В Україні обговорюють доцільність використання Telegram в умовах війни
В Україні обговорюють доцільність використання Telegram в умовах війни
Український підприємець, засновник компанії Petcube Ярослав Ажнюк започаткував дискусію про доцільність використовувати популярні месенджери, зокрема Telegram і Viber, в умовах воєнного часу та консолідації зусиль у протидії ворожому наступу РФ. Керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов поділився своєю оцінкою згадуваних месенджерів.
Минулого тижня Ярослав Ажнюк підготував блог, в якому закликав критично подумати, чи доцільно в Україні без застережень та обмежень продовжувати використовувати Telegram, створений росіянином Павлом Дуровим.
Услід за цим, керівники відомих українських ІТ-компаній почали давати коментарі в медіа щодо ризиків безпеки використання Telegram.
Напередодні, 6 квітня, Ярослав Ажнюк у Twitter повідомив, що поспілкувався з-приводу ризиків використання Viber і Telegram із керівником ГУР Кирилом Будановим та міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим.
В особистій бесіді керівник ГУР, генерал-майор Кирило Буданов заявив, що «у ФСБ, і лише у них є ключі від Telegram». А Viber, за його словами, є застосунком, створеним для шпигунства, причому, для цього необов’язково вести в ньому переписку.
За останню добу вдалося поспілкуватися про ризики Телеграму з Кирилом Будановим і Михайлом Федоровим.
— Yaroslav Azhnyuk / Ярослав Ажнюк (@YaroslavAzhnyuk) April 6, 2023
Кирило сказав дослівно: "У ФСБ, і лише них, є ключі до Телеграму. Вайбер, це взагалі додаток створений для шпигунства. І навіть не обов’язково вести там переписку."
Тим часом, за словами Ажнюка, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров пообіцяв допомогти детально вивчити факти про зв’язки Telegram і Кремля.
З Михайлом Федоровим домовилися детально вивчити факти, що можуть свідчити про зв’язок Телеграму з Кремлем. Ось такі новини, друзі.
— Yaroslav Azhnyuk / Ярослав Ажнюк (@YaroslavAzhnyuk) April 6, 2023
На згадувану дискусію відреагував генеральний директор «Rakuten Viber» Офір Еял, повідомило видання dev.ua.
«Чати та дзвінки в Rakuten Viber за замовчуванням захищені наскрізним шифруванням із 2016 року. Це означає, що ані треті особи, ані співробітники Viber не можуть перехопити та розшифрувати чати та дзвінки.
Ми будемо раді зустрітися з українськими офіційними особами, щоб детальніше розповісти про переваги безпеки та конфіденційності Viber», — заявив він.
Також Офір Еял запевниі, що Viber не має жодного зв’язку з будь-яким урядом, а протилежні твердження є хибними і необґрунтованими.
Нагадаємо, наприкінці березня російський центр «Досьє» опублікував розслідування про те, як влаштована так звана «фабрики тролів» Євгена Пригожина, засновника ПВК «Вагнер», працівники якої поширюють замовну інформацію, фейки, пропаганду у російській соцмережі VK та Telegram-каналах, поширюють проплачені публікації в медіа та соцмережах. Розслідування засноване на аналізі понад 1 мільйона документів компаній, пов’язаних з засновником ПВК «Вагнер».
Фото: Unsplash