні дій Cambridge Analуtica, а також із владою США та інших країн. Вона пообіцяла надати новий звіт Управлінню незабаром.
Нагадаємо, наприкінці травня головна операційна директорка компанії Facebook Шеріл Сандберг (Sheryl Sandberg) заявила, що Facebook не тільки запізно виявила неавторизований доступ Cambridge Analytica до даних її користувачів, а й досі точно не знає, які саме дані потрапили в розпорядження британської компанії.
Кроки інших держав
Після викриття журналістами витоку даних Cambridge Analytika, кілька інших країн розпочали розслідування, чи постраждали дані їхніх громадян і мав місце вплив на виборчі процеси. Це зокрема США, Німеччина, Австралія, Індія тощо.
10 та 11 квітня засновник та гендиректор Facebook Марк Цукерберг (Mark Zuckerberg) дав свідчення в Конгресі США щодо політики соцмережі, яка опинилася в центрі скандалу щодо Cambridge Analytica. 23 травня Марка Цукерберг виступив в Європарламенті. Під час цього візиту до Європи він також поспілкувався з президентом Франції Еммануелем Макроном (Emmanuel Macron), проте відмовився відповісти на запитання депутатів парламенту Великої Британії.
Що вже зробила Facebook, аби попередити такі зловживання?
Задля протидії загрозам таких витоків Facebook анонсувала низку змін в правилах соцмережі, наприклад спрощене керування особистими даними та можливість очистити історію переглядів й пообіцяла «повернутися до свого коріння» та зосередитися на інтересах своїх користувачів. Також Facebook пообціяла платити до 40 тисяч доларів за виявлення випадків зловживання даними. Також Facebook призупинила роботу близько 200 додатків, які мали доступ до великих масивів даних.
Чи вплинув скандал на популярність соцмережі у звичайних юзерів?
Дані нещодавнього інтернет-опитування Reuters/Ipsos показали, що більшість юзерів Facebook з США продовжуть користуватися платформою в такому ж режимі, як і до викриття діяльності Cambridge Analytica.
Тоді як за даними британського медіарегулятора Ofcom за останній рік кількість британців, які використовували Facebook як основну соцмережу, зменшилася з 80% до 70%.