Розробники оновили розширення для браузера Chrome, яке розпізнає сайти російського походження
Розробники оновили розширення для браузера Chrome, яке розпізнає сайти російського походження
Українська компанія Softum оновила створене нею у 2022 році спеціальне розширення RWGFY (Russian Websites Go F Yourself) для браузера Chrome, яке розпізнає сайти російського походження. Оновлений плагін також дає можливість користувачам впливати на рейтинг сайтів та оцінювати профілі в соцмережах. Про це MediaSapiens розповів керівник Іван Воляник.
За його інформацією, RWGFY на основі аналізу доменної зони, інформації про реєстратора та деяких інших даних вебсайтів, які видає пошуковик Google, аналізує походження вебсайту, і якщо він має прямий стосунок до Росії, то вебсайт у гугл-видачі підсвічується як «сайт країни агресора». Звідси й назва цього розширення: «Russian Websites Go F Yourself» (російські сайти йдіть до себе. — Ред.).
«Нам хотілося зробити щось корисне з того, що ми вміємо в ІТ, і нам здається, що боротьба з ворожою пропагандою — це дуже важлива справа. Ми сподіваємось, що наше розширення зможе допомогти українцям відрізнити деякі ворожі вебсайти ще до переходу на них та ставитися більш обережно до профілів з низьким рівнем довіри і до ворожої пропаганди в цілому», — зазначив Іван Воляник.
Нова версія RWGFY крім ідентифікації походження сайтів отримала додатковий функціонал. Зокрема, користувачам створили можливість впливати на рейтинг сайтів. Користувач може віддати свій голос за домен, натиснувши кнопки «Довіряю» чи «Не довіряю». Його голос буде доданий до загального рейтингу, який враховуватиметься під час переходу інших користувачів.
Також з'явилася можливість аналізувати та оцінювати профілі в соціальних мережах «Фейсбук» та «Х» (колишній «Твіттер») й відтак впливати на «рейтинг довіри» до них. RWGFY автоматично змінює забарвлення іконки профілю на позитивну, негативну або нейтральну залежно від оцінки, що надана.
«Під час тестування функції профіль Олексія Арестовича набрав негативний рейтинг 17 із 100, і тепер іконка плагіну підсвічується червоним кольором, даючи змогу зрозуміти користувачу, що цей профіль має низький рівень довіри, — прокоментував Іван Воляник. — Для того, щоб перший раз змінити рейтинг профілю, треба набрати щонайменше 10 голосів, після цього рейтинг вже буде адаптуватись під кожен голос».
Крім цього, використовуючи нову версію розширення RWGFY, користувач може дозволити плагіну нівелювати російські наративи на рівні слів. Зокрема, виправляти на сайтах вираз «на Україні» на «в Україні» й замінювати прізвище президента Росії на будь-яке інше слово, за замовчуванням пропонується «харківська інтерпретація цього прізвища».
Іван Воляник розповів, що на сьогодні розширенням RWGFY користується близько 3 тисяч людей на добу. Поки що проєкт не має жодної монетизації, натомість закликає долучатися до благодійних зборів фонду «Повернись живим», для цього в плагіні додали відповідне посилання.
Розширення RWGFY доступне за посиланням.
Нагадаємо, торік розробник Тарас Сливка запустив сайт, з якого можна завантажити браузерне розширення stopRU, що допомагає оперативно виявляти російськомовний контент на платформі YouTube, а відтак більше не рекомендувати його та відео відповідного каналу.
Фото: ілюстративне / Softum