Всеукраїнський урок з медіаграмотності: прокачали навички протидії дезінформації та кібербулінгу

Всеукраїнський урок з медіаграмотності: прокачали навички протидії дезінформації та кібербулінгу

15:50,
8 Листопада 2024
8239

Всеукраїнський урок з медіаграмотності: прокачали навички протидії дезінформації та кібербулінгу

15:50,
8 Листопада 2024
8239
Всеукраїнський урок з медіаграмотності: прокачали навички протидії дезінформації та кібербулінгу
Всеукраїнський урок з медіаграмотності: прокачали навички протидії дезінформації та кібербулінгу
Перевірити знання допоможе тест за QR-кодом наприкінці відеоуроку. Для учасників тестування підготували приз.

Всеукраїнський онлайн-урок з медіаграмотності, який проходив 7 листопада на телеканалі «Суспільне Культура» та на ютуб-каналі «Перший», завершився перемогою команди підлітків у квесті з завданнями на знання історії, фактчекінгу і штучного інтелекту. Вони вибороли приз — подорож до Львова під час різдвяних канікул. 

Команда школярів під час Всеукраїнського уроку з медіаграмотності на телеканалі «Суспільне Культура»

До команди переможців увійшли п’ятеро школярів віком 12–17 років із різних міст: 16-річна Діана Коломійченко із м. Борзна на Чернігівщині, переможниця конкурсу «Репортер-2023», яка прагне стати журналісткою; її одноліток Костянтин Кльова з Херсона, керівник волонтерської ініціативи, що допомагає постраждалим унаслідок повномасштабного вторгнення; 14-річна Єлизавета Маркелова з Шостки на Сумщині, переможниця конкурсу «Репортер-2023»; її однолітка Дарина Віцан з Києва, виконавиця Лілдаріка, яка потрапила до 15-ки лонглісту «Дитячого Євробачення» цього року, та 12-річний Всеволод Скрима із Запоріжжя, переможець численних вокальних та ораторських конкурсів, цікавиться історією України та мріє створити рок-гурт.

Урок з медіаграмотності «Як протидіяти кібербулінгу та уникати дезінформації» складався з чотирьох тематичних блоків. У кожному учасники разом із зірковими гостями та експертами дізнавалися про особливості протидії мові ворожнечі й кібербулінгу в мережі, розпізнавання історичних маніпуляцій, дипфейків, створених за допомогою штучного інтелекту, методи перевірки новин та спростування фейків.

У першій частині уроку разом телеведучою та блогеркою Машею Єфросиніною школярі обговорювали ознаки цькування в мережі, як правильно реагувати на кібербулінг, як йому протидіяти, коректно скаржитися на зловмисників та шкідливий контент.

Розмова про випадки кібербулінгу виявилася актуальною

«Учасники або мали досвід, або мали друзів, які через цей досвід проходили. Видно, що ці знання вони беруть не з підручників. Я вражена», — прокоментувала Маша Єфросиніна розуміння проблематики школярами.

Ведучий уроку Тімур Мірошниченко дав юним глядачам поради, як реагувати на прояви мови ворожнечі в мережі та кібербулінгу.

Поради на випадок хейту в мережі

Поради щодо протидії відвертому булінгу, погрозам, шантажу

У другій частині уроку учасники перевіряли знання з історії та вчилися разом з кандидатом історичних наук, автором та ведучим ютуб-каналу «Історія без міфів» ‪Владленом Мараєвим розпізнавати ворожі пропагандистські міфи й спростовувати їх.

Школярі разом з істориком деконструювали російський пропагандистський міф про те, нібито у 2014 році росіяни, анексувавши Крим, «відновили історичну справедливість», адже нібито очільник СРСР Микита Хрущов приєднав його до складу УРСР у 1954 році одноосібним рішенням незаконно. Владлен Мараєв наголосив на важливості застосування знань з історії у повсякденні, при цьому порадив підліткам, вивчаючи її, завжди перевіряти інформацію.

Поради з протидії маніпуляціям історією

«Діти неймовірно допитливі, неймовірно кмітливі. Я побачив, як вони реально цікавляться історією, у нас був навіть певний елемент дискусії під час обговорення. Дуже приємно мати можливість пояснювати їм щось додатково», — поділився враженнями Владлен Мараєв.

Третя частині уроку була присвячена фактчекінгу та розвитку навичок перевіряти новинну інформацію на достовірність. Вміння розпізнавати фейки, емоційні зачіпки для реактивного поширення дезінформації в соцмережах, застосовувати критичне мислення учасники розвивали з авторкою антифейкового проєкту «НотаЄнота» Альоною Романюк.

Альона Романюк перевірила вміння аналізувати інформацію та критично мислити

«Завжди слідкуйте за вашими емоціями, бачачи новини. Памятайте: не завжди те, що виглядає як правда, є нею, і не завжди фейком є інформація, яка нібито виглядає сумнівною. Застосовуйте та поширюйте ваші знання», — порекомендувала медіафахівчиня підліткам.

Поради з перевірки інформації, щоб відрізняти правду від маніпуляцій

У четвертій частині уроку разом з керівником ІТ-компанії DevRain Олександром Краковецьким команда демонструвала свою обізнаність про штучний інтелект. Учасники вчилися виявляти згенеровані за допомогою ШІ зображення та випадки їх використання з метою поширення дезінформації.

«Феноменальний результат — десять правильних відповідей на десять питань. Учасники змогли відповісти і на те запитання, на якому помилялися в журі», — поділився враженнями фахівець із ШІ Олександр Краковецький.

Поради для розпізнавання згенерованого за допомогою ШІ контенту

Пройшовши чотири частини уроку, команда змогла скласти код — 2024 — та за його допомогою відімкнути скриньку з головним призом.

Приз за командне змагання з медіаграмотності

Школярів запрошують долучатися до перегляду Всеукраїнського уроку з медіаграмотності й тестування.

У подальшому всі класи, які зі своїми наставниками переглянуть відеоурок та пройдуть тест на перевірку знань після нього до 14 листопада включно, братимуть участь у розіграші поїздки до одного з міст України під час зимових канікул. Про це повідомлено на фейсбук-сторінці нацпроєкту з медіаграмотності «Фільтр», що є співорганізатором проєкту.

Проходження тестування за підсумками Уроку з медіаграмотності / «Фільтр» у фейсбуці

Як приєднатися до тесту?

  • Дивіться урок у записі в будь-який зручний час за посиланням.
  • Відскануйте QR-код, який з’явиться на екрані в кінці уроку, або переходьте до тесту за прямим посиланням.
  • Реєстрацію здійснює вчитель від імені класу, вказуючи ID школи в АІКОМ (ДІСО/ІСУО) та вибираючи клас зі списку.
  • Враховується тільки одна завершена спроба проходження тесту на клас.
  • Клас-переможець обирається випадковим чином серед тих, хто набере максимальну кількість балів.

Найкраще селфі класу глядачів у соцмережах відзначать призом / «Фільтр» у фейсбуці

Ще один клас може виграти подарунки від партнерів проєкту. Для цього потрібно виконати такі умови:

  • Зробити спільне фото з перегляду уроку.
  • Опублікувати фото в соцмережах школи або на особистих сторінках.
  • Додати гештег #УрокМедіаграмотності2024 та зробити публікацію відкритою.
  • Клас-переможець оберуть випадковим чином серед тих, хто опублікує пост.

Подробиці про тест і правила участі в ньому — на сайті «Фільтра».

Фото: Всеукраїнський урок з медіаграмотності / ютуб-канал «Перший» 

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду