Європарламент першим у світі ухвалив закон про штучний інтелект

Європарламент першим у світі ухвалив закон про штучний інтелект

17:12,
13 Березня 2024
1721

Європарламент першим у світі ухвалив закон про штучний інтелект

17:12,
13 Березня 2024
1721
Європарламент першим у світі ухвалив закон про штучний інтелект
Європарламент першим у світі ухвалив закон про штучний інтелект
Закон про ШІ ще має бути затверджений на рівні Ради ЄС.

Європейський парламент у середу, 13 лютого, ухвалив закон про штучний інтелект (Artificial Intelligence Act). За ухвалення узгодженого проєкту проголосували 523 депутати, 46 були проти, ще 49 утрималися. Про це повідомлено на сайті Європарламенту.

«Головною метою документа є захист фундаментальних прав, демократії, верховенства права та стійкості довкілля від штучного інтелекту з високим ризиком та водночас прискорення інновацій та утвердження провідної ролі Європи у цій сфері. Ці регуляторні правила запроваджують зобов’язання для використання ШІ на основі його потенційних ризиків та рівня впливу», — йдеться в документі.

Вимоги законодавчого акта забороняють використання найбільш ризикових програм і застосунків на основі ШІ, які можуть загрожувати правам людини, включаючи системи біометричної категоризації на основі конфіденційних характеристик і нецільового збирання зображень облич з інтернету або записів камер відеоспостереження для створення баз даних розпізнавання облич. Заборонено фіксацію емоційних реакцій на робочих місцях та у школах, системи фіксації соціального рейтингу, «інтелектуальні» поліцейські дії, які базуються виключно на складанні профілю особи та оцінці її особистих характеристик. Заборонено використовувати штучний інтелект для маніпулювання поведінкою людей або для експлуатації їхніх вразливостей.

Правоохоронці зможуть використовувати біометричні системи ідентифікації на основі ШІ-технології лише у виключних випадках, наприклад, для пошуку зниклих осіб або для запобігання терористичним атакам.

Тим часом до впровадження в різні сфери життєдіяльності систем ШІ, які категоризували як системи з високим ризиком, встановили чіткі зобов'язання для їх виробників.

До таких систем віднесені ті, які можуть завдати значної потенційної шкоди у сфері критичної інфраструктури, освіти, працевлаштування, надання комерційних та державних послуг в охороні здоров'я, банківських послуги, у системі правосуддя тощо.

Їх розробники повинні оцінювати та зменшувати ризики, вести журнали використання, бути прозорими й точними, а також забезпечувати людський нагляд.

Загалом усі системи ШІ та пов’язані з ними продукти повинні мати чітке маркування та прозорість у використанні. Наприклад, таке чітке маркування повинні мати штучні або змінені зображення, аудіо- та відеоконтент, так звані дипфейки.

Зазначено, що на рівні країн — членів Євросоюзу мають бути створені регуляторні органи, які сприятимуть інноваціям у сфері ШІ на рівні малих та середніх підприємств та проводитимуть відповідні тренінги для їх персоналу в поводженні з ШІ до того, як вироблені за його допомогою продукти або послуги потраплятимуть на ринок.

Уточнимо, закон ЄС про ШІ ще має бути затверджений на рівні Ради ЄС. Основі його положення набудуть чинності через 20 діб після оприлюднення в Офіційному журналі ЄС.

Фото: умовне / Unsplash

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду